#Bingöl'deki yüzen adalar için uyarı: Sopa kullanmayın #Son Haberler

#Bingöl'deki yüzen adalar için uyarı: Sopa kullanmayın #Güncel Haberler

#Bingöl039deki #yüzen #adalar #için #uyarı #Sopa #kullanmayın
Bingöl'deki yüzen adalar için uyarı: Sopa kullanmayın-

Solhan ilçesindeki Turnalar Gölü’nde bulunan birbirinden bağımsız yüzen adalara, ziyaretçilerin fotoğraf çektirmek için sopa kullanmasının adaları bozabileceği uyarısı yapılmış oldu.

Bingöl'deki yüzen adalar için uyarı: Sopa kullanmayın

Solhan ilçesine bağlı Hazarşah köyü Aksakal mezrasındaki Turnalar Gölü’ndeki birbirinden bağımsız yüzen adalar, hem yurt dışından hem de komşu illerden gelen ziyaretçileri ağırlıyor.

3 tarafı dağ ve tepelerle çevrili düz zemin üstündeki gölde, rüzgarın etkisiyle birbirinden bağımsız yüzen 3 ada bulunuyor. Derinliği 50 metrenin üstündeki adalar, 2005’te ‘doğa anıtı’ duyuru edilip, korumaya alındı.

Kentin sembolleri içinde yer edinen yüzen adaları 2022’nin ilk 7 ayında ortalama 20 bin şahıs ziyaret etti. Bilhassa hafta sonları yoğunluğun yaşandığı gölde, adaların üstüne çıkmak yasak olmasına karşın, ziyaretçiler kurallara uymadı. Ellerindeki uzun sopalarla bekleyenlerin yüzen adaları yönlendirmesiyle bazı ziyaretçiler ile gelin ve damatlar, belli ücretlerle üstüne çıkıp fotoğraf çektiriyor.

Bingöl’deki yüzen adalar için uyarı: Sopa kullanmayın – VİDEO

“Oldukca acele bozulabiliyorlar”

DHA’nın haberine bakılırsa; Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kılıç, yüzen adaların onlarca yılda oluşan hareketli sistemler bulunduğunu ifade ederek, şunları söylemiş oldu:

“Oldukca zor oluşuyorlar. Bununla beraber meydana getirilen insan müdahaleleriyle fazlaca acele bozulabilirler. Bu yüzden bizim bu şekilde kırılgan sistemleri korumamız lazım. Bu tarz şeyleri günlük ya da hususi amaçlar için çoğunlukla kullandığımız vakit bunların naturel yapısında bozulmalar meydana gelecektir ve bunların yine oluşması için bir ihtimal onlarca yıl ya da daha uzun seneler gerekecektir. Bu yüzden bizlere düşen ulusal parkların belirlediği kullanma kurallarına uymamız lazım. Burayı günlük amaçlarla kullanmak oldukça riskli ve buralara meydana getirilen çeşitli müdahaleler var. Sopalarla olsun, küreklerle olsun ya da ona benzer araçlarla olsun müdahaleler bunların fazlaca kırılgan olan yapısını bozmakta ve dağılmasına niçin olmaktadır. Çevreyi koruma görevimiz var. Bu sebeple bizim bu tarz şeyleri çocuklarımıza, torunlarımıza teslim etme mecburiyetimiz var. Bu şekilde hususi sistemler dünyanın pek fazlaca yerinde var ve vatanımızda de var ve bizim bu alanları iyi şekilde ve dikkatlice kullanmamız lazım. Kurallara uyulmadığı sürece bu tarz şeyleri fazlaca kısa sürede kaybederiz.”

Bingöl deki yüzen adalar için uyarı: Sopa kullanmayın #1

“Tamamımız mesuliyet almalıyız”

Böylesine zenginliklerin dünyada fazlaca ender görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Kılıç, “Bu tarz şeyleri koruma mecburiyetimiz var. Tamamımız mesuliyet almalıyız. Ben insanlarımızın çevreyi, canlıları koruyacağını düşünüyorum. Kendini bilmezler çıkabilir fakat onlara yapılacak uyarılarla onların aynı hassasiyeti göstereceğini umuyorum” dedi.

Bingöl deki yüzen adalar için uyarı: Sopa kullanmayın #2

Yüzen adaları görmeye Almanya’dan geldi

Ailesiyle Almanya’dan yüzen adaları görmeye gelen Kutbettin Demir, “Aslen Cizreliyim. Memleketime gitmek isterken yol üstünde yüzen adaları eşim ve çocuklarımla beraber görmek istedik. Hakkaten tabiat harikası bir yer, ben yüzen adalara ilk kez geliyorum, fazlaca güzel ve fazlaca beğendik, her insanın gelip görmesini tavsiye ederim” diye konuştu.

Bingöl deki yüzen adalar için uyarı: Sopa kullanmayın #3

Bingöl deki yüzen adalar için uyarı: Sopa kullanmayın #4

Bingöl deki yüzen adalar için uyarı: Sopa kullanmayın #5

Bingöl deki yüzen adalar için uyarı: Sopa kullanmayın #6

Bingöl deki yüzen adalar için uyarı: Sopa kullanmayın #7

Bingöl deki yüzen adalar için uyarı: Sopa kullanmayın #8

Bingöl deki yüzen adalar için uyarı: Sopa kullanmayın #9

Bingöl deki yüzen adalar için uyarı: Sopa kullanmayın #10

#Bingöl'deki yüzen adalar için uyarı: Sopa kullanmayın #Son Dakika Haber

#Bingöl'deki yüzen adalar için uyarı: Sopa kullanmayın #2022