#Aysu Türkoğlu, Manş Denizi'ni 16 saatte yüzerek rekor kırdı #Son Haberler

#Aysu Türkoğlu, Manş Denizi'ni 16 saatte yüzerek üstün derece elde etti #Güncel Haberler

#Aysu #Türkoğlu #Manş #Denizi039ni #saatte #yüzerek #üstün dereceli #kırdı
Aysu Türkoğlu, Manş Denizi'ni 16 saatte yüzerek üstün dereceli kırdı-

21 yaşındaki açık deniz yüzücüsü Aysu Türkoğlu, Manş Denizi’ni asla durmadan yüzerek geçen en genç Türk yüzücü oldu.

Açık Deniz Yüzücüsü Aysu Türkoğlu dün öğle saatlerinde İngiltere’den Fransa’ya yüzmeye başladı.

Manş Denizi’ni geçen en genç Türk sporcu olmayı, kendisinin ve Türkiye’nin adını tarihe yazdırmayı hedefleyen Türkoğlu, Manş Denizi’ni tam 16 saatte asla durmadan yüzüp geçerek hedefine ulaştı ve üstün derece elde etti.

Türk bayrağı açtılar

Aysu Türkoğlu’nun son dakikalarında hocası Bengisu Avcı Erdoğan da denize atladı.

Kurallar gereği Aysu Türkoğlu ve Bengisu Avcı Erdoğan beraber karaya çıktı. Aysu Türkoğlu ve Bengisu Avcı Erdoğan, karaya çıktıktan sonrasında beraber Türk Bayrağı açtılar.

Aysu Türkoğlu, Manş Denizi ni 16 saatte yüzerek rekor kırdı #1

Yaşlı bir adamı oldukça mutlu ettin

Genç sporcunun alıştırmacı ve ailesi kendisini kutlama etti. Kendisine birlikte rol alan teknenin kaptanın “Yaşlı bir adamı oldukça mutlu ettin” şeklindeki tebriği sonrası Aysu Türkoğlu, “Bu kadar ağlayıp, zırladım” dedi.

Aysu Türkoğlu, Manş Denizi ni 16 saatte yüzerek rekor kırdı #2

“Birazcık sandviç kaldıysa verir misiniz, oldukça acıktım”

Genç sporcunun babası yaşanmış olan luk sonrası “Oldukça büyük bir vaka başarın, yaşanmamış bir şey başardın, zırlaman oldukça düzgüsel” ifadelerini kullandı. Uzun bir süredir kulaç atan sporcu, “Birazcık sandviç kaldıysa verir misiniz, oldukça acıktım” dedi. Erişmen ekip sonrasında teknede zafer pozu verdi.

Aysu Türkoğlu, Manş Denizi ni 16 saatte yüzerek rekor kırdı #3

Antrenörü de erişmen

Aysu Türkoğlu’nu rekora hazırlayan isim bu süreçte Bengisu Avcı Erdoğan oldu. Bengisu Avcı Erdoğan, 2018’de Manş Denizi’ni 11 saat 29 dakikayla en süratli geçen hanım açık su yüzücüsü unvanını elde etmişti.

Aysu Türkoğlu, Manş Denizi ni 16 saatte yüzerek rekor kırdı #4

Manş Denizi’ni ilk geçen sporcu Nesrin Olgun Arslan

Manş Denizi’ni geçen ilk Türk hanım sporcu 1979’da Nesrin Olgun Arslan oldu. Nesrin Olgun Arslan’ın yüzme süresi 15 saat 47 dakikayı bulmuştu. Manş Denizi’ni en süratli geçen Türk sporcu 9 saat 2 dakika ile Erdal Acet oldu. Manş Denizi’nde dünya rekoru ise 6 saat 55 dakika ile Avustralyalı sporcu Trent Grimsey’ye ilişkin.

Aysu Türkoğlu, Manş Denizi ni 16 saatte yüzerek rekor kırdı #5

“Bir çok gitti, azı kaldı”

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Aysu Türkoğlu’nun Manş Denizi’nde üstün dereceli için kulaç attığı anlarda genç sporcuya destek olmuştu. Bakan Kasapoğlu, 21 yaşındaki sporcunun Manş Denizi’ni yarılamasının peşinden “Bir çok gitti, azı kaldı” paylaşımını yapmıştı.

Aysu Türkoğlu, Manş Denizi ni 16 saatte yüzerek rekor kırdı #6

Ömer Çelik destek mesajı yayınladı

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Aysu Türkoğlu’nun üstün dereceli için kulaç attığı saatlerde bir paylaşımda bulunmuştu. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik paylaşımında, Aysu Türkoğlu’na destek olmuş hem de da Nesrin Olgun Arslan’ı da unutmamıştı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

“Bodrumlu yüzücü Aysu Türkoğlu bugün 02.00’de Manş Denizi’ni geçen en genç Türk yüzücü olmak için kulaç atacak. Aysu’yu şimdiden kutluyoruz. Yüreğimiz Aysu’yla.

Daha ilkin Adana’dan bizim mahalleden ablamız Nesrin Olgun Manş denizini yüzerek geçen ilk Türk bayanı olmuştu.”

Aysu Türkoğlu, Manş Denizi ni 16 saatte yüzerek rekor kırdı #7

“Manş denizini geçen en genç Türk unvanını almış olacağım”

Aysu Türkoğlu, Manş Denizi’nde zafere ulaşmadan ilkin daima zafere inandı. 21 yaşındaki sporcu daha ilkin yapmış olduğu açıklamalarda, “Manş Kanalı’nda 1652 solo 842 ekip olmak suretiyle toplam 2494 geçiş yapılmış oldu. 15’i bireysel olmak suretiyle 6 Türk ekibi geçti. Bunlardan bir tek 3’ü hanım. Ben de geçtiğim takdirde hem hanımlarda hem erkeklerde Manş denizini geçen en genç Türk unvanını almış olacağım” ifadelerini kullanmıştı.

Covid’e karşın hedefine odaklandı

Aysu Türkoğlu’nun üstün dereceli kırdığı yolda karşısına Covid-19 pandemisi de çıktı. Genç sporcu tüm engellere karşın asla pes etmedi. Aysu Türkoğlu, Covid-19 pandemisinde kapanma döneminde evlerinin terasına portatif havuz yapmış oldu. 21 yaşındaki yüzücü o dönemde verdiği röportajda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Terasımdaki bu havuz koronavirüs döneminde hem korunmamı, hem de günde 3 saat antrenman yapmamı sağlamış oldu. Her şey geride kaldıktan sonrasında bunu büyük bir anı olarak saklayacağım. Branda ve plastik ayaklarla yaratıcı bir fikri uygulamaya geçiren babama teşekkür borçluyum.”

Kariyerine 14 yaşlarında başladı

Aysu Türkoğlu’nun yüzme kariyeri 14 yaşlarında başladı. Hemen hemen 14 yaşlarında ustalaşmış olan genç sporcu 1.73 uzunluğunda. Aysu Türkoğlu’nun kilosu ise 66 civarında. Aysu Türkoğlu’nun antrenörü Bengisu Avcı, genç sporcunun vücudunun yüzmeye oldukça elverişli bulunduğunu belirtmişti.

Aysu Türkoğlu, Manş Denizi ni 16 saatte yüzerek rekor kırdı #8

#Aysu Türkoğlu, Manş Denizi'ni 16 saatte yüzerek üstün derece elde etti #Son Dakika Haber

#Aysu Türkoğlu, Manş Denizi'ni 16 saatte yüzerek üstün derece elde etti #2022

Başa dön tuşu