#Eskişehir'de öğrenciler, kira artış sınırına uymayan ev sahiplerinden şikayetçi #Son Haberler

#Eskişehir'de öğrenciler, kira artış sınırına uymayan ev sahiplerinden şikayetçi #Güncel Haberler

#Eskişehir039de #öğrenciler #kira #artış #sınırına #uymayan #sahiplerinden #şikayetçi
Eskişehir'de öğrenciler, kira artış sınırına uymayan ev sahiplerinden şikayetçi-

Eskişehir’de yüzde 25’lik kira artış sınırına uymayan ev sahipleri sebebiyle öğrenciler, yüzde 100 ve daha çok kira artışlarıyla karşı karşıya kalıyor.

11 Haziran’da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren kira artışına yüzde 25’lik sınır ile kiracıların rahatlaması hedeflenmişti.

Alınan karar ile 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri içinde yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmalar, bundan önceki kira yılına ilişik kira bedelinin yüzde 25’ini geçemeyecekti.

Ev kiraları yüzde 100’den daha çok arttı

Sadece yapılan düzenlemelere rağmen Eskişehir’de ev kiraları, son bir yılda yüzde 100’den daha çok artış gösterdi.

Ev sahiplerinin “Ya evden çıkın ya da zammı kabul edin” söylemlerine karşı çaresiz kalan öğrenciler, ev sahipleri ve emlakçıların bu tavrından rahatsız olduklarını dile getirdiler.

Eskişehir’de öğrenciler, kira artış sınırına uymayan ev sahiplerinden şikayetçi – Video

Eskişehir de öğrenciler, kira artış sınırına uymayan ev sahiplerinden şikayetçi #1

“Ev sahibim yüzde 100 zam yapmak istedi”

5 senedir Eskişehir’de talebe olan kiracı Dilara Doğanhan, ev sahiplerinin hakları olmayan zamlar hayata geçirmeye çalıştıklarını söylemiş oldu.

Öğrencilerin Eskişehir’de oldukça zor durumda bırakıldığını dile getiren Doğanhan, “İlk kira sözleşmemde 950 TL yazıyor. Sadece ev sahibim ortalama 5 gün ilkin yüzde 100 zam yapmak istedi. Bunun üstüne kendisiyle tartıştık. Bana kalırsa kendisi beni evden çıkarabilmek adına bu şekilde bir yola başvurdu. Bu sebeple binamızda öteki dairelerin kiralık değerleri 3 bin TL ve 4 bin TL civarında seyrediyor. Hatta eşyalı evler oldukça daha uçuk fiyatlarda. Konumuna bağlı olarak da tesiri bulunduğunu düşünüyorum. Eskişehir’de talebe olan arkadaşlarımın neredeyse tamamı bu sıkıntıyı yaşıyor. Ev sahiplerinin şu şekilde bir bilinci olması icap ettiğini düşünüyorum. Ev sahiplerinin çoğunun üç yada daha çok evi var ve çoğunun mesleklerinden kaynaklı ek geliri var. Onlar için 100 TL yada 200 TL benzer biçimde rakamlar oldukça bir şey değiştirmiyor. Sadece öğrenciler tarafınca bakarsak, bu farklar bizim bir haftalık geçimimiz anlamına geliyor. Ev sahiplerinin tamamı için bunu söylemem fakat genel olarak daha anlayışlı olmaları icap ettiğini düşünüyorum. Bilhassa de öğrencilere karşı. Ev sahibim yüzde 25 kira zammını bilmiyordu. ‘Yüzde 25’lik bir sınır niçin var?’ dedi. Kanunları gönderdim ve durumu anlatmaya çalıştım. Bu vakadan sonrasında kendisi bana yanıt vermedi. Aramalarıma dahi geri dönmedi” dedi.

Eskişehir de öğrenciler, kira artış sınırına uymayan ev sahiplerinden şikayetçi #2

“Ev sahibi, ‘Ya çıkın, ya da bu parayla kalırsınız’ dedi”

İHA’nın ahberine nazaran, Osmangazi Üniversitesinde talebe olan kiracı Yunus Cankara, 4 senedir aynı evde kaldığını açıkladı.

Ev sahibinin bir senedir kiraya devamlı zam yaptığını belirten Cankara, “İlk buraya geldiğimde 800 TL’ye kirada kalıyorduk. İlk yıllarda bin 100 TL’ye çıktı. Süratli bir halde bin 500 TL oldu. Şimdi de 2 bin 500 TL’ye kalıyoruz. Mecburiyetten kaldık. Bu sebeple çevremizdeki fiyatlar da fazlasıyla yüksek. O evlerin eşyası da yoktu. Bizim şu an evimiz eşyalı. Bu yüzden ev sahibinin arttırdığı fiyatı kabul etmek zorunda kaldık. Başlangıçta ev sahibinin çıkmamız yönünde bir talebi olmadı fakat imalarda bulunuyordu. En sonunda ‘Evden çıkın’ dedi. Biz kendisine kanunu söyledik. Yüzde 25 arttırabileceğini ilettik. O bunu kabul etmedi. ‘Ya çıkın, ya da bu parayla kalırsınız’ dedi. Bizim de çaremiz kalmadı. Ek olarak ev sahibinin zam yapmasının sebeplerinden birisi, çevredeki evlerin kiralarını öğrenmesi oldu. Kira artışlarında emlakçıların oranı oldukça büyük. Ev sahiplerini arayarak, öteki evlerin fiyatlarına nazaran kira artışı yapmaları icap ettiğini söylüyorlar. Okulumda bulunan bir çok dostum bu problemi yaşıyor. Onların da evleri son bir yılda yüzde 100 yada yüzde 150 benzer biçimde artışlara maruz kaldı” ifadelerini kullandı.

Eskişehir’de şebeke suyuna yüzde 40 zam – Haberi için tıklayınız –

Eskişehir de öğrenciler, kira artış sınırına uymayan ev sahiplerinden şikayetçi #3

Eskişehir de öğrenciler, kira artış sınırına uymayan ev sahiplerinden şikayetçi #4

Eskişehir de öğrenciler, kira artış sınırına uymayan ev sahiplerinden şikayetçi #5

#Eskişehir'de öğrenciler, kira artış sınırına uymayan ev sahiplerinden şikayetçi #Son Dakika Haber

#Eskişehir'de öğrenciler, kira artış sınırına uymayan ev sahiplerinden şikayetçi #2022

Başa dön tuşu