#Gaziantep OSB’de atık su depolarında taşkın #Son Haberler

#Gaziantep OSB’de atık su depolarında taşkın #Güncel Haberler

#Gaziantep #OSBde #atık #depolarında #taşkın
Gaziantep OSB’de atık su depolarında taşkın-

Organize Endüstri Bölgesi atık su arıtma tesisinde setlerin taşmasıyla Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu’nda atık su birikintileri yaşandı.

Gaziantep OSB’de atık su depolarında taşkın

Gaziantep OSB’nin atık su arıtma tesislerinin pampa alanlarında hemen hemen bilinmeyen nedenle sızıntı yaşandı. Atık sular otoyol üstünde yüzlerce metre alanı kaplarken otoban trafiğe durduruldu.

Tırlar atık suyun içinde kaldı

DHA’Nın haberine bakılırsa; taşan atık suların belirli mevkilerde birikmesiyle metrelerce yükseklikte atık birikintileri oluştu. Atık su akıntıları sebebiyle otoyolda bazı kazalar yaşanırken can kaybının olmadığı öğrenildi. Çift yönlü trafiğe kapatılan otobanın bazı noktalarında ise atık su birikintilerinin tırların yüksekliğinin yarısına ulaşmış olduğu görüldü.

Gaziantep OSB’de atık su depolarında taşkın #1

Atık suların temizlenmesi için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, OSB itfaiye ekipleri, AFAD emek verme başlattı. İş makineleri ile otobanda çift yönlü olarak temizleme emek vermesi yürütüldü. Atık su birikintileri dolayısıyla trafik akışı dururken, otoyolda kilometrelerce vasıta kuyruğu oluştu. Trafik polisleri tıkanan trafiği açmak için alternatif güzergâhlar belirleyerek ulaşımı sağlamaya çalıştı.

Gaziantep OSB’de atık su depolarında taşkın #2

Vali Davut Gül: “Kimyasal risk yok”

Gaziantep Valisi Davut Gül, atık suyun taşkın yapmış olduğu alana gelmiş olarak araştırmalarda bulunmuş oldu. Vali Gül, burada gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, atık havuzunun taşması sebebiyle olayın meydana geldiğini söylemiş oldu. Vali Gül, atık su birikintisi sonucu yolda oldukça fazla balçık oluştuğunu ve atık suyun kimyasal risk taşımadığını söylemiş oldu.

Gaziantep OSB’de atık su depolarında taşkın #3

Sızıntının sebebinin araştırıldığını ve temizleme çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirten Gül, “Arkadaşlarımız yolu açmak için çalışmalara devam ediyor. Gene bildiğimiz kadarıyla bir vasıta takla atmış, içindeki 4 şahıs yaralı olarak hastaneye götürülmüş. Bunun haricinde bizlere ulaşan herhangi bir mahsur kalan ya da yaşamını kaybeden vatandaşımız yok. Oldukca büyük geçmiş olsun. Tüm kurumlar el birliğiyle bu süreci şu anda koordineli şekilde çözmeye, aşmaya çalışıyor. 1-2 saate vaka tam anlamıyla açıklığa kavuşacak” dedi.

Gaziantep OSB’de atık su depolarında taşkın #4

Isıya duyarlı dronlarla atık su kontrolü

Öte taraftan bölgedeki emekler devam ederken Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri otoyoldaki atık su birikintilerini altında kalan insan olma riskine karşı ısıya duyarlı dronlar ile kontrollerini sürdürüyor.

 

Gaziantep OSB’de atık su depolarında taşkın #5

Gaziantep OSB’de atık su depolarında taşkın #6

Gaziantep OSB’de atık su depolarında taşkın #7

Gaziantep OSB’de atık su depolarında taşkın #8

Gaziantep OSB’de atık su depolarında taşkın #9

Gaziantep OSB’de atık su depolarında taşkın #10

#Gaziantep OSB’de atık su depolarında taşkın #Son Dakika Haber

#Gaziantep OSB’de atık su depolarında taşkın #2022

Başa dön tuşu