#Balıkesir'de kar payı vaadiyle dolandırıcılık yapan 4 kişi tutuklandı #Son Haberler

#Balıkesir'de kar oranı vaadiyle dolandırıcılık meydana getiren 4 şahıs tutuklandı #Güncel Haberler

#Balıkesir039de #kar #oranı #vaadiyle #dolandırıcılık #meydana getiren #şahıs #tutuklandı
Balıkesir'de kar oranı vaadiyle dolandırıcılık meydana getiren 4 şahıs tutuklandı-

Balıkesir’de bisiklet, motosiklet ve otomobil kiralama yöntemiyle kar oranı vaadiyle ortalama 30 bin kişinin dolandırıldığı vakayla ilgili gözaltında olan 27 kişiden 4’ü tutuklandı.

Balıkesir’de akıllara zarar bir dolandırma vakası meydana gelmişti.

G.T isminde bir şahıs, Japonya’dan bir şirket ile bağlantı kurarak bisiklet, elektrikli motosiklet ve elektrikli otomobil kiralama yöntemiyle kurulan sistem üstünden vatandaşlardan para topladı.

Emniyete gidip şikayetçi oldular

Yatırılan paralara son günlerde kar oranı ödemesi yapılmamasından dolayı dolandırıldıklarını düşünen fazlaca sayıda şahıs emniyete giderek suç duyurusunda bulundu.

Bunun üstüne harekete geçen takımlar, düzenledikleri operasyonla G.T’yi gözaltına aldı.

Balıkesir de kar payı vaadiyle dolandırıcılık yapan 4 kişi tutuklandı #1

27 şahıs gözaltına alındı

Bu kapsamda firmanın yöneticisi olduğu ileri sürülen G.T’yi gözaltına alan polis ekipleri, emniyete başvuran 50 civarındaki kişinin de şikayetlerini değerlendirdi.

Ekiplerin, Balıkesir merkezli 10 ilde düzenlemiş olduğu operasyonda 27 zanlı gözaltına alındı.

Şüphelilerden 11’i emniyetteki ifadelerinin arkasından özgür bırakıldı.

4 şahıs tutuklandı

İşlemlerinin arkasından adliyeye sevk edilen 16 zanlıdan 4’ü çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklandı, ötekiler adli denetim şartıyla salıverildi.

Öte taraftan sisteme birçok meslek grubundan 30 bin kişinin üye olduğu ve 20 milyon liranın dolandırıldığı değerlendiriliyor.

Balıkesir de kar payı vaadiyle dolandırıcılık yapan 4 kişi tutuklandı #2

Sistemin işleyişi

İddiaya nazaran, web sitesi üstünden sisteme kayıt olanlardan bisiklet için 158, elektrikli araçlardan skuter için 293, bisiklet için 476, motosiklet için 1130 ve otomobil için 3 bin 780 dolar ödemeleri karşılığı bir senelik kar oranı vadedildi.

Söz mevzusu araçlardan bisiklete para yatıranlara 8, elektrikli araçlardan skutere 15, bisiklete 23, motosiklete 57 ve otomobile 204 dolar günlük kar oranı bir süre ödendi.

Kar paylarını kripto para alım satımı meydana getiren siteler üstünden bir süre üyelere göndererek güvenlerini kazanan şirket, sisteme yeni kişiler kazandıran her üye için 20 dolar şeklinde bir ödeme gerçekleştirerek ağını genişletti.

AA’nın haberine nazaran, değişik illerde de sorumlular belirlenerek sistemin işleyişi ve yeni üyelerin bulunması sağlandı.

İşyerinin camları kırıldı

Vasıta kiralama yöntemiyle kurulan sistem üstünden kişilerden toplanan paralara karşın kar oranı ödemesi gerçekleştirilmediği ve sisteme ulaşılamadığı iddiasıyla mağdurlar tarafınca polise müracaat yapılmıştı.

Bunun üstüne harekete geçen takımlar, düzenledikleri operasyonla G.T’yi gözaltına almıştı.

Başka illerden de fazlaca sayıda kişinin dahil olduğu sistemin kapanması üstüne zarar eden ve öfkelenen bir üye ise söz mevzusu şirkete ilişkin iş yerine giderek taşla camlarını kırmış, polis ekipleri, güvenlik şeridiyle çevrede güvenlik önlemi almıştı.

Balıkesir de kar payı vaadiyle dolandırıcılık yapan 4 kişi tutuklandı #3

#Balıkesir'de kar oranı vaadiyle dolandırıcılık meydana getiren 4 şahıs tutuklandı #Son Dakika Haber

#Balıkesir'de kar oranı vaadiyle dolandırıcılık meydana getiren 4 şahıs tutuklandı #2022