#Çin: ABD ateşle oynuyor #Son Haberler

#Çin: ABD ateşle oynuyor #Güncel Haberler

#Çin #ABD #ateşle #oynuyor
Çin: ABD ateşle oynuyor-

ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesinin arkasından Çin’den ziyareti kınama açıklamaları geldi.

Çin: ABD ateşle oynuyor

ABD-Çin arasındaki gerilim ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesi ile terfi etti.

Çin’den peşpeşe ABD aleyhine açıklamalar geldi.

“Ziyaret, büyük bir siyasal provokasyondur”

Çin’in Pelosi’nin ziyaretini şiddetle kınadığı anlatılan açıklamada, ‘‘Dünyada yalnız bir Çin vardır, Tayvan Çin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır ve Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti tüm Çin‘i temsil eden tek meşru hükümettir’’ ifadelerine yer verildi. Açıklamada, ‘‘Ziyaret, büyük bir siyasal provokasyondur. Çin ve Çin halkı bunu asla kabul etmeyecek’’ ifadeleri kullanıldı.

‘‘Bu ateşle oynamaktır”

Tayvan problemininin Çin-ABD ilişkilerinin tam kalbindeki en mühim ve en duyarlı mevzu olduğu anlatılan açıklamada, “Tayvan Boğazı yeni bir gerilim ve ciddi zorluklarla karşı karşıya ve bunun temel sebebi, Tayvan makamları ve ABD’nin statükoyu değişiklik yapmak için yine eden hamleleridir. Tayvanlı yetkililer, bağımsızlık için ABD’den destek aramaya devam ediyor. 1992 Konsensüsü’nü tanımayı reddediyorlar” denildi.

ABD’nin Çin‘i engellemek için Tayvan’ı kullanmaya çalıştığına dikkat çekilen açıklamada, ‘‘Bu ateşle oynamaktır, oldukca tehlikeli bir girişimdir, ateşle oynayanlar kendilerini yakarlar’’ ifadeleri kullanıldı.

Çin: ABD ateşle oynuyor #1

“Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ciddi şekilde ihlal ediyor”

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamada, Çin‘in kuvvetli muhalefetini ve ciddi temsillerini göz ardı ederek ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Çin‘in Tayvan bölgesini ziyaret etti. Bu, tek Çin ilkesinin ve üç Çin-ABD ortak bildirisinin hükümlerinin ciddi bir ihlalidir. Çin-ABD ilişkilerinin siyasal temeli üstünde ciddi bir tesiri var ve Çin‘in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ciddi şekilde ihlal ediyor. Tayvan Boğazı’ndaki sulh ve istikrarı ciddi şekilde baltalıyor” denildi.

Tüm sonuçlardan ABD mesuldür

Çin’in ABD Temsilciler Başkanı’nın ziyaretine cevap olarak egemenliğini ve toprak bütünlüğünü emin bir halde korumak için lüzumlu tüm önlemleri kesinlikle alacağı vurgulanan açıklamada, “Bundan doğabilecek tüm sonuçlar ABD tarafı ve ‘Tayvan bağımsızlığı’ ayrılıkçı güçleri tarafınca üstlenilmelidir” denildi.

Çin ve ABD’nin iki büyük ülke olduğu aktarılan açıklamada, ABD ve Çin’in birbirleriyle başa çıkmalarının doğru yolunun, yalnızca karşılıklı saygıdan, sulh içinde olmaktan, karşı karşıya gelmemekten ve kazan-kazan işbirliğinden geçmiş olduğu ifade edildi.

Çin: ABD ateşle oynuyor #2

“Başka hiçbir ülke Tayvan sorununda yargıç olarak hareket etme hakkına haiz değildir”

Tayvan problemininin tamamen Çin‘in bir iç meselesi olduğu vurgulanan açıklamada, “Başka hiçbir ülke Tayvan sorununda yargıç olarak hareket etme hakkına haiz değildir. Çin, ABD’yi ‘Tayvan kartını’ oynamayı ve Çin‘i denetim altına almak için Tayvan’ı kullanmayı bırakmaya şiddetle çağırıyor. Tayvan’a karışmayı ve Çin‘in içişlerine karışmayı bırakmalı. ‘Tayvan’ın bağımsızlığı’ ayrılıkçı güçlerini herhangi bir şekilde desteklemeyi ve bunlara göz yummayı bırakmalı. Tayvan sorununda bir şey söyleyip bunun tersini yapma eylemlerini bırakmalı. Tek Çin ilkesini çarpıtmaktan, karartmaktan ve içini boşaltmaktan vazgeçmeli” denildi.

Çin ordusu yüksek alarm durumunda

Çin Müdafa Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamada ise, Pelosi’nin Tayvan’a ziyaretine tepki gösterilerek, ABD’nin bu girişiminin Tayvan Boğazı’ndaki gerginliği tırmandırdığına yer verildi. Açıklamada, ‘‘Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmedeki ısrarının ciddi neticeleri olacağı kati. Çin Halk Kurtuluş Ordusu yüksek alarm durumunda ve bir takım askeri operasyon başlatacak’’ denildi.

İHA’nın haberine gore, Çin Halk Kurtuluş Ordusu, 4-7 Ağustos tarihleri içinde Tayvan’ı çevreleyen altı bölgede tatbikat ve eğitim faaliyetleri yapacağını deklare etti. Tatbikatların 7 Ağustos’ta Pekin saati ile 12.00’de sona ereceği anlatılarak, tatbikatlarda gerçek mermi kullanılacağı aktarıldı. Güvenlik sebebiyle, tatbikatların yapılacağı bölgelere vapur ve uçakların girmesinin yasaklandığı açıklandı.

Çin: ABD ateşle oynuyor #3

Pelosi’nin Tayvan ziyareti

Asya ziyaretine dün Singapur’dan süregelen Pelosi, Malezya’nın arkasından beraberindeki kurul ile beraber mahalli saatle 22:43’te Tayvan’ın başkenti Taipei’ye geldi. Pelosi’yi Songshan Havaalanı’nda Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, Taipei’de bulunan Amerikan Enstitüsü Başkanı Sandra Oudkirk ve öteki yetkililer karşılamıştı.

Pelosi‘nin yarın mahalli saatle 11.00’de Tayvan Lideri Tsai Ying Wen ile görüşmesi öğle saatlerinde Tayvan’dan ayrılması planlanıyor. Öte taraftan Pelosi, son olarak 1997’de devrin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich tarafınca ziyaret edilen Tayvan’a gezi eden en üst düzey ABD yetkili oldu.

Çin: ABD ateşle oynuyor #4

#Çin: ABD ateşle oynuyor #Son Dakika Haber

#Çin: ABD ateşle oynuyor #2022