#Bartın'da boğulma tehlikesi geçiren çocuğu paramedik çift kurtardı #Son Haberler

#Bartın'da boğulma tehlikesi geçiren evladı paramedik çift kurtardı #Güncel Haberler

#Bartın039da #boğulma #tehlikesi #geçiren #evladı #paramedik #çift #kurtardı
Bartın'da boğulma tehlikesi geçiren evladı paramedik çift kurtardı-

Hatipler plajında boğulma tehlikesi yaşayan iki çocuktan biri paramedik çiftin müdahalesi yardımıyla hayata döndü.

Bartın'da boğulma tehlikesi geçiren çocuğu paramedik çift kurtardı

Bartın’da Hatipler plajında serinlemek için denize giren 11 yaşındaki Y.A.Y. ve 13 yaşındaki E.Z. aniden dalgaların içinde kaldı.

Solunum yolu kapanmış oldu

Kıyıya dönemeyen evlatların yardım çığlıkları üstüne plajda görevli cankurtaranlar jetskilerle gençlerin bulunmuş olduğu bölgeye ulaştı. Cankurtaranlar tarafınca kıyıya çıkarılan gençlerden Y.A.Y.’nin bilinci ve solunum yolunun kapalı olduğu anlaşıldı.

Bartın’da boğulma tehlikesi geçiren evladı paramedik çift kurtardı – Video

Bartın da boğulma tehlikesi geçiren çocuğu paramedik çift kurtardı #1

Paramedik çift çocuğun yaşamını kurtardı

İHA’nın haberine nazaran, dinlence için Karabük’ten Bartın’ın Hatipler plajına gelen Karabük İl Sıhhat Müdürlüğün 112 servisinde paramedik olarak görevli Ramazan Özduran ve eşi Y.A.Y.’nin solunum yolunu kaşıkla açıp yapay teneffüse başladı. Bir süre sonrasında nefes almaya başlamış olan Y.A.Y., kısa süre içinde bölgeye ulaşan 112 ambulansı ile Bartın Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.

Bartın da boğulma tehlikesi geçiren çocuğu paramedik çift kurtardı #2

“Nöbet boşluğumda Bartın’a Hatipler plajına tatile gelmiştim”

Eşiyle beraber boğulma tehlikesi geçiren genci hayata döndüren Ramazan Özduran vaka anında yaşananları anlatarak, “Karabük İl Sıhhat Müdürlüğüne bağlı İl Ambulans Servisi Başhekimliğinde paramedik olarak çalışmaktayım. Eşimde Karabük 112’de paramedik olarak çalışmakta. İzinli olduğum günde nöbet boşluğumda Bartın’a Hatipler plajına tatile gelmiştim. Eşim plajda kumsaldaydı ben manavdan bir şeyler alıyordum. Sonrasında oradan bağrışmalar geldi. Boğulma vakası var dediler plajda. Hepimiz bir yere doğru koşmaya başladı. Ben manavdan poşetlerimi bırakıp denize doğru koşmaya başladım. Ben plaja ulaştıktan sonra bir şahıs sudan çıkarılmış şekildeydi. Ilkin onun yanına koştum. Gittim, yanına gittiğimde bilinci açık, genel durumu iyiydi. Uygun pozisyon vermişler. Sorulara filan cevap veriyordu genel durumu oldukça iyiydi. Oradan çıktıktan sonrasında bir tane daha var dediler. Onun durumu daha fena dediler.

Bartın da boğulma tehlikesi geçiren çocuğu paramedik çift kurtardı #3

“Solunum yoktu, nabız vardı, bilinci kapalıydı”

Birazcık sol tarafımdaydı, ilk hastaya nazaran birazcık daha sol taraftaydı. Onun yanına gittiğimde eşim hastanın yanındaydı esasen. İlk müdahalesine başlamış, uygun pozisyonu filan vermişti. Solunum yoktu, nabız vardı, bilinci kapalıydı. Hava yolu kapalıydı hava yolu tıkanıktı. Uygun pozisyonu verdi sonrasında işte hava yolu tıkanıklığını açmak için oradan restorandan, yakın çevreden halktan bir kaşık istedik. Bir kaşık getirilmesini söyledik. Kaşığı getirdiler, biz o sırada yapay solunum vermeye çalışıyoruz fakat hava yolu tıkalı. Gene de elimizden geldiği kadar verdik. Sonrasında kaşık geldi hava yolunu açtık. Yapay solunuma devam ettik. Sekiz-on kez solunum verdik. Nabız vardı hala bu süreçte. Devamlı nabzı denetim ettik doğal olarak. Sonrasında hasta 3-4 kez aspire etmiş olduğu suyu kustu, çıkardı. Sonrasında birazcık hastanın genel durumu iyiye doğru döndü. Hipotermisi vardı. Vücut ısısını korumak için plajdan bulduğumuz havlular battaniyelerle üstünü örttük vücut ısısını koruduk. Bu olayların birkaç dakika sonrasında da tamamen kendine geldi. Gözlerini açtı, sorularımıza cevap vermeye başladı. Genel durumu iyi bir halde gelen ambulans ekiplerine teslim ettik hastayı. En yakın hastaneye çıkış yaptılar” dedi.

Boğulma tehlikesi geçiren gençlerden hastaneye kaldırılan Y.A.Y.’nin genel sıhhat durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Bartın da boğulma tehlikesi geçiren çocuğu paramedik çift kurtardı #4

Bartın da boğulma tehlikesi geçiren çocuğu paramedik çift kurtardı #5

Bartın da boğulma tehlikesi geçiren çocuğu paramedik çift kurtardı #6

#Bartın'da boğulma tehlikesi geçiren evladı paramedik çift kurtardı #Son Dakika Haber

#Bartın'da boğulma tehlikesi geçiren evladı paramedik çift kurtardı #2022