#Çukurca'da çiftçilerin ağaç üzerinde yaban domuzu nöbeti #Son Haberler

#Çukurca'da çiftçilerin ağaç üstünde yaban domuzu nöbeti #Güncel Haberler

#Çukurca039da #çiftçilerin #ağaç #üstünde #yaban #domuzu #nöbeti
Çukurca'da çiftçilerin ağaç üstünde yaban domuzu nöbeti-

Hakkari’nin Irak sınırındaki Çukurca ilçesinde çiftçiler, yaban domuzlarının tarlalarına zarar vermemesi için ağaçların üstüne tahtadan yaptıkları gözetleme alanlarında nöbet tutuyor.

Çukurca'da çiftçilerin ağaç üzerinde yaban domuzu nöbeti

İlçe merkezi ve köylerde yaban domuzlarının çeltik, susam benzer biçimde ziraat arazilerine zarar vermesi sebebiyle sorun yaşayan çiftçiler, tarlalarını korumak için çeşitli yöntemlere başvuruyor.

Ekili arazilerin üstüne şeritler çekerek hayvanların çıkan sesten korkmasını sağlamaya çalışan çiftçiler, ağaçların üstüne tahtadan yaptıkları alanlarda da dönüşümlü olarak tarlaların güvenliğini sağlıyor.

Çukurca’da çiftçilerin ağaç üstünde yaban domuzu nöbeti – VİDEO

10 metre yükstekta tarlalarını bekliyorlar

Tehlikeye aldırış etmeden yerden ortalama 10 metre yükseklikteki gözetleme alanlarına çıkan çiftçiler, günün ilk ışıklarına kadar tarlalara hakim noktalarda nöbet tutuyor.

El feneri ve telefon ışıklarıyla arazilerin çevresini dolaşan, ara sıra av tüfeğiyle havaya ateş açıp hayvanları uzaklaştırmaya çalışan çiftçiler, hasat dönemine kadar ortalama 4 ay bu yöntemle ürünlerini korumaya çalışıyor.

Çukurca da çiftçilerin ağaç üzerinde yaban domuzu nöbeti #1

“İlgili yerlerden izin alarak nöbet tutuyoruz”

AA’nın haberine nazaran; çiftçilerden Abdurrahman Özer, tarlasına ektiği çeltiğe domuzların ara sıra zarar verdiğini söylemiş oldu.

Daha fazlaca zarar yaşamamak için ağacın tepesinde tahtadan yapmış olduğu yerde nöbet tuttuğunu belirten Özer, şunları aktardı:

“Her akşam saat 9’da gelip sabah 4’e kadar kalıyorum. Bu nöbetimiz eylülün sonuna kadar devam edecek. Domuzlar fazlaca arttı. Sürü halinde geziyorlar. Ikimiz de bunu hayata geçirmeye mecburuz. İlgili yerlerden izin alarak nöbet tutuyoruz. Hayvanlar hasat döneminde de ürünü yiyor. Tarlayı ekip bu hale getirinceye kadar fazlaca emek harcadık. Nöbet tutmazsak hasat alamayız ve çabamız boşa gider. Ağaca tırmanmak sıkıntılı oluyor. Bundan dolayı kaldığımız yer ortalama 10 metre yükseklikte bulunuyor.”

Mustafa Güneş de ilçede son dönemlerde ağırlıklı olarak susam ve çeltik ekildiğini söylemiş oldu.

Çukurca da çiftçilerin ağaç üzerinde yaban domuzu nöbeti #2

“Nöbet tutmazsak ürün alamayız”

Güneş, “Domuzların sayısı fazla ve ürünlere zarar veriyorlar. Bundan dolayı nöbet tutma zorunluluğu oluşuyor. Nöbet tutmazsak ürün alamayız. Ikimiz de ağaçların tepelerinde yer yapıyoruz. Domuz, ayı, kurt ve yılan benzer biçimde hayvanlara karşı kendimizi korumaya alıyoruz. Burada araziyi daha net görebiliyoruz. Sabaha kadar nöbet tutuyoruz. 2-3 şahıs birlikte kalıyoruz. Gündüz de dönüşümlü olarak nöbete devam ediyoruz. Bu süreç ortalama 4 ay sürüyor.” diye konuştu.

Çukurca da çiftçilerin ağaç üzerinde yaban domuzu nöbeti #3

Tarlalara ektikleri ürünlerin hasadını 2 ay sonrasında yapacaklarını özetleyen Mesut Yaşar da ürünleri tarladan taşıyıncaya kadar nöbet tutmak zorunda kaldıklarını söylemiş oldu.

Ağaçların üstünde daha güvende olduklarını bildiren Yaşar, “Yabani hayvanların tarlalara zarar vermemesi için nöbet tutuyoruz. Domuzlar bilhassa pirince fazlaca zarar veriyor. Ayılar da hem susama hem de asma bahçelerine zarar veriyor.” dedi.

Çukurca da çiftçilerin ağaç üzerinde yaban domuzu nöbeti #4

Çukurca da çiftçilerin ağaç üzerinde yaban domuzu nöbeti #5

Çukurca da çiftçilerin ağaç üzerinde yaban domuzu nöbeti #6

#Çukurca'da çiftçilerin ağaç üstünde yaban domuzu nöbeti #Son Dakika Haber

#Çukurca'da çiftçilerin ağaç üstünde yaban domuzu nöbeti #2022