#Bakan Kirişçi'den buğday üretimine dair açıklama #Son Haberler

#Bakan Kirişçi'den buğday üretimine dair izahat #Güncel Haberler

#Bakan #Kirişçi039den #buğday #üretimine #dair #izahat
Bakan Kirişçi'den buğday üretimine dair açıklama-

Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Şu anda gerek buğday gerek arpa gerekse de alınan öteki ürünlerle ilgili üreticilerimizin genel bir sevinç içinde bulunduğunu görüyoruz.” dedi.

Bakan Kirişçi'den buğday üretimine dair açıklama

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak suretiyle Aksaray’a gelen Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, bir otelde düzenlenen “Ziraat Sektör Temsilcileri Toplantısı”nda, Türkiye’de üretimin önemine dikkati çekerek, her şartta üretimi sürdüren üreticilere teşekkür etti.

“Besin mevzusu ulusal güvenlik meselesi haline geldi”

Pandemi, ondan sonra da Rusya ve Ukrayna savaşı ve iklimle ilgili yaşanılan bazı problemler sebebiyle ziraat ve besin mevzusunun öne çıktığını belirten Kirişci, şu şekilde konuştu:

“Artık besin mevzusu ulusal güvenlik meselesi haline geldi. O kendi kendine yettiğini zannettiğimiz ülkelerin aniden besin milliyetçiliğine işi çevirdiklerini gördük. Kapıları kapattılar, ihracatlara yasaklar getirdiler. Bundan kaynaklı olarak da bir ürkü havası oluştu. Rusya-Ukrayna savaşı adeta bunun tuzu biberi oldu. Pandemi sürecinde bozulan gerek üretim ve üretimi elde eden tedarikler zincirinde ciddi kırılmalar oldu. Bizim üreticilerimiz ise bu sıkıntılı süreçte üretmeye devam etti. Almış olduğumuz tedbirler yardımıyla hamdolsun ülke olarak marketlerimizde bir ürünün kıtlığı yaşanmadı. Provakatif amaçlı, maksadı değişik olan bazı girişimler oldu. Onlara ilişkin de anında almış olduğumuz aksiyonlarla bunlar da geri çevrildi.”

Bakan Kirişçi den buğday üretimine dair açıklama #1

19,5-20 milyon ton buğday üretimi öngörüyoruz

Kirişci, 2023 senesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlayacaklarını hatırlattı. Yeni Türkiye yüzyılında da üreticilere bir tek “sen üret yeter” diyeceklerini kaydeden Kirişci, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Biz üreticilerimizin yanındayız. Bu yıl TMO olarak geçtiğimiz yıllardan değişik bir siyaset izledik. Şu anda gerek buğday gerek arpa gerekse de alınan öteki ürünlerle ilgili üreticilerimizin genel bir sevinç içinde bulunduğunu görüyoruz. Artık TMO’nun stoklarında benim Ahmet amcamın, Ali ağabeyimin, Mustafa kardeşimin ürettiği hububatın bizatihi kendisi var. Şu anda stoklarımız yerli ve ulusal olarak üretilmiş ürünlerimizden oluşmakta ve 4 milyon tona ramak kaldı. Bizim kesinlikle ürün arzıyla ilgili, kendi iç ihtiyacımız için bir problemimiz yok. 19,5-20 milyon ton buğday üretimi öngörüyoruz. Bu üretimle birlikte kendi ihtiyacımızı içerden karşılamış olacağız.”

“Üreticimizi koruyoruz”

Kirişci, üretilen buğdayı un olarak alıp ekmek meydana getirecek fırıncıyı da ve fırıncıdan ekmek alacak tüketiciye de göz ardı etmediklerini beyan etti.

Üreticiden 7 bin 450 liraya aldıkları buğdayı 4 bin 500 liradan un sanayicisine verdiklerini ifade eden Kirişci, “Biz bunu un regülasyonuyla gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla bir taraftan üreticimizi koruyoruz. Öteki taraftan da üreticimizin ürettiklerini tüketen yurttaşlarımızın zaruri gereksinimleri olan ekmek şeklinde gereksinimlerini karşılıyoruz.” diye konuştu.

Kirişci, Türkiye’nin ekolojik ve coğrafik olarak büyükbaştan ziyade küçükbaş hayvancılığa daha uygun bulunduğunu söylemiş oldu.

Bakan Kirişçi den buğday üretimine dair açıklama #2

“Hem üreticimizin hem de tüketicimizin yanındayız”

Bu çerçevede de Et ve Süt Kurumu vasıtasıyla küçükbaş hayvan etinde yüzde 25’lik bir indirime gittiklerini hatırlatan Kirişci, şu şekilde devam etti:

“Küçükbaş hayvan etindeki indirimi bazı çevreler istismar ediyor. Bunun için lüzumlu tedbirleri aldık. Onlarla ilgili iş ve işlemlerimiz devam ediyor. Fakat şunu açık yüreklilikle söylüyorum, buğday örneğinde olduğu şeklinde hem üreticimizin hem de tüketicimizin yanındayız. Biz üreticiden doğrusu küçükbaş hayvan yetiştiricisinden aldığımız hayvan eti fiyatlarıyla ilgili canlı, karkas bunlarla ilgili biz orada herhangi bir indirime gitmedik. Biz oradan elde etmiş olduğumuz etin yurttaş tarafınca tüketimi aşamasında yüzde 25 indirime gittik. Doğrusu burada vatandaşın yüzde 25 daha ucuz küçükbaş hayvan eti yemesinin önünü açtık.”

Kirişci, Türkiye’de bilhassa yeni nesli küçükbaş hayvan etine izleyeceği yolu göstermeye çalıştıklarını söyledi.

Bakan Kirişçi den buğday üretimine dair açıklama #3

“Bu devlet gerektiğinde her türlü tedbirleri almıştır”

AA’nın haberine gore, böylelikle küçükbaş hayvan üreticisine iyilik yaptıklarını dile getiren Kirişci, şunları kaydetti:

“Doğrusu o eti getirirken organik olarak küçükbaş hayvan kesilecek o hayvanlar da bizim üreticilerimizin ürettikleri olmuş olacak. Bunu speküle eden, buradan kendilerince bir başka noktaya bu işi evirmeye çalışanlar bilsinler ki bu devlet gerektiğinde her türlü tedbirleri almıştır. Bundan sonrasında da alır ve alacaktır. Bunu her insanın bilmesi gerekir. Asla ve kata müsaade etmeyiz. Hatırlayın. Ben göreve geldiğimde, daha çiçeği burnunda bakan iken aniden biz ayçiçeği yağı meselesiyle karşı karşılaştık. Ne oluyoruz, ne oldu şimdi. Biz ilaveten bundan ayrı bir işlem yaptık mı? Hayır. Yapmadık. Doğrusu o günkü duruşumuz her neyse bugün de aynı duruştayız. Mısır, ayçiçeği, buğday, arpa, çavdar bunlar bizim bitkisel ürün tarafındaki temel ürünlerimiz. Bunun yanına şeker pancarını da koyuyoruz. Yağlı bitkileri, hububatı bu manada bu üçlüyü birlikte düşünüyoruz. Diğer tarafta da et, süt ve yumurta diyoruz. Bunlar bizim eğer olmazsa olmazlarımız.”

Bakan Kirişçi den buğday üretimine dair açıklama #4

#Bakan Kirişçi'den buğday üretimine dair izahat #Son Dakika Haber

#Bakan Kirişçi'den buğday üretimine dair izahat #2022