#Evinizde kiracı varken kirayı artırmak mümkün mü #Son Haberler

#Evinizde kiracı varken kirayı çoğaltmak mümkün mü #Güncel Haberler

#Evinizde #kiracı #varken #kirayı #çoğaltmak #mümkün #mü
Evinizde kiracı varken kirayı çoğaltmak mümkün mü-

Konut kiraları artarken yeni karşılaşılan problemler da artmaya başladı. Ikimiz de Ensonhaber olarak bir hukuk insanına danıştık.

Evinizde kiracı varken kirayı artırmak mümkün mü

Emlak piyasasında artan fiyatlar yeni sorunları bununla beraber getirdi.

Kira tutarları o denli hızla arttı ki evinde kiracısı olan ev sahipleri kendi aldıkları kirayı çoğaltmak ve tahliye de dahil birçok soruya yanıt aramaya başladı.

Kira fiyatlarının içinde kiracı varken çoğaltmak isteyenlerin sorularına ışık tutmak için Avukat Burak Önder’den informasyon aldık.

“Aldığınız evde kiracı var ise kolay çıkartamazsınız”

Kiralanan konutun kiracı varken satılmasının neticelerini Ensonhabar’e aktaran Avukat Burak Önder, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununa bakılırsa kira sözleşmesinin kurulmasından sonrasında mülk sahibinin el değiştirmesi, yeni malikin kira sözleşmesinin tarafı olmasını sağlar. Bu uygulama kiracıyı korumak amaçlı yapılmıştır. Kiralanan yeri alacak olan malik konutta kiracı olup olmadığına dikkat etmelidir bu sebeple konutu satın aldıktan sonrasında isteğine bakılırsa kiracıyı çıkartamayacaktır.” açıklamasında bulunmuş oldu.

Evinizde kiracı varken kirayı artırmak mümkün mü #1

“Konuttan tahliyenin koşulları var”

Önder, yeni malikin kiracıyı konuttan tahliyesini talep edebilmesinin koşulları bulunduğunu belirterek “TBK 351. maddesi kapsamında yeni malik konutu kullanma zorunluluğunda ise konutu satın aldıktan sonraki bir ay içinde bu durumu kiracıya yazılı olarak bildirmeli ve altı ay sonrasında dava açarak kira sözleşmesini sona erdirmelidir. Bir öteki seçenek ise yeni malik kiralananı tahliye talebini konutu kullanma zorunluluğu var ise, sözleşme süresinin bitiminden sonrasında bir ay içinde açacağı dava ile öne sürebilir. Pek doğal, kiracı da hala sözleşmenin devam ediyor olması sebebiyle yeni malike karşı sözleşmeden kaynaklı sorumlulukları aynen devam eder. Bilhassa de konutun satıldığını biliyorsa kira bedelini bundan sonrasında satın alan kişiye göndermekle yükümlüdür.” şeklinde informasyon verdi.

“Mirasçılar sözleşmenin tarafı olur”

Kiralayanın ölümü durumunda ise kiralayan kişinin yasal mirasçıları sözleşmenin tarafı haline geleceğini belirten Önder, “Kiralanan konutu satın alan yeni malikin durumundan değişik olarak bir ay içinde bildirim yapmış olup altı ay sonrasında tahliye davası açma hakları bulunmamaktadır. Mirasçıların, kiracının evden taliyesini talep edebilme imkanı bir tek mirasçıların konutu satıp haklarına düşeni paylaşmak istemesi durumunda ortaya çıkabilir. Mirasçılar, ölen kişinin halefi oldukları için esasen yeni malik sıfatında olmazlar.” dedi.

konut

“Miras devrolduğunda kira sözleşmesi aynen devam eder”

Mirasla devalınan konuttaki kiracı ile yasal ilişkilerin önceki sözleşmenin devamı durumunda sayılacağı belirten Önder, bu mevzuya da şu sözlerle açıklık getirdi:

“Kısaca konutun yeni maliki olması ya da miras yöntemiyle konutun sahibinin değişmesi durumlarında yukarıda bahsettiğimiz hususi durumlar dışarısında kira sözleşmesi aynen devam etmektedir. Hak kaybı yaşamamak için kira sözleşmesine doğal olarak süreler de kira sözleşmesini yenilemeye gerek olmadığı için aynı sözleşmenin tarihlerine bakılırsa işlemektedir. Bu durumda yeni malik kira sözleşmesine aykırı davranılabileceğini yada sözleşmenin yeni maliki bağlamadığını iddia edemez.”

“Miras kalan evindeki kiracının sözleşme süresi eve girmiş olduğu ilk günden sayılacak”

Yayınımıza gelen sorulardan birisi olan “5 yılını dolduran kiracının kirası yükseliyor ve 10 yılı dolduran evden çıkartılıyor. Bu durumdaki evler el değiştirirse (satış ya da miras benzer biçimde yollarla) evi devir alan yeni sahibi de bu 5 ve 10 yılı beklemeli mi? Yoksa sürelerin dolmasında  kiracının o konuta geçmiş olduğu ilk tarih geçerli olacak mı?” sorusuna Avukat Burak Önder’in cevabı şöyleki oldu:

“Mirasla el değiştiren konutta oturan kiracının kira artışı ve tahliyesi için ihtiyaç duyulan 5 ve 10 senelik sürenin tamamlanması için, el değiştirdikten sonraki süre değil, önceki sözleşme başlangıcıdan itibaren toplam süre baz alınacaktır”

#Evinizde kiracı varken kirayı çoğaltmak mümkün mü #Son Dakika Haber

#Evinizde kiracı varken kirayı çoğaltmak mümkün mü #2022

Başa dön tuşu