#Cezayir, İspanya’dan çektiği büyükelçisini Fransa’ya atadı #Son Haberler

#Cezayir, İspanya’dan çekmiş olduğu büyükelçisini Fransa’ya atadı #Güncel Haberler

#Cezayir #İspanyadan #çekmiş olduğu #büyükelçisini #Fransaya #atadı
Cezayir, İspanya’dan çekmiş olduğu büyükelçisini Fransa’ya atadı-

Cezayir, İspanya ile yaşamış olduğu Batı Sahra krizi sonrası Madrid’den çekmiş olduğu büyükelçi Said Musa’yı, Paris’e büyükelçi olarak atanmasına onay verdi.

Cezayir, İspanya’dan çektiği büyükelçisini Fransa’ya atadı

Cezayir, İspanya ile yaşanmış olan kriz sonrası Madrid’den çekmiş olduğu büyükelçi Said Musa’yı Fransa’ya atadı.

Cezayir resmi ajansı APS’nin haberine bakılırsa, görevlendirmeye ilişkin Dışişleri Bakanlığı, yazılı izahat yapmış oldu.

Açıklamada, “Fransa hükümeti, Sayın Said Musa’nın Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin Paris’e muhteşem ve tam tetkili büyükelçisi olarak atanmasına onay verdi.” ifadeleri kullanıldı.

2021’de İspanya büyükelçiliğine atanmıştı

Fransa’da çeşitli makamlarda ülkesinin diplomatik misyon temsilciliğini icra eden Musa, 2021 senesinde Cezayir’in İspanya büyükelçiliğine atanmıştı.

Büyükelçi Musa, mart ayında İspanya hükümeti ile Cezayir içinde Batı Sahra problemi sebebiyle yaşanmış olan kriz sonrası istişare için Cezayir’e çekilmişti.

Cezayir’in Paris’teki büyükelçisinin konumu, Fransa’da ortalama 5 milyon Cezayirli göçmenin varlığı, iki ülke arasındaki ilişkilerin hassasiyeti ve zamanı arka planı göz önüne alındığında, Cezayir Dışişleri Bakanlığı için en mühim diplomatik pozisyon olarak kabul ediliyor.

Cezayir, İspanya’dan çektiği büyükelçisini Fransa’ya atadı #1

İspanya ile Cezayir arasındaki kriz

İspanya’nın Batı Sahra mevzusundaki tutumunu değiştirmesi Cezayir ile ilişkilerinde gerilime niçin olmuştu.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Fas Kralı 6. Muhammed’e gönderilmiş olduğu mektupta, Batı Sahra sorununda Fas’ın ortaya attığı özerklik planını desteklediğini açıklamış, arkasından 7 Nisan’da Rabat’a giderek ikili ilişkilerin normalleştirme sürecine girmesini elde eden ikili anlaşmalara imza atmıştı.

Bu gelişmelerin arkasından Cezayir, Madrid’deki büyükelçisini istişare için merkeze çekmişti.

İspanya Başbakanı Sanchez, 8 Haziran’da Mecliste yapmış olduğu konuşmada, İspanya’nın Fas ile ilişkileri normalleştirmek için Batı Sahra politikasında yapmış olduğu değişikliği savunarak, Fas’ın Batı Sahra için önerilmiş olduğu planın “Ciddi, inanılır ve gerçekçi temellere dayandığını, öteki taraftan İspanya’nın bu bölge halkının davasından vazgeçmediğini.” söylemişti.

Sanchez’in konuşmasından birkaç saat sonrasında Cezayir Cumhurbaşkanlığı, “İspanya Krallığı ile dostluk, iyi komşuluk ve iş birliği anlaşmasının ivedilikle askıya alındığını.” duyurmuş, arkasından Maliye Bakanlığı da İspanya ile dış ticaretini dondurduğunu açıklamıştı.

Cezayir, İspanya’dan çektiği büyükelçisini Fransa’ya atadı #2

Batı Sahra problemi

Sakiyetu’l Hamra ve Vadi ez-Zeheb adlı iki ana bölgeden oluşan ve Fas’ın fiili egemenliği altında bulunan Batı Sahra bölgesi uzun senelerdir, Fas-Cezayir-İspanya üçgeninde çözülemeyen soruna dönüşmüşken, kendisini Batı Sahra’nın “kurtuluş” hareketi olarak tanıtan Polisario Cephesi de Batı Sahra problemi çerçevesinde şekillenen üçgenin merkezinde yer edinen ayrılıkçı hareket olarak öne çıkıyor.

AA’nın haberine bakılırsa; Fas, Polisario Cephesi tarafınca 1976’da bağımsızlığı duyuru edilen eski bir İspanyol sömürgesi olan Batı Sahra problemininin çözümü için 2007’de “genişletilmiş özerkliği” önerirken, Cezayir tarafınca desteklenen Polisario ise bu bölgenin kaderinin tayini için referanduma gidilmesi talebinde bulunuyor.

#Cezayir, İspanya’dan çekmiş olduğu büyükelçisini Fransa’ya atadı #Son Dakika Haber

#Cezayir, İspanya’dan çekmiş olduğu büyükelçisini Fransa’ya atadı #2022