#Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İran dönüşü açıklamaları #Son Haberler

#Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İran dönüşü açıklamaları #Güncel Haberler

#Cumhurbaşkanı #Erdoğan039ın #İran #dönüşü #açıklamaları
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İran dönüşü açıklamaları-


Cumhurbaşkanı Erdoğan İran dönüşü açıklamalarında, Türkiye’yi tehdit eden unsurlar bulundukça Suriye’ye askeri operasyonun gündemde olacağının altını çizdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İran dönüşü açıklamaları

Astana formatında düzenlenen İran-Türkiye-Rusya arasındaki 3’lü zirve dün Tahran’da düzenlendi.

Dünyanın kayından takip etmiş olduğu zirveden dönen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönüş yolunda gündeme ilişkin mühim açıklamalarda bulunmuş oldu.

Zirvede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’ye Suriye’deki terör yuvalanmaları için operasyonun lüzumlu olduğu bildiren Erdoğan, açıkalmalarında bu mevzuya değindi.

“Terör örgütlerini besleyen ABD”

Türkiye’nin terörle mücadelesine Rusya ve İran’ın da destek vermesini isteyen Erdoğan, “ABD şu anda Fırat’ın doğusunu terk etmek durumunda. Astana sürecinden çıkan tespit bu. Bu sebeple oradaki terör örgütlerini besleyen ABD.

“Suriye’ye harekat gündemimizde”

Suriye’nin kuzeyine yeni bir harekat mevzusu ulusal güvenlik endişelerimiz giderilmediği sürece gündemimizde yer almaya devam edecek. Suriye sınırından 30 kilometre güneye kadar terör örgütleriyle mücadelemizde Rusya ve İran’ın yanımızda olmasını istiyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ın İran dönüşü açıklamaları #1

“İran ve Rusya destek vermeli”

Bizlere lüzumlu desteği vermeliler. Kalkıp rejimin bayrağını orada dalgalandırmakla acaba Türk ordusunu aldatır mıyız diye düşünüyorlar. Bunu yemezler.” diye konuştu.

Tahıl koridoru yazılı mutabakata bağlanacak

Karadeniz’de oluşturulacak tahıl krizine yönelik koridora ilişkin ise Cumhurbaşkanı, Putin’in gayretlerimiz noktasında bakışı pozitif. Bizlere oldukça değişik bazı teklifleri oldu. Organik gaz, Akkuyu ve öteki mevzularda dayanışmamızı sürdürüyoruz.

Tahıl koridoru onusunu artık bu hafta bu mutabakatı yazılı bir metne bağlamak istiyoruz. Gelecek günlerde de planın uygulanmaya başlanmasını temenni ediyoruz.” diye onuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ın İran dönüşü açıklamaları #2

#Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İran dönüşü açıklamaları #Son Dakika Haber

#Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İran dönüşü açıklamaları #2022