#Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası konuştu #Son Haberler

#Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası konuştu #Güncel Haberler

#Cumhurbaşkanı #Erdoğan #Kabine #toplantısı #sonrası #konuştu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası konuştu-

Kabine toplantısının sona ermesiyle açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Mevcut sıkıntılarımızın üstesinden fazlaca emek harcayarak, azmederek geleceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, 2 haftalık aradan sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde meydana getirilen kabine toplantısı sonrası kameraların karşısına geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında mevcut sıkıntıları bildiklerini ve bu sıntıların üstesinden emek harcayarak, azmederek geleceklerini söylemiş oldu.

“Sıkıntıların üstesinden azmederek geleceğiz”

Erdoğan,Mevcut sıkıntılarımızın üstesinden fazlaca emek harcayarak, azmederek geleceğiz. Ülkemize meydana getirilen iç ve dış dayatmaları reddediyoruz. Artık bu ülkeyi terörle, darbeci zihniyetle ve yetersiz siyasetçilerle oyalama devri bitmiştir. dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyleki:

Muharrem Ayı Tebriği

İnancımızda ve medeniyetimizde mühim bir yeri olan Muharrem Ayı’nın 10. günün Aşure günüdür. Tutulan oruçlarla, meydana getirilen ibadetlerle temizlenmenin. Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilişi bununla beraber bu günde hüzün ve matem günüdür. Muharrem ayının milletimizle birlikte tüm İslam alemi için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

“Tahıl gemisi yola çıktı”

Son olarak BM Genel Sekreteri Türkiye’ye teşekkür etti. Artık bugün adım atıldı. Gemiler yola çıktı. İstanbul’da imzalanan anlaşmalar dünyanın neredeyse 3’te 1’ini karşılayan tahıl mevzusunun zamanı dönüm noktası olmuştur. Bu süreci takip edecek Ortaklaşa Koordinasyon Merkezi İstanbul’da faaliyete geçti. Vapur İstanbul Boğazı’na ulaştığında bir kurul tarafınca kontol edilecek. Öteki gemiler de şartlar çerçevesinde yolculuklarına devam edecek.

Rusya-Ukrayna tarafları bigün barışa yönelirse bunu bizim gerçekleştireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Tahıl koridoru emek harcaması mühim bir diplomatik başarıdır.

“Hedeflerimizden zerre ödün vermiyoruz”

Son 20 yılda terör örgütleriyle mücadelemizi sınır ötesine taşıyarak, 81 ilimizin tamamında insanımızın itimat içinde yaşayacakları bir ortam hazırladık. Her alanda hedeflerimizi büyüttük. Gelecek bir ayımızı bile göremediğimiz bir yerden 2053 vizyonumuzu belirleyen bir ülke haline geldik.

“Gelişme rakamlarında G20 vatanlarında ilk sıradayız”

Bir ara 26,5 milyona kadar gerilen istihdamın ekonomik ve toplumsal dönüşlerini biz biliyoruz. İhracatımızı 250 milyon dolar sınıra getirdik. Geçtiğimiz yıl elde ettiğimiz yüzde 11’lik büyümeyle G20 ülkeleri içinde ilk sıraya yerleştik. IMF ülkemizin gelişme rakamını yukarı yönlü güncellemiştir. Küresel emtia fiyatlarındaki dengesizlikler bizi de etkiliyor.

Senenin ilk yarısındaki gerçekleşmeler 2022’yi 47 milyon gezgin ve 37 milyar dolar gezim geliriyle bir seviyede kapatacağımıza işaret ediyor. İlerleyen tarihlerde bu sayıları aşacağımıza inanıyorum. Yeni pazarlar arayışında olan ihracatçılarımızın gayretlerimizi yakından takip ediyoruz.

“Küresel krize karşın bütçe dengemizde bozulma olmadı”

Gelir vergisini kaldırarak 3 milyon çiftçimizi desteklerken, 850 milyon esnafımızı da vergiden muaf tuttuk. KDV indirimleriyle sistemi sadeleştirdik. Bir tek 2022 senesinde vergi indirimleriyle vazgeçtiğimiz kamu gelirleri 221 milyar lirayı bulacaktır.

Tüm bu adımları atarken enflasyonla mücadelede ilave tedbirleri de gerçekleştirdik. Asgari ücrette zamanı artışlar yaparken gelir ve damga vergilerini kaldırarak her insana kazanç sağladık.

 

AYRINTILAR GELİYOR…

#Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası konuştu #Son Dakika Haber

#Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası konuştu #2022

Başa dön tuşu