#Faroe Adaları'nda gelenek diye 100 şişeburunlu yunus katledildi #Son Haberler

#Faroe Adaları'nda anane diye 100 şişeburunlu yunus katledildi #Güncel Haberler

#Faroe #Adaları039nda #anane #diye #şişeburunlu #yunus #katledildi
Faroe Adaları'nda anane diye 100 şişeburunlu yunus katledildi-

Danimarka’ya bağlı olan Faroe Adaları’nda “Grindadrap” adlı geleneksel festival sebebiyle bu yılda yunuslar katledildi.

Faroe Adaları’nda her yıl düzenlenen ve anane halini almış olan “Grindadrap” adlı festival sebebiyle yüzlerce balina ve yunus katlediliyor.

Okyanusları ve denizlerde yaşamı korumayı amaçlayan sivil cemiyet örgütü “Sea Shepherd”den (Deniz Çobanı) meydana getirilen açıklamaya gore, Faroeliler, geçmişi 1500’lü yıllara dayanan “Grindadrap” adlı yunus ve balina avlama geleneği için bu yıl da botlarla açıldı.

Yunuslar kesici aletlerle öldürüldü

Açıklamada, şişeburunlu yunusların botlarla, Ekim 2021’de 1428 balina ve yunusun öldürülmüş olduğu Skalabotnur sahiline sürülerek burada bıçak benzer biçimde kesici aletlerle öldürülmüş olduğu açıklandı.

Biri hemen hemen anne karnında, biri de yavru olan 100 şişeburunlu yunusun öldürülmüş olduğu anlatılan açıklamada, söz mevzusu sayının, minimum 120 yıldan bu yana öldürülen en yüksek şişeburunlu yunus rakamı olduğu açıklandı.

Faroe Adaları’nda 53 yunus daha katledildi – Video

Faroe Adaları nda gelenek diye 100 şişeburunlu yunus katledildi #1

“Utanç verici”

Açıklamada, hayvanların avlanmasının tek kelimeyle utanç verici olduğu ve bunun hem Ada’da hem de internasyonal tepkiler çekeceğine yer verildi.

Bazı canlılarda bot pervanelerinin niçin olduğu kesikler olduğu vurgulanan açıklamada, festivale gösterilen internasyonal tepkinin görmezden gelindiğine yer verildi.

Faroe Adaları nda gelenek diye 100 şişeburunlu yunus katledildi #2

Geçen yıl 1428 balina ve yunus öldürüldü

AA’nın haberine gore, Faroe Adaları’nda her yıl düzenlenen “Grindadrap” festivalinde Ekim 2021’de 1428 balina ve yunus öldürülmüştü. Bu rakamın geleneğin başladığı zamandan bu yana en yüksek sayı olduğu tahmin ediliyor.

​​​​​​​Faroe Adası yetkilileri, deniz canlılarının avlanmasına gelen tepkiler üstüne bu ay yaptıkları açıklamada, söz mevzusu geleneğin devam edeceğini sadece bu yıl avlanacak yunus sayısının 500 ile sınırlandırılacağını belirtmişti.

Faroe Adaları nda gelenek diye 100 şişeburunlu yunus katledildi #3

Hamileyken öldürdüler

Yerli halk, mayıs ayında yaptıkları avda da aralarında 10 hamile ve onların yavrularının olduğu 63 pilot balina katletmişti. Nisan ayında da 119 pilot balina avlanmıştı.

Şişeburunlu yunus balıkları, Danimarka’nın da üyesi olduğu Avrupa Birliği yönergesi kapsamında korunuyor sadece Faroe Adaları Avrupa Birliği üyesi değil.

Faroe Adaları nda gelenek diye 100 şişeburunlu yunus katledildi #4

#Faroe Adaları'nda anane diye 100 şişeburunlu yunus katledildi #Son Dakika Haber

#Faroe Adaları'nda anane diye 100 şişeburunlu yunus katledildi #2022

Başa dön tuşu