#Antalya'da tedavisi tamamlanan kaplumbağaya uydu cihazı takıldı #Son Haberler

#Antalya'da tedavisi tamamlanan kaplumbağaya uydu aleti takıldı #Güncel Haberler

#Antalya039da #tedavisi #tamamlanan #kaplumbağaya #uydu #aleti #takıldı
Antalya'da tedavisi tamamlanan kaplumbağaya uydu aleti takıldı-


Antalya’da bitkin halde bulunan deniz kaplumbağasına tedavi edildikten sonrasında uydu takip aleti takıldı.


Antalya'da tedavisi tamamlanan kaplumbağaya uydu cihazı takıldı

2020 yılı Ekim ayında Antalya’nın Kemer ilçesi Göynük Mahallesi’nde karada halsiz bitkin bir vaziyette bulunan kaplumbağa Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) getirildi.

İncelemeler sonucunda bağırsaklarında bolca oranda plastik olduğu boynunda ve belirli yerlerinde yaraların olduğu tespit edildi. Veterinerler öncülüğünde plastiğin ve biriken gazın vücuttan atılması için ilaç tedavisine başlandı.

Uydu takip aleti takıldı

Tertipli beslenmesi sonucunda 1,5 senelik tedavinin arkasından kaplumbağa Lara bölgesinde bulunan Lara Barut Collection Hotel’in de yardımı ile denize geri bırakıldı.

Kaplumbağanın üstüne ise 1 yıl süresince hareketlerini ve beslenmesini izlemek amacı ile uydu takip aleti takıldı. Kaplumbağanın denize bırakılması otelde kalan onlarca gezgin tarafınca da ilgi ile seyredildi. O anları yakından takip eden turistler o anları unutulmaz kılmak için cep telefonu kamerası ile kayda aldı.

Antalya’da tedavisi tamamlanan kaplumbağaya uydu aleti takıldı – Video

Antalya da tedavisi tamamlanan kaplumbağaya uydu cihazı takıldı #1

“1 yıl süresince nerelere gittiğini ve iyi mi beslendiği hakkında informasyon sahibi olacağız”

Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Müdürü Yakup Kaska, “Karaya halsiz ve bitkin vuran kaplumbağa merkezimize getirildi. Bağırsaklarında bolca oranda plastik olduğu ve boynunda yaralar bulunduğunu gördük. Bu süreçte plastiğin ve biriken gazın vücuttan atılması için baytar hekimlerimiz öncülüğünde lüzumlu ilaç tedavisi başlandı. 1.5 yıl tedavinin sonucunda kaplumbağamız iyileşti. Dalabilir pozisyona geldi. Biz bulduğumuz kaplumbağalarımızı o bölgeye en yakın yerden doğaya bırakıyoruz. Hem kamuoyunda farkındalık arttırmak için hem de tedavi edilen kaplumbağaların bilgisini yurttaşlarımıza vermek istiyoruz. Uydu takip aleti takıldı. 1 yıl uzunluğunda nerelere gittiğini ve iyi mi beslendiği hakkında informasyon sahibi olacağız. Bu aygıt yardımıyla kaplumbağanın organik ortama ne kadar ortama uyum sağladığını ve nerelere göç ettiğini takip edeceğiz. 30 yaşlarında tedavi edilerek kurtarılması popülasyona oldukca mühim bir katkı veriyor. Biz bu kaplumbağayı kurtardığımız vakit adeta bin yavruyu 25-30 yıl bakmak ile eş kıymet bir popülasyona katkı sağlıyoruz. Yeniden organik ortama gönderilmesinde alın teri döken her insana teşekkür ederim” dedi.

Antalya da tedavisi tamamlanan kaplumbağaya uydu cihazı takıldı #2

“Bu kaplumbağa yardımıyla dünyadaki sulh artsın”

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Ahmet Kutluhan ise, “Kaplumbağanın soy adını ‘sulh’ koyduk. Lara Sulh olsun. Şundan dolayı bu dünyaya salındı. Bu kaplumbağa yardımıyla dünyadaki sulh artsın. Bu sayede ikimiz de mutluluk yaşıyoruz. Pamukkale Üniversitesi sıfır atık projesinde öncüdür. Yırtıcı yaşamın korunmasında da öncülük yapmaktadır. Bu mevzuda biz tüm paydaş ilişkilere açığız.” diye konuştu.

Antalya da tedavisi tamamlanan kaplumbağaya uydu cihazı takıldı #3

Antalya da tedavisi tamamlanan kaplumbağaya uydu cihazı takıldı #4

#Antalya'da tedavisi tamamlanan kaplumbağaya uydu aleti takıldı #Son Dakika Haber

#Antalya'da tedavisi tamamlanan kaplumbağaya uydu aleti takıldı #2022