#Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor'u kabul etti #Son Haberler

#Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor'u kabul etti #Güncel Haberler

#Cumhurbaşkanı #Erdoğan #Slovenya #Cumhurbaşkanı #Pahor039u #kabul #etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor'u kabul etti-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor’u resmi törenle karşıladı. İkili görüşmelerin peşinden basın toplantısına gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor'u kabul etti

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor’un makam aracını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar birlikte rol aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pahor’u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin ana giriş kapısında karşıladı.

İkili önder baş başa ve heyetler arası görüşmelerin peşinden basın mensublarının karşısına geçtiler.

Erdoğan müdafa endüstri mesajı verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ortak basın toplantısında iki ülke içinde müdafa endüstri alanında ortak adımlar atılacağına vurgu yapmış oldu.

“İkili ilişkilerin güçleneceğine inanıyorum”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Dostluk ve stratejik ortaklık temelindeki dayanışmamızın, Türkiye’nin AB’ye katılım süreci dahil her alanda daha da güçleneceğine inanıyorum. ifadelerini kullandı.

Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ise Görüştüğümüz mevzularda hem düşünce olduk. Türkiye mühim dostlarımızdan bir tanesi ve ikili ilişkilerimiz muhteşem. sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ortak basın toplantısından öne çıkan satır başları şu şekilde:

Bu yıl Türkiye ile Slovenya arasındaki diplomatik ilişkilerinin tesisinin 30. yıl dönümünü kutluyoruz. Bugünkü görüşmelerimizde ikili ilişkilerimizi detaylı şekilde ele aldık.

“Gerçek potansiyelimizi yakalayacağız”

Iktisat, tecim, endüstri, bilim, teknoloji, ulaştırma başta olmak suretiyle derhal her alanda duyduğumuz memnuniyeti ifade ettik. 11 yıl ilkin imzaladığımız stratejik ortaklık anlaşması çarpan tesiri yapmış oldu. Gerçek potansiyelimizi hala tam yansıtmayan rakamı daha da yukarı taşımayı hedefliyoruz.

İki NATO müttefiki olarak bilhassa müdafa endüstri alanında atacağımız pek oldukca ortak adım olduğu kanaatindeyim. Slovenya’da Karavanke Tüneli ve demiryolu inşaatında Türk müteahhitlik firmalarının yer almasından gurur duyuyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor’u kabul etti VİDEO

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor u kabul etti #1

“Bölgesel ve küresel meselere ilişkin görüş alışverişinde bulunduk”

Kıymetli dostumla Ukrayna ve Balkanlar’daki gelişmeler başta olmak suretiyle bölgesel ve küresel meselelere ilişkin görüş alışverişinde bulunduk. Dostane ilişkiler ve ortaklaşa iş, bölgesel sulh ve istikrara büyük katkılar sağlıyor. Dostluk, müttefiklik ve stratejik ortaklık temelinde gelişen dayanışmamızın önümüzdeki dönemde Türkiye’nin AB’ye katılım süreci dahil her alanda daha da güçleneceğine inanıyorum.

“Ekonomik ve siyasal işbirliğimiz genişleyecek”

Hemen sonra söz alan Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor, şu ifadeleri kullandı:

Sevgili dostum ilk olarak ben de sizlere bu nazik cümleleriniz için ülkem ve şahsım için teşekkür etmek isterim. Bu nazik misafirperverliğiniz için de teşekkür ederim. Bu resmi ziyarette güzel ülkenizde hakkaten oldukca güzel ağırlandık.

Hem Slovenya hem Türk medyasına şunu söylemek isterim; bu 18. görüşmemiz. 2011’den bu yana stratejik ortaklık anlaşmasını imzaladık. Bu aşamada Başbakan sıfatlarıyla pek oldukca hedefimiz vardı. Ticaretin 1 milyara artırılmasına hedefliyorduk. Bu sayı şu anda neredeyse iki katına ulaştı, hedeflerimizin de üzerine çıktı. Bugün iktisat bakanının da huzurunda ben Slovenya hükümeti adına söyleyebilirim ki, iş komisyonu konferansı çalışmaya devam edeceğiz. ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor u kabul etti #2

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor u kabul etti #3

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor u kabul etti #4

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor u kabul etti #5

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor u kabul etti #6

#Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor'u kabul etti #Son Dakika Haber

#Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor'u kabul etti #2022