#Bahçelievler’de patlayan lavabo açıcı yaraladı #Son Haberler

#Bahçelievler’de patlayan lavabo açıcı yaraladı #Güncel Haberler

#Bahçelievlerde #patlayan #lavabo #açıcı #yaraladı
Bahçelievler’de patlayan lavabo açıcı yaraladı-


Kuyumcunun, tıkanan lavabosuna döktüğü açıcı bomba benzer biçimde patladı. Vücudunda yanıklar oluşan kuyumcu, tedavi altına alındı. Doktorlar ise daha vahim neticeleri olabileceğine dikkat çekti.

İstanbul Bahçelievler’de yaşayan kuyumcu 61 yaşındaki Süha Enç’in, 20 Mayıs’ta evinde misafirlerini ağırlarken lavabosu tıkandı.

İddiaya gore, ilkin lavaboyu açmak için katı bir ürün kullanan Enç, açılmayınca nalburdan sıvı bir ürün aldı.

Evine gelen Enç’in lavaboya döktüğü açıcı, adeta bomba benzer biçimde patladı.

Sağ kolu kalkan oldu

Patlamayla sıçrayan Enç, derhal sağ kolunu yüzüne kapattı.

Evinin banyosuna koşan ve giysilerini çıkararak, yanık bölgelerine su döken Enç, sonrasında hastanenin yolunu tuttu.

Tedavisi sürüyor

Kolunda, baldırında ve vücudunun bazı noktalarda yanıklar oluşan Enç, Çam ve Sakura Kent Hastanesi’ne sevk edildi.

Enç’in tedavisine burada devam edildi.

Bahçelievler’de patlayan lavabo açıcı yaraladı ViDEO

“Dökmeye çalışırken bir patlama oldu”

Lavabo açmak isterken yaşanmış olan patlamayı özetleyen 61 yaşındaki Süha Enç, “Ayın 20’sinde cuma sabahı saat 09.30-10.00 benzer biçimde mutfakta bir şeyler yapacaktık. Marketten toz lavabo açıcı aldım, 1-2 paket döktüm, sıcak suyu döktüm açılmadı. Birazcık bekledim, misafirler de uyanmak üzereydi acil ettim, nalbura gittim. Kimyasal ilaç tavsiye etti adam, aldım, getirdim.

Kullanma emirini okudum, gidere döktüm. Elimi uzatıp dökmeye çalışırken bir patlama oldu. O patlama esnasında yüzümü sola doğru çektim. Dolayısıyla sağ elim o tarafta kaldı. Sağ elimin üst taraflarında yanma hissettim. O panikle kalktım, banyoya gittim, üstümü çıkardım. Derhal soğuk suyu açtım, duş yaptım.” diye konuştu.

Bahçelievler’de patlayan lavabo açıcı yaraladı #1

“Nefesimde darlık, boğazımda yutkunma zorluğu oldu”

Kimyasal ürünlerin şuursuzca kullanılmaması gerektiği özetleyen Enç, “Çocuğum ‘doktora git’ dedi, ‘bir şey olmaz’ dedim, 5-10 dakika durdum. O arada yanma hissedince gideyim bari dedim, ilkin Bahçelievler’e gittim, oradan Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’ne gönderdiler. İnsanlara şuursuzca ve her önüne gelen lavabo açıcıyı kullanmamalarını tavsiye ediyorum.

Tozla sıvının karıştığında patlama bulunduğunu sonradan öğrendim ve şu anda bu durumdayım. Şortla yada atletle dolaşıyoruz, bu işleri yaparken daha önlemli bir halde giyinmelerini tavsiye ediyorum. Nefesimde darlık, boğazımda yutkunma zorluğu oldu. O zehirlenme durumunu düşündüğüm için de doktora gideyim dedim.” ifadelerini kullandı.

Bahçelievler’de patlayan lavabo açıcı yaraladı #2

“Gözlerde körlüğe kadar gidebilecek…”

Çam ve Sakura Kent Hastanesi Yanık Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Turan ise hastasının son durumuna ilişkin informasyon verdi.

Vatandaşları kimyasal kullanırken dikkatli olmaları mevzusunda uyaran Turan, evlerde temizlik ürünü olarak kullanılan malzemeler sebebiyle birçok kişinin ağır vücut problemleriyle hastaneye başvurduklarını söyledi.

Turan, “Lavabo açıcı kaynaklı durumları biz aralıklarla görüyoruz, son yıllarda düzgüsel lavabo açıcıların haricinde daha ağır, ustalaşmış lavabo açıcılar da halka satılmaya başladı. Buna bağlı bulunduğunu düşünüyoruz bu şekilde ağır cilt lezyonlarıyla geliyor hastalarımız. Ilkin katı olan lavabo açıcıyı kullanıyor, açılmayınca daha ustalaşmış sıvıya dönüyor. Bunların bir çok da asit içermektedirler. Hastamız da açılmayınca onu deniyor o arada bir patlama, kimyasal bir tepki gerçekleşiyor.

Bu tarz şeyleri kullanırken fazlaca dikkat etmek gerekiyor. Hasarlar alınıyor, gözlerde körlüğe kadar gidebilecek ciltte ağır lezyonlara yol açabilecek durumlarla karşılaşabiliyoruz. Cilde bir temas olduğu süre ne olursa olsun sulandırılarak işlem yapılması, iyi bir halde yıkanması, akabinde de cilt hasarının değerlendirilmesi ve tedavisi için bir yanık merkezi yada hastanelerde bunların tedavi edilmesi gerekiyor.” dedi.

Bahçelievler’de patlayan lavabo açıcı yaraladı #3

“Son 2-3 senedir sık karşılaşmaya başladık”

Yaşanmış olan yanık vakaları sonrası ilk müdahalenin büyük ehemmiyet taşıdığını ifade eden Prof. Dr. Turan, sözlerini şöyleki sürdürdü:

“Bir çok hasta evde hasar almış bir halde geliyor bizlere, o yüzden o bulaşan sıvının derhal ortamdan uzaklaştırılması fazlaca mühim. Kullanma talimatlarına uyulması, bilinir markaların alınması da burada fazlaca mühim. Bizlere gelen hastalarımızda ağır bir solunum hasarıyla karşılaşabiliyoruz. Ne olursa olsun üstündeki kullanım talimatlarına uyarak, bilerek yapmak lazım. Kimyasalları fazla karıştırmamak lazım. Son 2-3 senedir sık karşılaşmaya başladık.

Ev kazalarıdır bunlar, fazlaca masum gözüküyor fakat gözünü kaybetmeler, yaşam boyu yüzde iz hasarları oluşabiliyor. Ölümcül komplikasyonlara kadar giden durumlarla karşılaşabiliyoruz. Hastamız burada doğru bir şey yapmış bu vaka olunca derhal sıvılarını uzaklaştırmış, elbiselerini üstünden uzaklaştırmış. Kimyasaldan olabildiğince uzaklaşmaya çalışmış. Derinleşmeyen bölgeler var, bazı kısımlar derin, oralarında iz kalmadan düzeltilmesi için uğraşıyoruz.”

#Bahçelievler’de patlayan lavabo açıcı yaraladı #Son Dakika Haber

Source link

#Bahçelievler’de patlayan lavabo açıcı yaraladı #2022

Başa dön tuşu