#Çin, ABD'nin büyükelçisini Dışişleri'ne çağırdı #Son Haberler

#Çin, ABD'nin büyükelçisini Dışişleri'ne çağırdı #Güncel Haberler

#Çin #ABD039nin #büyükelçisini #Dışişleri039ne #çağırdı
Çin, ABD'nin büyükelçisini Dışişleri'ne çağırdı-

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesinin arkasından ABD’nin Pekin Büyükelçisi Nicholas Burns’u bakanlığa çağırarak ziyareti protesto etti.

Çin, ABD'nin büyükelçisini Dışişleri'ne çağırdı

Çin ajansı Xinhua’nın haberine nazaran, Dışişleri Bakan Yardımcısı Şie Fıng, dün gece Büyükelçi Nicholas Burns’ü acilen bakanlığa çağırarak ziyaretin “tek Çin” ilkesini ve ABD-Çin ilişkilerinin temelini oluşturan Üç Ortak Bildiri’deki taahhütleri ihlal ettiğini belirtti.

“Neticeleri fazlaca ciddi olacak”

Ziyaretin Çin-ABD ilişkilerinin siyasal yapısına büyük zarar verdiği, Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü zedelediğini, Tayvan Boğazı’ndaki sulh ve istikrarın zeminini aşındırdığını ve Tayvan’ın bağımsızlığını korumak için çaba sarfeden ayrılıkçı güçlere yanlış ileti verdiğini ifade eden Şie, “Bu davranış, son aşama fena niyetlidir ve neticeleri fazlaca ciddi olacaktır. ABD hükümeti bundan görevli tutulmalıdır.” dedi.

Çin, ABD nin büyükelçisini Dışişleri ne çağırdı #1

“Çin halkı hayaletlerden korkmaz”

AA’nın haberine nazaran; Bakan Yardımcısı, ABD hükümetinin Pelosi’nin bilgili eylemini kısıtlamak yerine hoşgörme gösterdiğini belirterek, Washington’dan, yanlışıyla yüzleşmesini, ziyaretin yol açmış olduğu negatif neticeleri giderecek ergonomik tedbirleri almasını talep etti.

ABD’ye, “Tayvan kartını oynamaktan”, Tayvan’ı Çin’i çevrelemek için kullanmaktan ve Çin’in iç işlerine karışmaktan vazgeçme çağrısı meydana getiren Şie, “Tayvan, Çin’in Tayvan’ıdır ve sonunda ana karanın kucağına dönecektir. Çin halkı hayaletlerden, baskıdan ve kötülükten korkmaz.” ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, dün gece Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin derhal arkasından yapmış olduğu açıklamada, ziyareti kınadığını bildirmişti.

Çin Müdafa Bakanlığı da ada çevresinde “bir takım askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurmuştu.

Nisanda planlanan ziyaret iptal edilmişti

82 yaşındaki Pelosi’nin nisanda Tayvan’a yapmayı düşündüğü ziyaret, Kovid-19’a yakalandığı nedeni öne sürülerek iptal edilmişti.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, o günlerde Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaretinin “tek Çin” ilkesinin tanımladığı “kırmızı çizginin aşılması” anlamına geleceği uyarısında bulunmuştu.

Pelosi, 25 yıl aradan sonrasında Ada’yı ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı oldu. Daha ilkin 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı ziyaret etmişti.

#Çin, ABD'nin büyükelçisini Dışişleri'ne çağırdı #Son Dakika Haber

#Çin, ABD'nin büyükelçisini Dışişleri'ne çağırdı #2022