#BM: Gazze ve İsrail arasında siyasi çözüm şart #Son Haberler

#BM: Gazze ve İsrail içinde siyasal çözüm koşul #Güncel Haberler

#Gazze #İsrail #içinde #siyasal #çözüm #koşul
BM: Gazze ve İsrail içinde siyasal çözüm şart-

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail’in 3 gündür Gazze şeridine gerçekleştirmiş olduğu saldırıların arkasından açıklanan ateşkesin pozitif bulunduğunu söylemiş oldu.

BM: Gazze ve İsrail arasında siyasi çözüm şart

Genel Yazman sözcülüğünden meydana getirilen yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Gazze’deki hava saldırıları ve İsrail’e atılan roketler sebebiyle aralarında evlatların da bulunmuş olduğu can kaybı ve yaralanmalardan derin üzüntü duyduğu kaydedildi.

İnsani acil durum

Açıklamada, sertlik mağdurlarına ve yakınlarına en derin taziyelerin iletildiği belirtilerek, bölgedeki düşmanlıkların insani bir acil duruma niçin olduğuna dikkat çekildi.

Gazze’ye geçişlerin kapatılmış olduğu ve elektrik kesintilerinin temel tesisleri etkilediğine işaret edilen açıklamada, yüzlerce bina ve evin yıkıldığı yada hasar görmüş olduğu, binlerce Filistinlinin evsiz kalmış olduğu vurgulandı.

BM: Gazze ve İsrail arasında siyasi çözüm şart #1

“Sürdürülebilir bir siyasal çözüm gerekiyor”

Açıklamada, ateşkesteki çabalarından dolayı Mısır takdir edilirken, Guterres’in tüm tarafları ateşkese uymaya çağırarak, “Yalnızca görüşme edilmiş, sürdürülebilir bir siyasal çözüm, bu yıkıcı sertlik döngülerini kati olarak sona erdirecek ve hem Filistinliler hem de İsrailliler için barışçıl bir geleceğe yol açacaktır.” değerlendirmesinde bulunduğuna yer verildi.

İsrail ile Gazze’deki İslami Cihad Hareketi içinde Mısır’ın ara buluculuğuyla varılan ateşkesin, dün mahalli saatle 23.30’dan (TSİ 23.30) itibaren yürürlüğe girmiş olduğu duyurulmuştu.

BM: Gazze ve İsrail arasında siyasi çözüm şart #2

44 Filistinli yaşamını yitirdi

AA’nın haberine nazaran İsrail, cuma günü Gazze’deki hücum hazırlığında olduğu nedeni öne sürülerek İslami Cihad’a ilişik bulunduğunu iddia etmiş olduğu hedeflere hücum başlatmıştı. İsrail’in saldırısı üstüne Gazze’den İsrail yönüne bir takım roket atılmıştı.

İsrail’in Gazze şeridine düzenlemiş olduğu saldırılar sonucunda aralarında 14 çocuk, 4 kadının yer almış olduğu 44 Filistinli yaşamını kaybederken İsrail tarafındaysa herhangi bir can kaybı yaşanmamıştı.

BM: Gazze ve İsrail arasında siyasi çözüm şart #3

#BM: Gazze ve İsrail içinde siyasal çözüm koşul #Son Dakika Haber

#BM: Gazze ve İsrail içinde siyasal çözüm koşul #2022