#Bakan Karaismailoğlu: Türksat 6A'yı 2023 yılının ikinci çeyreğinde fırlatacağız #Son Haberler

#Bakan Karaismailoğlu: Türksat 6A'yı 2023 yılının ikinci çeyreğinde fırlatacağız #Güncel Haberler

#Bakan #Karaismailoğlu #Türksat #6A039yı #yılının #ikinci #çeyreğinde #fırlatacağız
Bakan Karaismailoğlu: Türksat 6A'yı 2023 yılının ikinci çeyreğinde fırlatacağız-

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TÜRKSAT 6A’yı 2023’ün ikinci çeyreğinde uzaya fırlatmak için hazırlıkları sürdürdüklerini belirtti.

Bakan Karaismailoğlu: Türksat 6A'yı 2023 yılının ikinci çeyreğinde fırlatacağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türk Havacılık Uzay Sanayii Genel Müdürlüğünde yapım emekleri devam eden TÜRKSAT 6A‘ya ilişkin araştırmalarda bulunmuş oldu.

Ondan sonra basın açıklaması icra eden Karaismailoğlu, bakanlık olarak son 20 senedir 183 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını ve Türkiye’yi dünyanın en mühim projeleriyle buluşturduklarını söylemiş oldu.

“5G’ye yerli ve ulusal imkanlarla geçmek için de mühim emekleri duyuru ettik”

Kara, hava, deniz ve demir yollarında oldukca mühim süreçleri tamamladıklarını, yenilerini de takip ettiklerini dile getiren Karaismailoğlu, dünyada önemi her geçen gün artan iletişim alanında mühim emek harcamalar yaptıklarını bildirdi.

Geçen hafta İstanbul Havalimanı’nda 5G baz istasyonlarının kurulduğunu, böylece söz mevzusu havalimanının dünyanın 5G’li havalimanları arasına girdiğini belirten Karaismailoğlu, “Gelecek günlerde 5G’ye yerli ve ulusal imkanlarla geçmek için de mühim emekleri duyuru ettik ve süreçleri takip ediyoruz.” diye konuştu.

Karaismailoğlu, uydu ve uzay mevzusunda da mühim emek harcamalar yapıldığına işaret ederek, bakanlığın uydu çalışmalarının Türksat AŞ üstünden yapıldığını söylemiş oldu.

Bakan Karaismailoğlu: Türksat 6A yı 2023 yılının ikinci çeyreğinde fırlatacağız #1

“Türkiye uzaya iki yeni nesil iletişim uydusu fırlatan nadir ülkelerden”

Türkiye’nin uydu çalışmalarının dünyada ses getirdiğini ifade eden Karaismailoğlu, aynı yıl içinde uzaya iki yeni nesil iletişim uydusu fırlatan nadir ülkelerden biri olunduğuna dikkati çekti.

Geçen senenin başlangıcında Türksat 5A’nın uzaya fırlatıldığını, haziran ayında da hizmete alındığını özetleyen Karaismailoğlu, dünyanın yüzde 30’undan fazlasına, bilhassa tv yayıncılığına hizmet verildiğini dile getirdi.

Karaismailoğlu, Türksat 5B’nin de geçen senenin sonunda uzaya fırlatıldığını ve geçen ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin ve dünyanın hizmetine sunulduğunu hatırlattı.

Bakan Karaismailoğlu: Türksat 6A yı 2023 yılının ikinci çeyreğinde fırlatacağız #2

“Hedefimiz, 2023 yılının ikinci çeyreğinde Türksat 6A’yı uzaya fırlatmak”

Bakan Karaismailoğlu, gurur duydukları işlerden birinin de Türksat 6A bulunduğunu belirterek, “Tamamen yerli ve ulusal olarak üretim emekleri devam ediyor. Hedefimiz, 2023 yılının ikinci çeyreğinde Türksat 6A’yı uzaya fırlatmak. Tamamen Türk mühendislerinin ve çalışanlarının emekleriyle üretilmeye davam ediyor.” dedi.

Türksat 6A’nın yapım süreçlerini takip ettiklerini söyleyen Karaismailoğlu, projede alın teri dökenlere teşekkür etti.

Uyduya ilişkin mühim süreçlerin geride bırakıldığını ve çalışmaların hızla devam ettiğini vurgulayan Karaismailoğlu, “Türkiye, 2023’te Türksat 6A’yı uzaya fırlattığımızda uzayda kendi uydusuyla temsil edilen ilk 10 ülkeden biri olacak.” ifadesini kullandı.

“Uzayda izi olmayanın, dünyada gücü olmaz”

AA’nın ahberine nazaran Karaismailoğlu, uydunun fırlatmasının Space X ile yapılacağını belirterek, bundan sonrasında süreçlerin daha da süratli süreceğini kaydetti.

Uydu çalışmalarının artarak devam edeceğini, Türkiye’nin bu alanda dünyada ses getiren öncü ülkelerden olacağını vurgulayan Karaismailoğlu, “Uzayda izi olmayanın, dünyada gücü olmaz” anlayışıyla uydu çalışmalarını takip edeceklerini bildirdi.

Bakan Karaismailoğlu: Türksat 6A yı 2023 yılının ikinci çeyreğinde fırlatacağız #3

#Bakan Karaismailoğlu: Türksat 6A'yı 2023 yılının ikinci çeyreğinde fırlatacağız #Son Dakika Haber

#Bakan Karaismailoğlu: Türksat 6A'yı 2023 yılının ikinci çeyreğinde fırlatacağız #2022