#Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ziyaretinde masada olan 6 başlık #Son Haberler

#Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ziyaretinde masada olan 6 başlık #Güncel Haberler

#Cumhurbaşkanı #Erdoğan039ın #Rusya #ziyaretinde #masada #olan #başlık
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ziyaretinde masada olan 6 başlık-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’in daveti üstüne gerçekleştireceği ziyarette, masada olacağı kabul edilen 6 başlık içeriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daveti üstüne yarın Soçi’ye günübirlik emek harcama ziyareti gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından ziyarete ilişkin meydana getirilen açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın Rus mevkidaşıyla yapacakları görüşmelerde Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin yanı sıra güncel küresel ve bölgesel meseleler hakkında düşünce teatisinde bulunulacaktır.” bilgisi verildi.

Masada yer alması beklenen mevzu başlıkları ise şu şekilde:

Suriye’ye ihtimaller içinde operasyon

Türkiye’nin Suriye’ye gerçekleştireceği ihtimaller içinde operasyon, terörle savaşım, Suriye’deki son gelişmeler ile Rusya-Ukrayna arasındaki cenk, Türkiye’nin çabasıyla oluşturulan tahıl koridoru konularının yanı sıra müdafa sanayii ve enerji alanında ortaklaşa iş, Akkuyu Nükleer Santrali mevzuları masada olacak.

Tahıl koridoru

Tehlikeli sonuç küresel mevzularında ele alınacağı toplantılarda Afganistan ve Libya’daki güncel duruma ilişkin düşünce teatisi yapılacak. Kremlin’den meydana getirilen açıklamada da iki liderin Soçi buluşmasında tahıl koridorundaki pozitif yönde sürecin daha da geliştirilerek sürdürülmesi için yapılması gerekenlerin ele alınacağı duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ın Rusya ziyaretinde masada olan 6 başlık #1

Sevkiyat günde 3 gemiyle yapılacak

Türkiye öncülüğünde oluşturulan tahıl koridoru kapsamında Ukrayna’nın Odessa Limanı’ndan yola çıkan ‘Razoni’ adlı vapur dün akşam İstanbul’a vardı. 27 bin ton mısır yüklü vapur, bu sabahki denetim sonrası Lübnan’a hareket edecek. Ukrayna’dan meydana getirilen açıklamada, sevkiyatın ilk etapta her gün 3 vapur kısıtlamasıyla süreceği bildirildi.

Karabağ sınır hattındaki Ermeni saldırılarının da, SOÇİ’deki görüşmede ele alınması planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ın Rusya ziyaretinde masada olan 6 başlık #2

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin’in Soçi’de 5. buluşması

İki liderin son Soçi görüşmesi 29 Eylül 2021’de gerçekleşmiş ve bu zirveden nükleer enerji, Suriye’deki köktencilik unsurların temizlenmesi, uzay emek harcamaları ve hava unsurları başta olmak suretiyle müdafa sanayii işbirlikleri şeklinde mevzularda mühim kararlar çıkmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha ilkin 3 Mayıs 2017’de Putin’in daveti üstüne Rusya’nın Soçi kentine gitmişti. İki önder 17 Eylül 2018’de de Soçi’de görüşmüştü. Türkiye, 9 Ekim 2019’da Sulh Pınarı Harekâtı’nı başlattı.

18 Ekim’de sonlanan harekâtla Türk Silahlı Kuvvetleri, Rasulayn ve Tel Abyad’ı terör örgütlerinden temizledi. Harekâttan kısa bir süre sonrasında, 22 Ekim 2019’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin’in Soçi’de görüşmesinin peşinden 10 maddelik Soçi Mutabakatı açıklanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ın Rusya ziyaretinde masada olan 6 başlık #3

#Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ziyaretinde masada olan 6 başlık #Son Dakika Haber

#Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ziyaretinde masada olan 6 başlık #2022