#Bakan Akar: Üçüncü taraflar Kıbrıs hakkında tarafsız olmalı #Son Haberler

#Bakan Akar: Üçüncü taraflar Kıbrıs hakkında yansız olmalı #Güncel Haberler

#Bakan #Akar #Üçüncü #taraflar #Kıbrıs #hakkında #yansız #olmalı
Bakan Akar: Üçüncü taraflar Kıbrıs hakkında yansız olmalı-

Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar, Kıbrıs’taki garantörlük görevini eksiksiz şekilde yerine getirmeyi sürdüreceklerini vurgularken, Kıbrıs meselesi hakkında üçüncü tarafları tarafsızlığıa çağırdı.

Bakan Akar: Üçüncü taraflar Kıbrıs hakkında tarafsız olmalı

Ulusal Müdafa Bakanı Akar, Gazi Orduevi’nde düzenlenen Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Silahlı Kuvvetler Günü Resepsiyonu’na katıldı. Program saygı duruşunun arkasından İstiklal Marşı ve Mücahitler Marşı’nın okunması ile başladı. Burada yapmış olduğu konuşmada Bakan Akar, Kıbrıs Sulh Harekatı’nın adadaki hepimiz için sulh ve huzurun başlangıcı bulunduğunu belirtti.

“Kıbrıs Türkü’nün hakkı teslim edilmeli”

İHA’nın haberine nazaran; Türkiye Cumhuriyeti’nin bugüne dek garantörlük görevini eksiksiz şekilde yerine getirdiğini, bundan sonrasında da getirmeye devam edeceğinin altını çizen Akar, şunları kaydetti:

“KKTC ile yaptığımız çalışmalarda bugüne dek ortaya koyduğumuz tüm çözüm önerilerine herhangi bir halde karşılık bulamadık. Tüm çözüm önerilerimizi, ortaya konulmuş olan tüm çözüm yollarını Rumlar uzlaşmaz tutum ve statükocu bir tavırla, kendilerini ayrıştırıp oradaki Türk nüfusunu farklılaştırarak çözümün mümkün olmaması için ellerinden gelen her türlü gayreti gösterdiler. Kıbrıs Rumları gerçekleri, oradaki Türk varlığını görmeli, Türk varlığının egemenliğini ve bağımsızlığını tanımalıdır. Onların da itimat ve refah içinde yaşama hakkını kabul etmelidir. Bilhassa üçüncü taraflardan beklentimiz Kıbrıs meselesi hakkında objektif, yansız olmaları, stratejik körlüğü bırakmaları, vakalara eşit bir anlayışla yaklaşmaları ve Kıbrıs Türkü’nün hakkını, hukukunu teslim etmeleridir.”

Bakan Akar: Üçüncü taraflar Kıbrıs hakkında tarafsız olmalı #1

“Kıbrıslı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz”

Bakan Akar, Ege’de, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta ne Türkiye’nin ne de KKTC’nin haklarının çiğnenmesine izin verdiklerini vurgulayarak, “Bizim ’görüşme ve diyalog’ ifadelerimizi kimse zafiyet olarak algılamasın, ’haklarımızı çiğnetmeyeceğiz’ ifademizi de bir tehdit olarak görmesin. Bunu da hepimiz bu şekilde algılasın. Türkiye, Kıbrıslı kardeşlerimizin haklı davalarında daima yanlarında olmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Bakan Akar: Üçüncü taraflar Kıbrıs hakkında tarafsız olmalı #2

Ulusal savaşım madalyalarının hak sahiplerine takdim edilmiş olduğu törenin sonunda kutlama pastası kesildi. Törene Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Ulusal Müdafa Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu da katıldı.

Bakan Akar: Üçüncü taraflar Kıbrıs hakkında tarafsız olmalı #3

Bakan Akar: Üçüncü taraflar Kıbrıs hakkında tarafsız olmalı #4

#Bakan Akar: Üçüncü taraflar Kıbrıs hakkında yansız olmalı #Son Dakika Haber

#Bakan Akar: Üçüncü taraflar Kıbrıs hakkında yansız olmalı #2022