#Diyarbakır'da pamuk tarlasında çalışan 10'u çocuk 20 işçi zehirlendi #Son Haberler

#Diyarbakır'da pamuk tarlasında çalışan 10'u çocuk 20 işçi zehirlendi #Güncel Haberler

#Diyarbakır039da #pamuk #tarlasında #çalışan #10039u #çocuk #işçi #zehirlendi
Diyarbakır'da pamuk tarlasında çalışan 10'u çocuk 20 işçi zehirlendi-

Diyarbakır’da dün akşam ilaçlamanın yapıldığı pamuk tarlasında bu sabah çalışmaya süregelen 10’u çocuk 20 ziraat işçisi, bulantı ve kusma şikayetiyle hastaneye kaldırıldı.

Diyarbakır'da pamuk tarlasında çalışan 10'u çocuk 20 işçi zehirlendi

Diyarbakır’ın Sur ilçesi Bağıvar Mahallesi’nde oturan 10’u çocuk 20 ziraat işçisi, akşam ilaçlama yapıldığı kırsal Kartaltepe Mahallesi’ndeki pamuk tarlasına bu sabah saatlerinde çapaya gitti.

10’u çocuk 20 işçi hastaneye kaldırıldı

Ziraat işçileri, bir süre sonrasında mide bulantısı şikayetinde bulunmuş oldu. Çevredekilerin durumu bildirmesi üstüne bölgeye oldukca sayıda sıhhat ekibi sevk edildi. 20 ziraat işçisi, sıhhat ekiplerince meydana getirilen ilk müdahalenin arkasından Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı.

Doktorların yapmış olduğu ilk müdahalede ziraat ilacından solunum yöntemiyle zehirlendikleri anlaşıla, yaşları 15 ile 25 arasındaki 20 işçinin 10’u çocuk bölümünde 10’u ise erişkin bölümünde tedaviye alındı

“Hepsinin durumu iyi”

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servis sorumlusu Prof. Dr. Recep Dursun, hastaların tedavilerine devam edildiğini ve 48 saat için gözlem altında tutulacağını söylemiş oldu.

DHA’ya konuşan Prof. Dr. Dursun, “Servisimize 20 hasta başvurdu. Bunların 10’u çocuk, 10’u erişkin. Averaj yaşları 15 ile 25 içinde pamuk işçileridir. Hepsinin durumu iyi. Çocuk acile başvuran hastalarımızın tamamına tedavilerini yaparken öncelikli olarak dezenfeksiyon açısından tüm elbiselerini çıkarttık. Yıkamalarını yaptık. Üniversite hastanesi tarafınca elbise bankasından yeni giysiler verildi. Bu tür zehirlenmelerde hastaların 24 ile 48 saat takipte kalmaları gerekiyor. Bunlar pamuk işçileri, organofosfat dediğimiz bir zehirlenme vakası aslına bakarsak. Ziraat ilacı olarak bildiğimiz ilacın solunmasıyla, temasıyla oluşan bir zehirlenme, bu zehirlenme vücutta bilhassa solunum yöntemiyle alındığında yada ağız yöntemiyle alındığında zehirlenmelere yol açıyor. Bunaltı kusma emareleriyle bizlere başvurdular. İlk etapta bunların pamuk işçisi olması bizi bu tanıya yönlendirdi. Ve hakkaten o ilaçları incelediğimizde o ilaçların organofosfat bulunduğunu ve bunun zehirlenme yapacağını tespit ettik ve tedavisine başladık” dedi.

Diyarbakır’da pamuk tarlasında çalışan 10’u çocuk 20 işçi zehirlendi VİDEO

Diyarbakır da pamuk tarlasında çalışan 10 u çocuk 20 işçi zehirlendi #1

Diyarbakır da pamuk tarlasında çalışan 10 u çocuk 20 işçi zehirlendi #2

Diyarbakır da pamuk tarlasında çalışan 10 u çocuk 20 işçi zehirlendi #3

Diyarbakır da pamuk tarlasında çalışan 10 u çocuk 20 işçi zehirlendi #4

Diyarbakır da pamuk tarlasında çalışan 10 u çocuk 20 işçi zehirlendi #5

#Diyarbakır'da pamuk tarlasında çalışan 10'u çocuk 20 işçi zehirlendi #Son Dakika Haber

#Diyarbakır'da pamuk tarlasında çalışan 10'u çocuk 20 işçi zehirlendi #2022