#Edirne'deki Bulgarca tabelalara düzenleme yapılacak #Son Haberler

#Edirne'deki Bulgarca tabelalara düzenleme yapılacak #Güncel Haberler

#Edirne039deki #Bulgarca #tabelalara #düzenleme #yapılacak
Edirne'deki Bulgarca tabelalara düzenleme yapılacak-

Kentte artan Bulgarca tabela ve afişler için komisyon kurulmasını istendi. Esnaf ile Burgar turistler ise bu durumdan memnun bulunduğunu belirtti.

Edirne'deki Bulgarca tabelalara düzenleme yapılacak

Senelerdir Bulgaristan’dan Türkiye’ye alışveriş yapmak için gelen Bulgarların sayısı, Türkiye’ye pasaportsuz girişi beraber daha da arttı.

Yalnız kimlikleriyle Türkiye’ye giriş icra eden Bulgarlar, alışveriş yapmak için otobüslerle ve kendi araçlarıyla Edirne’ye akın ediyor.

Bunun sonucunda Türkiye’ye girmeye süregelen Bulgarların sayısı, her geçen gün artıyor.

Bulgarlar, avmleri ile sokak arasındaki dükkanların yanı sıra en oldukca şehir pazarlarını tercih ediyor.

Bulgarca tabelalar münakaşa mevzusu oldu

Bu akınla beraber esnaf dükkanlarına Bulgarca tabelalar asarken bazı firmalar ise yalnız Bulgarca yazılı tanıtım afişleri kullandı.

Bulgarca tabelaların artması münakaşa yaratırken mevzu Edirne Belediyesi Meclis Toplantısı’nda da gündeme geldi.

Edirne deki Bulgarca tabelalara düzenleme yapılacak #1

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, söz mevzusu afişlerde tek bir Türkçe kelime olmadığını belirterek düzenleme getirilmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

“Dilinizi kaybederseniz, her şeyinizi kaybedersiniz”

Mevzu hakkında komisyon kurulması icap ettiğini ifade eden Recep Gürkan, “Edirne bildiğiniz gibi son dönemlerde oldukca sayıda yabancı ziyaretçi alıyor. Bir kısmı gezim, bir kısmı da alışveriş amaçlı geliyor. Buradaki alışveriş hareketliliğinin artması ile birlikte bir taraftan Edirne’deki emtia tutarları yükseliyor ve halkımız bu durumdan memnun değil.

Dikkatimi çeken, bilhassa reklam mecralarında tek kelime Türkçe olmayan afişler görmeye başladık. Tamamen yabancı isim olan tabelalar. Bununla ilgili olarak belediyede bir komisyon kurulmasını, bu komisyonun mevzuat anlamında emek harcama yapmasını, gerekirse uzmanları dinlemesini ve gelecek aylarda bu mevzuda bir karar almamızı öneriyorum.

Burada her partinin de olmasını arzu ederim. Eylüle yetişirse iyi olur, yetişmezse ekim ayı da olur. Bu mevzuda şehrimizin bir düzenlemeye ihtiyacı var. Zira milletin ortak değerlerinden en başta geleni dildir. Dilinizi kaybederseniz, her şeyinizi kaybedersiniz.” dedi.

“Bir billboard gördük, tek kelime Türkçe yok, bir oranı olsun”

Bulgar vatandaşların kente gelmesinden kesinlikle şikayetçi olmadıklarını da ifade eden Gürkan, “Bir standardını belirleyelim. Fakat şu da olmasın; geçen Vali beyle birlikte bir billboard gördük, tamamı başka bir dil. Tek kelime Türkçe yok, bir oranı olsun. Gelmelerinden şikayetçi değiliz fakat burası da Türkiye Cumhuriyeti’nin bir serhat şehri.” diye konuştu.

Edirne deki Bulgarca tabelalara düzenleme yapılacak #2

“Hem Türkçe hem Bulgarca reklamlarımız yeterince var”

Esnaf ile Bulgar turistler ise Bulgarca poster ve tabelaların yararlı bulunduğunu söylemiş oldu.

Kentteki giyim dükkanlarına oldukca sayıda Bulgarca poster astırdığını belirten Metin Barmanbay, söz mevzusu irdelemenin oldukca gereksiz gördüğünü söylemiş oldu.

Barmanbay, “Kısa sürede en oldukca alışveriş icra eden kesim, Bulgaristan’dan gelen müşterilerimiz. Hem Türkçe hem Bulgarca reklamlarımız yeterince var. En oldukca reklam vergisini metrekare bazda kuruşu kuruşuna ödeyen esnafız. Evimin sağı solu önü arkası çukurlarla doluyken; zannediyorum başkanımın meydana getirecek hiçbir işi kalmadı. Edirne Belediyesi, ilkin halkın öteki gereksinimleriyle ilgilensin.” dedi.

Gürkan’ın 2019 yılbaşında, kentteki reklam panolarına verdiği Bulgarca ve Yunanca kutlama mesajlarını hatırlatan Barmanbay, “Hem Bulgarca hem Yunanca ve içinde bir tane Türkçe’nin olmadığı reklam afişlerini astıran da sevgili belediye başkanımızdı. Anımsamak lazım hatta Edirne de geçmiyordu. Yunancanın içinde Edirne yazabilirdi. Oldukça gereksiz gördüm. Başka meydana getirecek iş mi yok başkanım?” diye sordu.

Edirne deki Bulgarca tabelalara düzenleme yapılacak #3

“Bence oldukca güzel olmuş azaltılmasın, artsın”

DHA’nın haberine bakılırsa; Bulgaristan’dan gelen Gülhan Ali, Bulgarca tabelaları pozitif bulunduğunu belirterek “Bence oldukca güzel olmuş. Zira insanoğlu zorlanıyor. Oldukça insan Türkçe’sini bilmedikleri için ne okuduklarını anlıyor ne de aradıklarını buluyor. Oldukça daha güzel olmuş. Burasının esnafı tamamen yabancı uyruklulardan yararlanıyor. Informasyon almak için oldukca daha iyi, daha fazlasını da yapmalı. Bazı ürünleri bilmiyorlar, adını söylemeyi bilmiyorlar, zorlanıyorlar. Bence azaltılmasın, artsın.” diye konuştu

Edirne deki Bulgarca tabelalara düzenleme yapılacak #4

Edirne deki Bulgarca tabelalara düzenleme yapılacak #5

Edirne deki Bulgarca tabelalara düzenleme yapılacak #6

Edirne deki Bulgarca tabelalara düzenleme yapılacak #7

Edirne deki Bulgarca tabelalara düzenleme yapılacak #8

Edirne deki Bulgarca tabelalara düzenleme yapılacak #9

Edirne deki Bulgarca tabelalara düzenleme yapılacak #10

#Edirne'deki Bulgarca tabelalara düzenleme yapılacak #Son Dakika Haber

#Edirne'deki Bulgarca tabelalara düzenleme yapılacak #2022

Başa dön tuşu