#Erdoğan-Putin Zirvesi sonrası ortak bildiri #Son Haberler

#Erdoğan-Putin Zirvesi sonrası ortak bildiri #Güncel Haberler

#ErdoğanPutin #Zirvesi #sonrası #ortak #bildiri
Erdoğan-Putin Zirvesi sonrası ortak bildiri-

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in görüşmesi sonrası açıklanan ortak bildiriye nazaran, Suriye’de terör örgütlerine karşı dayanışma teyit edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi’ye yapmış olduğu günübirlik emek verme ziyareti kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Görüşmede; Türkiye’nin Suriye’ye gerçekleştireceği ihtimaller içinde operasyon, terörle savaşım, Suriye’deki son gelişmeler ile Rusya-Ukrayna arasındaki harp, Türkiye’nin çabasıyla oluşturulan tahıl koridoru konularının yanı sıra müdafa sanayii ve enerji alanında iş birliği, Akkuyu Nükleer Santrali mevzuları masada oldu.

Görüşme 4 saat sürdü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşme sonlandı. Soçi’de iki liderin görüşmesi 4 saat sürdü.

Suriye’de terör örgütlerine karşı dayanışma vurgulandı

Görüşmenin arkasından iki önder ortak bildiri imzaladı. Görüşmede Suriye’nin toprak bütünlüğünün önemi vurgulandı. Suriye’de terörle mücadelede kararlılık teyit edildi.

Erdoğan-Putin Zirvesi sonrası ortak bildiri #1

İki ülke arasındaki iş birliğinin önemine yer verildi

Liderler, Türkiye-Rusya arasındaki samimi, açık sözlü ve güvene dayalı ilişkilerin bölgesel ve internasyonal istikrarın tesisi açısından taşımış olduğu öneme işaret etti.

İki liderin imzaladığı ortak bildiride şunlar kaydedildi:

“Türkiye’ye gaz tedarikini görüştüler, doğalgaz için kısmi ödeme mevzusunda anlaştı.

İstanbul Mutabakatı’nın uygulanmasının altı çizildi

Rusya’nın tahıl, gübre ve gübre üretimi için hammaddenin kesintisiz ihracı dahil, İstanbul Mutabakatının lafzı ve ruhuna uygun şekilde uygulanmasının altı çizildi.

Liderler ulaştırma, tecim, ziraat, endüstri, finans, gezim ve inşaat benzer biçimde sektörlerde işbirliğinin güçlendirilmesi yönünde somut adımlar atılması üstünde mutabık kalmışlardır.

Erdoğan-Putin Zirvesi sonrası ortak bildiri #2

Türkiye’de de görüşecekler

Liderler, Türkiye-Rusya Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin müteakip toplantısının Türkiye’de gerçekleştirilmesi üstünde mutabık kalmışlardır.

İki önder, Libya’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine olan kuvvetli bağlılıklarını vurgulamışlar ve BM himayesinde yürütülen Libya liderliğindeki ve Libya sahipliğindeki siyasal sürece desteklerini yinelemişlerdir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki kurul Soçi kentindeki Sonatoryum Rus binasından ayrılarak, Soçi Internasyonal Havaalanı’ndan Türkiye’ye dönüş yoluna geçti.

Erdoğan-Putin Zirvesi sonrası ortak bildiri #3

Erdoğan-Putin Zirvesi sonrası ortak bildiri #4

#Erdoğan-Putin Zirvesi sonrası ortak bildiri #Son Dakika Haber

#Erdoğan-Putin Zirvesi sonrası ortak bildiri #2022