#Cizre'de sıcaklık 47,4 derece ölçüldü #Son Haberler

#Cizre'de ısı 47,4 aşama ölçüldü #Güncel Haberler

#Cizre039de #ısı #aşama #ölçüldü
Cizre'de ısı 47,4 aşama ölçüldü-

Güneydoğu’da kaydedilen sıcaklıklar dikkat çekerken, vatandaşlar yaşamış olduğu zorlukları söyledi. İnsanların dışarıya çıkamadığı ve nefes almakta zorlandığı açıklandı.

Cizre'de sıcaklık 47,4 derece ölçüldü

Sıcak hava, bilhassa yurdun doğu kesiminde tesirini gösteriyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sıcaklıklar, yüksek derecelere seyrediyor.

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü’ne gore, yazın başlamasıyla bölgede 40 derecenin altında seyreden ısı, temmuz ayının sonu ve ağustos ayının başlangıcında 5-6 aşama terfi etti.

Kaydedilen hava sıcaklıkları

Bölgede 5 Ağustos’ta en yüksek sıcaklıklar, Diyarbakır’ın Sur ve Bismil ilçelerinde 44,1, Batman’ın Gercüş ilçesinde 46,3, Şırnak’ın Silopi ilçesinde 46,1, Cizre ilçesinde 47,4, Siirt’in Kurtalan ilçesinde 45,7, Mardin’in Dargeçit ilçesinde 45,4, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde 43,6 olarak ölçüldü.

Bölgede bugün de sıcak hava etkili oluyor. Hissedilen sıcaklığın daha da yüksek olduğu il ve ilçelerde vatandaşlar, 11.00-16.00 saatlerinde dışarı çıkmamaya itina gösteriyor.

Mardin’de sıcak hava etkili oluyor ViDEO

Cizre de sıcaklık 47,4 derece ölçüldü #1

Kavurucu sıcak negatif etkiliyor

Mardin’in Suriye sınırındaki Nusaybin ve Kızıltepe ilçelerinde de vatandaşlar kavurucu sıcakla savaşım ediyor.

Kızıltepe’de vatandaşlar gölgelik alan, park ve bahçelerde süre geçirerek serinlemeye çalışıyor. Bazı çocuklar ve gençler başlarına su dökerek serinlerken, kimi esnaf da serinlemek için sık sık hortumla iş yerinin önünü suluyor.

AA’nın haberine gore, serinlemek isteyenler dondurma ve meyan şerbetine rağbet gösteriyor.

Cizre de sıcaklık 47,4 derece ölçüldü #2

“İnsanlar dışarıya çıkamıyor”

Kızıltepe Meydanı’nda dondurma satan Mustafa Demircan, ilçede hissedilen sıcaklığın bazen 50 aşama bulunduğunu belirterek, “İnsanlar dışarıya çıkamıyor.” dedi.

Meyan şerbeti satan Hıdır Güler de sıcak havanın bunaltıcı boyutta bulunduğunu, meyan şerbetinin sıcak havalarda yoğun olarak tercih edildiğini söylemiş oldu.

Cizre de sıcaklık 47,4 derece ölçüldü #3

“Nefes almakta zorlanıyoruz”

Vatandaşlardan Davut Aksel birkaç senedir ilçede yaşadığını sadece hala sıcaklara alışamadığını, bilhassa bugünlerin fazlaca sıcak geçtiğini belirtti.

Aksel, “Kimi zaman nefes almakta zorlanıyoruz. Soğuk, buzlu suları alnımıza, boynumuza koyarak, gölgede oturup serinlemeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Nusaybin’de sıcaktan bunalanlar sokak ve meydanlardaki çeşmelerde ellerini ve yüzlerini yıkayarak serinlemeye çalışıyor.

Cizre de sıcaklık 47,4 derece ölçüldü #4

Esnaf öğle saatlerinde kapatıyor

Cizre’deki caddeler, sokaklar ve parklar, bunaltıcı sıcak sebebiyle en sakin günlerini yaşıyor.

Sıcaktan korunmak isteyenlerin gündüz evlerine çekilmiş olduğu ilçede esnaf da ya iş yerlerinde serin ortamlarda dinleniyor ya da kepenk kapatıp evinde süre geçiriyor.

Vatandaşlardan Metin İri, serinlemek için çoğu zaman Dicle Nehri kenarındaki parkları tercih ettiklerini sadece bunaltıcı sıcaklarda bu mekanlarda da serinlemenin zor bulunduğunu söylemiş oldu.

Cizre de sıcaklık 47,4 derece ölçüldü #5

“Hava serinledikten sonrasında dışarı çıkıyoruz”

İri, “12.00-17.00 saatleri içinde dışarı çıkmıyoruz. Hava serinledikten sonrasında dışarı çıkıyoruz.” diye konuştu.

Mazlum Dayar da hissedilen sıcaklığın daha da yüksek bulunduğunu anlatarak, “Bundan dolayı hem biz hem de esnaf zor bir süreç geçiriyoruz.” ifadesini kullandı.

Cizre de sıcaklık 47,4 derece ölçüldü #6

Silopi’de cadde ve sokaklar sakin

Şırnak’ın Silopi ilçesinde cadde ve sokaklarda sakinlik gözleniyor. En sıcak günlerin yaşandığı ilçede vasıta trafiğinde de düşüş görülüyor.

Vatandaşlardan Gamze Bal, sıcak havadan negatif etkilendiklerini, gerekmedikçe evden çıkmadıklarını belirtti. Esnaf Halil Durmuş, bunaltıcı sıcakta klima ile serinleyebildiklerini söylemiş oldu.

Ekmek fırınında çalışanlar sıcağı daha fazlaca hissediyor

Diyarbakır’da 20 senedir ekmek fırınında çalışan Cuma Yavuzkılıç, hissettikleri sıcaklığın 60 dereceyi bulduğunu anlatarak, “Sıcaktan dolayı zorlanıyoruz. Bilhassa Güneydoğu’da yazları mesleğimiz fazlaca sıkıntılı.” dedi.

Hayvanlarını serinlemeleri için Dicle Nehri kenarına getiren çoban Yusuf Yılmaz, bunaltıcı sıcaktan dolayı hayvanları sabaha karşı otlattıklarını ifade ederek, sıcaktan hayvanların da fazlaca etkilendiğini kaydetti.

Cizre de sıcaklık 47,4 derece ölçüldü #7

Sıcaklara karşı uyarı

Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nizamettin Toprak, bölgede termometrelerin 47 dereceyi gösterdiğini belirtti.

Isı ve sıhhat içinde fazlaca yakın ilişki bulunduğuna işaret eden Toprak, aşırı sıcak yada soğukta insan organizmasındaki müdafa mekanizmalarının yetersiz kalabildiğini aktardı.

“Güneş altında kalınıyorsa risk yüksek”

Toprak, sıcaktan en fazlaca etkilenenlere değinerek, “Bebekler en yüksek risk grubunu oluşturuyor. Bundan dolayı bebeklerde ısıyı regüle etme mekanizması fazlaca iyi çalışmıyor. Bundan dolayı kimi zaman yetişkinler açısından fazlaca mesele olmayan ısı derecesi bebeklerde tehlikeli durumların gelişmesine niçin olabilir.

Çocuklar, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar daha yüksek risk altında. 40 derecenin üstündeki sıcaklarda eğer gölgede değil güneş altında kalınıyorsa risk yüksek.” ifadelerini kullandı.

Bulantı, kusma, depresyon

Bilhassa riskli grupların güneşe fazlaca maruz kalmaması icap ettiğini söyleyen Toprak, güneş ışınlarının etkili olduğu saatlerde spor yada ağır iş yapmanın dirimsel çekince oluşturabileceğini açıkladı.

Toprak, yüksek sıcaklığın insanlarda bulantı, kusma, depresyon, mevzuya odaklanamama benzer biçimde etkilerin yanı sıra baş ve kramp benzeri ağrılara niçin olabileceğini dile getirerek, orta yaş üstü insanların bolca su içmeleri icap ettiğini söylemiş oldu.

#Cizre'de ısı 47,4 aşama ölçüldü #Son Dakika Haber

#Cizre'de ısı 47,4 aşama ölçüldü #2022