#Blinken, Rus mevkidaşı Lavrov ile görüşecek #Son Haberler

#Blinken, Rus mevkidaşı Lavrov ile görüşecek #Güncel Haberler

#Blinken #Rus #mevkidaşı #Lavrov #ile #görüşecek
Blinken, Rus mevkidaşı Lavrov ile görüşecek-

Rusya ve Ukrayna içinde yaşanmış olan savaştan bu yana ilk kez ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov telefonda görüşecek.

Blinken, Rus mevkidaşı Lavrov ile görüşecek

Rusya’nın 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, gelecek günlerde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefon görüşmesi yapacağını deklare etti.

İstanbul’da imzalanan antak kalma ele alınacak

Blinken düzenlemiş olduğu basın toplantısında, Lavrov ile yapmayı organize ettiği telefon görüşmesinde, Rusya tarafınca gözaltına alınan ABD’li hanım basketbolcu Brittney Griner ve ABD’li eski asker Paul Whelan’ı ABD’ye geri getirmek için “haftalar ilkin” Rusya’ya sunulan “mühim bir teklifi” ve Ukrayna tahıl ihracatı ile ilgili İstanbul’da imzalanan anlaşmayı ele almayı planladığını beyan etti.

Blinken, mahkum takası için meydana getirilen teklif hakkında ise detay vermedi.

ABD’nin Griner ve Whelan’ı ABD’ye geri getirmek için ABD’de 25 yıl hapis cezasına çarptırılan Rus tabanca kaçakçısı Viktor Bout’u takas etmeyi teklif etmiş olduğu öne sürüldü.

Blinken, Rus mevkidaşı Lavrov ile görüşecek #1

ABD’li hanım basketbolcu mevzusu

İHA’nın haberine bakılırsa Whelan, 2018’den bu yana casusluk iddiasıyla, Griner ise geçtiğimiz şubat ayından bu yana uyuşturucu bulundurmaktan Rusya’da hapiste tutuluyor.

Blinken, Lavrov’la yapacağı telefon görüşmesinde Ukrayna mevzusunda pazarlık yapmayacağını vurgulayarak, Ukrayna tarafı olmadan Rus tarafı ile Ukrayna’yı tartışmayacaklarını yineledi.

Rusya-Ukrayna savaşından bu yana ilk  görüşme

Söz mevzusu görüşme, iki bakan içinde Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının başlamasından bu yana ilk görüşme olacak.

Blinken, Rus mevkidaşı Lavrov ile görüşecek #2

#Blinken, Rus mevkidaşı Lavrov ile görüşecek #Son Dakika Haber

#Blinken, Rus mevkidaşı Lavrov ile görüşecek #2022

Başa dön tuşu