#En büyük çip üreticisi TSMC: Tayvan'da kriz olursa üretim biter #Son Haberler

#En büyük çip üreticisi TSMC: Tayvan'da kriz olursa üretim biter #Güncel Haberler

#büyük #çip #üreticisi #TSMC #Tayvan039da #kriz #olursa #üretim #biter
En büyük çip üreticisi TSMC: Tayvan'da kriz olursa üretim biter-

Tayvan ve Çin arasındaki gerilim artarken dünyanın en büyük çip üreticisi TSMC’nin Başkanı Mark Liu’dan “kriz büyürse çip üretiminin aksayacağı” uyarısı geldi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’a yapmış olduğu ziyaret Çin ve ABD içinde gerilime sebep oldu.

Pelosi’nin beraberindeki 5 kişilik Kurultay heyetiyle tehlikeli sonuç Tayvan temasları tüm piyasalarda yakından takip edildi.

Çin’den tehditler geldi

ABD uçağı Taipei havalimanına inerken, Çin askeri karşılık dahil yoğun tehditlerde bulunmuş oldu. Tayvan’ın en önde gelen üretim kalemlerinden çip alanındaki firmalar bu ziyaret öncesinde dünyayı uyarmıştı.

En büyük çip üreticisi TSMC: Tayvan da kriz olursa üretim biter #1

Mikroçip krizi

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) CEO’su Mark Liu, ABD ve Çin arasındaki rekabetin tetiklediği, tedarik zincirlerindeki şoklarla derinleşen “mikroçip krizi” üstüne hafta başlangıcında bir değerlendirme yapmış oldu.

TSMC Başkanı Mark Liu, bu hafta verdiği röportajda, Tayvan’ın Çin tarafınca işgal edilmesi durumunda çip üreticisinin fabrikasının çalışamayacağını söylemiş oldu.

En büyük çip üreticisi TSMC: Tayvan da kriz olursa üretim biter #2

“Çin, Tayvana saldırırsa TSMC çalışamaz hale gelir”

Firmanın çip arzının küresel tedarik zincirlerine bağlı bulunduğunu belirten Liu “Kimse TSMC’yi zorla denetim edemez. Sadece bir askeri güç yada işgal, TSMC’yi çalışamaz hale getirir. TSMC fabrikası fazlaca sofistike bir üretim tesisidir. Avrupa, Japonya, ABD başta olmak suretiyle dış dünya ile, malzemelerden kimyasallara, yedek parçalara, yazılım ve teşhise kadar gerçek zamanlı bağlantıya haizdir” diye konuştu.

En büyük çip üreticisi TSMC: Tayvan da kriz olursa üretim biter #3

TSMC pazarın yüzde 50’sinden fazlasına haiz

Dünyanın en gelişmiş çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), aralarında Apple ve Qualcomm’un da bulunmuş olduğu Amerikan şirketleri için işlemciler üretiyor. Apple’ın A serisi ve M serisi çiplerini üretiyor ve dünya yarı iletken dökümhane pazarının yüzde 50’sinden fazlasına haiz olduğu biliniyor.

En büyük çip üreticisi TSMC: Tayvan da kriz olursa üretim biter #4

#En büyük çip üreticisi TSMC: Tayvan'da kriz olursa üretim biter #Son Dakika Haber

#En büyük çip üreticisi TSMC: Tayvan'da kriz olursa üretim biter #2022