#Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: "Türkiye diplomaside de yeniliklerin öncüsü" #Son Haberler

#Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: "Türkiye diplomaside de yeniliklerin öncüsü" #Güncel Haberler

#Azerbaycan #Dışişleri #Bakanı #Bayramov #quotTürkiye #diplomaside #yeniliklerin #öncüsüquot
Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: "Türkiye diplomaside de yeniliklerin öncüsü"-

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Türk diplomasisinin kazanılmış olduğu başarılarla Türkiye’nin rolünü günden güne artırdığını belirterek, “Türkiye diplomaside de yeniliklerin öncüsü” dedi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: 'Türkiye diplomaside de yeniliklerin öncüsü'

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Ankara’da 13. Büyükelçiler Konferansı’nda katılımcılara hitap etti.

Türkiye-Azerbaycan arasındaki kardeşlik ve dostluk ilişkilerinin Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde karşılıklı çıkarlara hizmet eden adımlarla desteklendiğini kaydeden Bayramov, ikili ilişkilerin Haydar Aliyev’in bir millet iki devlet fikri ve Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün Azerbaycan’ın kederi kederimiz luğu sevincimizdir. düsturuyla geliştiğini dile getirdi.

“Türk diplomasisi Türkiye’nin internasyonal erkek oyuncu olarak rolünü günden güne artırıyor”

Türkiye’nin faaliyetlerinin, internasyonal adaletin tesis edilmesinde bugün tüm dünya için örnek teşkil ettiğinin altını çizen Bayramov 500 senelik bir mirasa haiz Türk diplomasisinin siz değerli üyelerimizin (Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu) büyük katkılarıyla kazanılmış olduğu başarılar, ülkenizin internasyonal erkek oyuncu olarak rolünü günden güne artırıyor. Dünyanın en geniş beşinci diplomatik ağına haiz diplomatik temsilcilikleriniz bugün Türkiye’nin gücüne güç katıyor. diye konuştu.

Bayramov, Türkiye’nin, Azerbaycan’ın temsil edilmediği internasyonal platformlarda Azerbaycan’ı, Azerbaycan’ın da Türkiye’nin temsilcisinin bulunmadığı platformlarda Türkiye’nin sesi olduğuna işaret ederek, şu şekilde devam etti:

Türkiye öteki birçok alanda olduğu şeklinde diplomaside de yeniliklerin geliştirilmesi ve uygulanmasında öncü ülkelerden birine haline geldi. Antalya Dış ilişkiler Forumundaki başarılarınızı, dijital diplomasideki girişimci adımlarınızı yakından izliyor, tecrübelerinizden memnuniyetle istifade ediyoruz. Türkiye’nin diplomaside öncü ve merkez ülkeye dönüşmesini luk ve ferahla karşılıyor, başarınızı, kendi başarımız şeklinde kabul ediyoruz.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: 'Türkiye diplomaside de yeniliklerin öncüsü' #1

“İlişkilerimiz stratejik müttefiklik seviyesine terfi etmiştir”

Bayramov, ikili ilişkilerin, Türk diplomatların, Azerbaycan’ın çıkarlarını, Azerbaycanlı diplomatların Türkiye’nin çıkarlarını, çeşitli internasyonal platformlarda kendi devletlerinin çıkarları şeklinde koruduğu, teşvik etmiş olduğu seviyeye ulaştığını aktararak,İlişkilerimiz stratejik müttefiklik seviyesine terfi etmiştir. Bununla beraber gidecek yolumuz ulaşacağımız hedeflerimiz de var ki bu yolda her birimize başarılar temenni ediyorum. diye konuştu.

“Internasyonal hukukun uygulanmasında ciddi eksiklikler gözlemleniyor”

Internasyonal sistemde, son 30 yılda süratli ve ciddi değişimlerin olduğuna dikkati çeken Bayramov, tüm bu gelişmelerin aslen internasyonal sistemdeki kargaşa ve bunalımları ve memnuniyetsizlikleri gösterdiğini açıkladı.

Bayramov Teessüfle bildiriyorum ki son yıllarda internasyonal hukuk ve normların uygulanmasında ciddi eksiklikler gözlemleniyor. Internasyonal hukuk ve normlarda kabul edilen kararlara aykırı olarak 30 yıl ülke arazileri işgal altında tutulan bir devletin temsilcisi olarak diyebilirim ki internasyonal hukukun uygulanmasındaki zayıflıklar aslen mevcut internasyonal sisteme itimadı sarsan birinci ve en esas unsurdur. değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: 'Türkiye diplomaside de yeniliklerin öncüsü' #2

“Türkiye diplomaside adaleti ön planda tutuyor”

Bayramov, Türkiye’nin dünyanın birçok bölgesinde güvenilir bir arabulucu olarak sorunları çözmeye çağrı edildiğini kaydederek, Türkiye’nin Suriye, Libya, Ukrayna krizlerinde internasyonal hukuk ve insani değerleri merkeze aldığını, bunun da Türk diplomasinin vizyonerliğini, derinliğini, insan ve adaleti daima ön planda tutan yönünü ortaya koyduğunu açıkladı.

Türkiye’nin Azerbaycan’a topraklarını işgalden kurtardığı dönemde verdiği siyasal ve diplomatik destekle doğrunun, hakkın ve adaletin yanında dik duran bir ülke olarak tarihte yerini aldığını dile getiren Bayramov ek olarak ASALA terör örgütünün şehit etmiş olduğu diplomatları dualarla andı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: 'Türkiye diplomaside de yeniliklerin öncüsü' #3

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: 'Türkiye diplomaside de yeniliklerin öncüsü' #4

#Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: "Türkiye diplomaside de yeniliklerin öncüsü" #Son Dakika Haber

#Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: "Türkiye diplomaside de yeniliklerin öncüsü" #2022