#Blinken: İran'ın nükleer anlaşmaya dönmesi en iyi yol #Son Haberler

#Blinken: İran'ın nükleer anlaşmaya dönmesi en iyi yol #Güncel Haberler

#Blinken #İran039ın #nükleer #anlaşmaya #dönmesi #iyi #yol
Blinken: İran'ın nükleer anlaşmaya dönmesi en iyi yol-

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, İran’ın Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’na dönmesinin, hala “en iyi yol” olduğuna inanmaya devam ettiklerini belirtti.

Blinken: İran'ın nükleer anlaşmaya dönmesi en iyi yol

Dışişleri Bakanı Blinken, JCPOA’yla ilgili Genel Kurul toplantısı için New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nde bulunmuş olduğu sırada gazetecilere verdiği demeçte, “İran ile nükleer anlaşmaya karşılıklı dönüşün, ilerlemenin ve her türlü krizden kaçınmanın en iyi yolu olduğuna inanmaya devam ediyoruz.” dedi.

“Nükleer enerji, yaşamsal ehemmiyet kazanmıştır”

AA’nın haberine bakılırsa; İklim değişikliğinin getirmiş olduğu zorluklarla uğraşırken nükleer enerjinin daha da yaşamsal ehemmiyet kazandığına değinen Blinken, “Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi alanında İran’ın, Şimal Kore’nin ve şimdi de Rusya’nın değişik şekillerde ortaya koyduğu zorluklarla karşı karşıya kalındığına” işaret etti.

Blinken, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasını örnek göstererek, “Bu, dünyanın dört bir yanında nükleer silahlara haiz olma ya da olmama mevzusunda karar verecek ülkelere korkulu bir ileti gönderiyor.” sözlerine yer verdi.

Dışişleri Bakanı, “Avrupa Birliği, aylarca devam eden tartışmalara, görüşmelere ve müzakerelere dayanarak en iyi önerileri yapmış oldu. ABD, üstünde anlaşmaya varılanlar temelinde ilerlemeye hazır, sadece İran’ın buna hazır olup olmadığı belli değil.” diye ekledi.

Washington, Mayıs 2018’de İran ile Rusya, İngiltere, Çin, ABD, Fransa ve Almanya’yı içeren P5+1 grubu içinde 2015 senesinde imzalanan nükleer anlaşmadan çekilerek Tahran’a ekonomik yaptırımlar uygulama yoluna gitmişti.

Blinken: İran ın nükleer anlaşmaya dönmesi en iyi yol #1

Pelocy’nin Tayvanı ziyareti

Dışişleri Bakanı Blinken, sual üstüne ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesi halinde Çin’in askeri harekât tehdidine ilişkin pozisyonuyla ilgili Çin’in tansiyonu artıracak bir girişimde bulunmamaları tavsiyesinde bulunmuş oldu.

Blinken, “Çin, bir tür kriz yaratmaya yada tırmandırmaya çalışırsa bu tamamen Pekin’e bağlı. Onlardan görevli davranmalarını, ileriye dönük bir gerginliğe sebep vermemelerini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Pekin yönetimi, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’a gelme fikrini “provokasyon” olarak değerlendirirken, ziyaretin gerçekleşmesi halinde, ordusunun harekete geçeceği tehdidinde bulunmuştu.

ABD Başkanı Joe Biden da geçen hafta, Washington’un Tayvan mevzusundaki tutumunun “değişmediğini” ve ABD yönetiminin Temsilciler Meclisi Başkanı’nı, talibi ziyaret etmekten caydırmaya çalıştığını vurgulamıştı.

Öte taraftan Dışişleri Bakanı Blinken, Ukrayna’dan 26 bin ton tahıl taşıyan bir geminin harekete geçtiğinin hatırlatılması üstüne, şunları söylemiş oldu:

“İlk geminin hareket ettiğini görmek bizi memnun etti. ABD’nin 26-27 bin ton tahılı var. Ukrayna’nın silolarında ve depolarda ise 20 milyon ton civarında tahıl var. Bu, şimdiye kadar Rusya’nın Odessa ablukası tarafınca engellendi ve dünya pazarlarına açılması gerekiyor. İnsanların çaresizce yiyeceğe gerekseme duyduğu bölgelere gitmeye devam etmesi gerekiyor ki, fiyat da yükselmeye değil düşmeye devam etsin.”

#Blinken: İran'ın nükleer anlaşmaya dönmesi en iyi yol #Son Dakika Haber

#Blinken: İran'ın nükleer anlaşmaya dönmesi en iyi yol #2022