#En çok gaz yapan 15 yiyecek #Son Haberler

#En oldukca gaz icra eden 15 yiyecek #Güncel Haberler

#oldukca #gaz #icra eden #yiyecek
En oldukca gaz icra eden 15 yiyecek-

Bazı gıdalar, bilhassa kalınca bağırsakta fermente olabilen gıdalar fazla gaza niçin olarak şişkinliği artırır. İşte en oldukca gaza yol açan besinler ve şişkinliği önlemek için etkili ipuçları.

En çok gaz yapan 15 yiyecek

Her yemekten sonrasında şişkin mi hissediyorsunuz? Şişkinliğin en yaygın sebebi bazı yiyeceklerin niçin olduğu bağırsak gazı ve sindirim bozukluklarıdır.

İnsan vücudu naturel olarak günde 0,5 ile 1,5 litre içinde gaz üretir. Bu naturel gaz üretimi haricinde bazı yiyeceklerin şişkinliği arttırdığı bilinmektedir.

Bazı gıdaların içerdikleri lifler ve şekerler vücut için zor sindirilir ve bundan dolayı direkt kalınca bağırsağa giderler. Kalı bağırsakta bakteriler tarafınca fermente edilen bu besinler, oksijen, nitrojen ve metan benzer biçimde gazlar üretir.

En çok gaz yapan 15 yiyecek #1

En oldukca gaz icra eden 15 yiyecek

İşte sindirim esnasında parçalandıklarında daha çok bağırsak gazı salgılayan ve şişkinliğe yol açan 15 yiyecek.

1. Fasulye

Fasulye şişkinlik tesirleri ile bilinir. Fasulyenni niçin olduğu şişkinlik, alfa-galaktozitler adında olan oldukca oranda şeker içermeleri sebebiyle oluşur. Bu şekerler, FODMAP adında olan bir grup karbonhidrata aittir. FODMAP, kolonik bakteriler tarafınca fermente edilebilir oligosakkaritler, disakkaritler, monosakkaritler ve polioller anlamına gelen İngilizce bir kısaltmadır.

FODMAP’ler, bir halde sindirimden kaçan kısa zincirli karbonhidratlardır. Bağırsak bakterileri yöntemiyle direkt kalınca bağırsakta fermente olurlar. Gaz ve şişkinliğe yol açan bu fermente olma sürecidir. İrritabl bağırsak sendromu benzer biçimde önemli sindirim bozuklukları olan insanoğlu için bu durum daha da kötüdür. Bu gıdalar şişkinlik, gaz, kramp ve ishal benzer biçimde durumlarla beraber mühim rahatsızlığa niçin olur.

FODMAP’leri azaltmak için fasulyeleri minimum 12 saat suda bekletmek etkili bir yoldur. Islatma suyunu birkaç kez değiştirebilir ve daha oldukca etkili olması için beyaz sirke ekleyebilirsiniz.

2. Mercimek

Mercimek yüksek lif içinde ne olduğu sebebiyle kırılgan kişilerde şişkinliğe niçin olur. Bu bilhassa oldukca fazla lif yemeye alışkın olmayan insanoğlu için geçerlidir. Fasulye benzer biçimde mercimek de FODMAP ihtiva eder. Bu şekerler aşırı gaz üretimine ve şişkinliğe niçin olur.

Sadece mercimekleri yemeden ilkin ıslatmak oldukca daha sindirilebilir hale getirir. Ek olarak, çoğu zaman koyu olanlardan daha azca lif içeren açık renkli mercimekleri de yiyebilirsiniz.

Mercimekler yüksek oranda protein, lif ve sıhhatli karbonhidratlar ihtiva eder. Ek olarak demir, bakır ve manganez benzer biçimde mineraller açısından da zengindirler.

3. Gazlı içecekler

Gazlı içecekler şişkinliğin oldukca yaygın bir başka nedenidir. Bu içecekler, şişkinliğe yol açan büyük oranda karbondioksit ihtiva eder. Bu içecekleri içtiğinizde, bu gazın büyük bir kısmını yutmuş olmuş olursunuz. Bu gazın bir kısmı ondan sonra sindirim sisteminde tutulur ve rahatsız edici şişkinliğe niçin olur ve hatta kramplara bile yol açabilir.

4. Brokoli ve lahana

Brokoli, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası benzer biçimde sebzeler turpgil sebzelerdir. Bu sebzeler oldukca sağlıklıdır. Lif, C vitamini, K vitamini, demir ve potasyum benzer biçimde birçok gıda ihtiva ederler. Sadece, FODMAP’leri de ihtiva ederler. Bundan dolayı bazı insanlarda şişkinliğe niçin olabilirler.

Sindirim sorunlarını önlemek için çeşitli çözümler vardır. Bu sebzeleri pişirerek daha kolay sindirilmesini sağlayabilirsiniz.

5. Soğan

Soğan, kuvvetli bir tada haiz bir sebzedir ve yüzlerce yemeğe dahil edilirler. Çoğu zaman ufak miktarlarda tüketilen soğan, gene de fruktanların ana rejim kaynaklarından biridir. Fruktanlar çoğu zaman şişkinliğin sebebi olan çözünür liflerdir.

Ek olarak, bazı insanoğlu soğanda bulunan öteki bileşiklere karşı kırılgan olabilirler. Bilhassa pişmemiş soğanlar çeşitli hassasiyetlere niçin olabilir. Bundan dolayı soğan, şişkinlik ve öteki sindirim rahatsızlıklarının yaygın bir nedenidir. Problemi önlemek için soğanları pişirerek yiyebilirsiniz.

6. Arpa

Arpa, lif açısından varlıklı olduğundan oldukca besleyici bir tahıldır. Ek olarak yüksek oranda vitamin, mineral, manganez ve selenyum ihtiva eder. Sadece arpa, yüksek lif içinde ne olduğu sebebiyle şişkinliğe niçin olabilir. Bu, bilhassa oldukca fazla lif yemeye alışkın olmayan kişiler için geçerlidir.

Arpa sebebiyle şişkinlik yaşıyorsanız yulaf, esmer pirinç, kinoa yada karabuğday muhteşem alternatiflerdir.

7. Çavdar

Çavdar, buğdaya benzer bir tahıldır, oldukca besleyicidir. Muhteşem bir lif, manganez, fosfor, bakır ve B vitamini deposudur. Sadece birçok insanoğlunun duyarlı yada hoşgörüsüz olduğu protein glüten de ihtiva eder. Yüksek lif ve glüten içinde ne olduğu sebebiyle çavdar, şişkinliğin mühim bir nedenidir.

Gene bu tahılı yulaf, esmer pirinç, karabuğday yada kinoa ile değiştirebilirsiniz.

8. Süt ürünleri

Süt ürünleri oldukca besleyicidir ve muhteşem bir protein ve kalsiyum deposudur. Sadece, süt şekeri olan laktozu bazı kişiler parçalayamaz ve bu mesele laktoz intoleransı olarak bilinir.

Laktoz intoleransınız var ise, süt ürünleri mühim sindirim problemlerine niçin olabilir. Laktoz intoleransı şişkinlik, gaz, kramplar ve ishale niçin olur. Laktoz intoleransı olan kişiler tereyağı yada yoğurt benzer biçimde süt ürünlerini tolere edebilir.

9. Elma

Elmalar dünyanın en sıhhatli meyvelerinden biridir. Lif, C vitamini ve antioksidanlar açısından zengindirler. Sadece, elmaların ek olarak şişkinliğe niçin olduğu bilinmektedir. Şişkinliğin sebebi fruktoz (bir tür FODMAP) ve yüksek lif içeriğidir.

Fruktoz ve lif kalınca bağırsakta fermente edilerek gaz ve şişkinliğe niçin olur. Pişmiş elmaların sindirimi pişmemiş elmalardan daha kolaydır.

10. Sarımsak

Sarımsak, tüm dünya mutfaklarında kullanılan son aşama popüler bir çeşnidir. Yiyecekleri tatlandırmak için kullanılır, bununla beraber bir sıhhat ilacı olarak da bilinir. Soğan benzer biçimde sarımsak da şişkinliğe yol açan FODMAP’ler olan fruktanlar ihtiva eder.

Sarımsakta bulunan öteki bileşiklere karşı alerji yada hoşgörüsüzlük de oldukça yaygındır. Bu, şişkinlik ve gaza niçin olur. Birçok besin benzer biçimde sarımsakları da pişirmek bu tesirleri azaltabilir.

11. Pişmemiş sebzeler

Salatalık, turp ve domates benzer biçimde sebzeler oldukça sağlıklıdır. Sadece, çözünmeyen lif açısından tümü zengindir. Ve bu çözünmeyen lifler kırılgan bağırsakları olan insanoğlu için pek tavsiye edilmez.

Bu lifler gaza ve şişkinliğe niçin olur. Bunu önlemek için pişmemiş sebzeleri yerken iyi çiğnemelisiniz.

12. Yeşil muz

Muzun sağlığa birçok fayadası vardır. Sadece, muzları oldukca yeşil almamaya dikkat edin. Bundan dolayı ne kadar yeşil olursa içerdikleri nişasta o denli dirençli olur. Bu nişasta türü oldukca iyi sindirilmeyen bir şekerdir. Kalınca bağırsakta fermantasyona, gaza ve dolayısıyla şişkinliğe neden olur.

Bu etkilerden kaçınmak için birazcık olgunlaşmalarını bekleyin.

13. Beyaz ekmek

Ekmek, mayalarla yapılır. Mayalar, bu gıdadaki karbonhidratları fermente eden canlı mikroorganizmalardır. Ekmek azca pişmiş ve taze ise bu mayalar direkt bağırsakta mayalanmaya devam eder. Bu durum şişkinliğe niçin olur.

Ekşi mayalı ekmek tercih edebilirsiniz. Bu tür ekmekler sindirimi kolaylaştırırken şişkinliği önler.

14. Suni tatlandırıcılar

Suni tatlandırıcılar, yiyeceklerdeki şekerin yerini almak için kullanılan maddelerdir. Şekerden daha azca kalorilidirler. En yaygın suni tatlandırıcışar ksilitol, sorbitol ve mannitoldür.

Bu tatlandırıcılar sindirim problemlerine niçin olduğu malum FODMAP’lere haizdir. Suni tatlandırıcılar, hiçbir değişikliğe uğramadan direkt kalınca bağırsağa ulaşır. Oldukça oranda tatlandırıcı tüketmek kesinlikle şişkinlik, gaz ve ishale niçin olur.

15. Şarküteri ürünleri

Salam, sosis ve sucuk benzer biçimde şarküteri ürünleri tuz ve yağ açısından oldukca zengindir. Bundan dolayı bu besinler midede daha çok süre harcar. Sindirilmeleri zor olsa gerek ve şişkinliğe niçin olabilirler.

#En oldukca gaz icra eden 15 yiyecek #Son Dakika Haber

#En oldukca gaz icra eden 15 yiyecek #2022