#Deniz suyu saçı nasıl etkiler? #Son Haberler

#Deniz suyu saçı iyi mi etkisinde bırakır? #Güncel Haberler

#Deniz #suyu #saçı #iyi mi #etkisinde bırakır
Deniz suyu saçı iyi mi etkisinde bırakır?-

Birçok değişik mineral içeren deniz suyunun saçı beslediği biliniyor, sadece belirli kurallara dikkat edilmezse deniz suyu saça zararı olan hale gelebiliyor. İşte deniz suyunun saça tesirleri…

Deniz suyu saçı nasıl etkiler?

Deniz suyunun saçın yapısı ve güzelliği üstündeki tesiri mevzusunda iki zıt görüş vardır. Bazı kişiler kesinlikle deniz suyunun saçlara zararı olan bulunduğunu iddia ediyor ve denize girdiklerinde saçlarını ıslatmamaya çalışıyorlar. Bazıları ise tam tersine deniz tuzunun saçın yapısı üstünde pozitif yönde tesiri olduğuna, onu iyileştirdiğine ve ona organik bir parlaklık ve güzellik verdiğine inanıyor.

Uzmanlar, deniz suyunun vücudumuz üstünde, kısaca cilt ve tırnaklar üstünde iyi bir tesiri bulunduğunu söylüyor. Sadece saça yararları hakkında görüşleri ayrılıyor. Deniz suyunun saç derisi üstünde yararlı bir tesiri vardır, saç köklerini kuvvetlendirir. Sadece faydaların bittiği yer burasıdır, bundan dolayı deniz suyunda yüzdükten sonrasında saçlarda arzulanandan fazlaca daha fazlasını bırakır. Saçlar gözle görülür şekilde sertleşir.

Deniz suyu saçı nasıl etkiler? #1

Kepekle mücadeleye destek oluyor

Deniz suyunda yıkandıktan sonrasında ince saçların şekillendirilmesi kolaydır, gözle görülür şekilde biçim almaları iyileşir. Kuru ve boyalı saçların deniz suyuna batırılması tavsiye edilmez, durumlarını kötüleştirebilir.

Deniz suyunda yüzdükten sonrasında temiz suyla bir duş alınması tavsiye edilir, aksi takdirde saç derisinde tuz kalıntıları kalır ve bu da güneş ışınlarını çeker. Netice olarak saçlar kuruyabilir ve yanabilir.

Deniz suyu kepekle mücadelede baş yardımcınızdır. Kafa derisini kurutur ve antibakteriyel tesir sağlar. Tatilinizin sonunda saçlarınızın solduğunu ve kırılmaya başladığını fark ederseniz, tüm suçu deniz suyuna yüklemeyin. Bunun sebebi de güneş ve rüzgar ya da bu iki faktörün bir arada olmasıdır. Bu yüzden sahilde devamlı şapka takmanız tavsiye edilir.

Deniz suyu saçı nasıl etkiler? #2

Saçı besliyor

Deniz suyu, genel olarak insan vücudu ve bilhassa saç üstünde pozitif yönde etkileriyle malum varlıklı minerallere haizdir.

İyot, magnezyum, selenyum, potasyum, kalsiyum, sodyum ve daha fazlasını içeren deniz suyundaki bu maddeler, yüzerken saç yapısına nüfuz eder.

Yüksek tuz içeriğiyle de antibakteriyel ve antiseptik özelliklere haizdir.

Deniz suyu saçı nasıl etkiler? #3

Denizde saç bakımı iyi mi yapılır?

İster deniz suyu ister havuzdan gelen klorlu olsun katkı maddeleri içeren suyu sudan çıktıktan sonrasında kesinlikle durulayın, kimyasal maddeler içermeyen yumuşak bir ürünle duş alın.

Tuzlu suyu derhal durulayamıyorsanız, saçınızı bir havluyla ovalamadan kurulayın. Deniz suyunun kurutma etkisine bakılırsa şampuanları seçin. Onları normalden daha çok kullanın. Güneş koruması ve suda çıkmayan bakım ürünleriyle saçınıza fazladan koruma sağlayın. Deniz tatili esnasında ve sonrasında nemlendirici ve besleyici maskeler yapın.

Güneşten gelen ultraviyole ışınları yalnız cilde değil saça da zararlıdır. Direkt güneş ışığına uzun süre maruz kalmak, saçların ana yapısal proteini olan keratin amino asitlerini yok eder. Tatilde saçlarınız kırılgan ve daha azca elastik hale geldiyse, büyük olasılıkla bundan ultraviyole mesuldür.

Güneş ışınları ek olarak saç tellerinin organik renginden görevli pigment olan melanini de yok eder. Açık kahverengi ve sarı saçlarda tesir daha belirgindir, siyah saçlardan daha azca pigmente sahiptirler. Melanin kaybı yalnız tonun doygunluğunu değil, bununla beraber saçın yapısını da etkisinde bırakır.

Yanınıza birazcık güneş kremi alın. UV filtreli yada keratin koruma endeksi olan saç yağı yada güneş kremi kullanın. Denizden sonrasında, ince tuz ve kum taneciklerini gidermek için saçınızı iyice sudan geçirin. Hindistan cevizi yağı benzer biçimde onarıcı yağ içeren bir ürün seçin. Hindistan cevizi yağı saçı ve saç derisini yoğun bir halde nemlendirir, besler, saçları koruyucu bir katman ile kaplar. Saçınızı şekillendirmeye ara verin.

#Deniz suyu saçı iyi mi etkisinde bırakır? #Son Dakika Haber

#Deniz suyu saçı iyi mi etkisinde bırakır? #2022