#Antalya'da hacizli araçları geri alma kurnazlığı ortaya çıktı #Son Haberler

#Antalya'da hacizli araçları geri alma kurnazlığı ortaya çıktı #Güncel Haberler

#Antalya039da #hacizli #araçları #geri #alma #kurnazlığı #ortaya #çıktı
Antalya'da hacizli araçları geri alma kurnazlığı ortaya çıktı-

Bazı vatandaşların, haciz kanalıyla bağlanan araçlarının parçalarını söküp yol kenarına bıraktığı, polise ihbarda bulunduktan sonrasında yediemin ihalesine girerek aracını ucuza almış olduğu belirlendi.

Antalya'da hacizli araçları geri alma kurnazlığı ortaya çıktı

Antalya’da, bazı vatandaşların haciz kanalıyla bağlanan araçlarını geri alabilmek için garip bir yöntem denemiş olduğu ortaya çıktı.

Şahısların motor, iç elektrik aksamı, tekerler ve koltuklar, hatta direksiyonu dahi sökülen araçları sokağa bırakıp şüpheli vasıta suç duyurusunda bulunmuş olduğu, polis ihbarın belirtildiği adrese gelip yapmış olduğu incelemede aracın soruşturma hacizli bulunduğunu belirleyince aracın yediemin otoparkına kaldırıldığı, burada park edilen aracın düzenlenen ihalede gene sahibi ya da araya soktuğu kişiler tarafınca değerinin altında geri alındığı ortaya çıktı.

İHA’nın haberine nazaran; gelen araçlar içinde polis ve yediemin otoparkı sahiplerini şaşırtan en garip vaka ise haciz yakalamalı vasıta bağlamaya gidildiğinde karşılaşılan vasıta motoru oldu.

Çekiciyle gidilen bölgede vasıta bekleyen polis ve yediemin görevlileri, yalnız vasıta motorunu görmüş oldu. Söz mevzusu vasıta motorunu görünce oldukca şaşırdıklarını belirten Antalya Otoparkçılar ve Oto Yıkamacılar Derneği Başkanı Hakan Topçu, bu durumun yediemin otoparkları için büyük bir sorun olduğuna işaret etti.

“Borcu ödeyemeyeceğinden neyi kurtarırsam kardır hesabı yapıyor”

Topçu, “Tüm aksamları yitik. Bunlar yedieminler için sorun. Bunun muhafaza edilmesi, devamlı bir yerden bir yere taşınması, satışının yapılmaması bizim için sorun. Evvelde bizlere parçalanmış vasıta geliyordu, kasası geliyordu fakat ilk kez bir motoru geldi. Öteki kısımlarını parçalayıp satıyorlar. Aracın üstünde fazla bir borcu var ve o borcu ödeyemeyeceğinden neyi kurtarırsam kardır hesabı yapıyor. Yarın icra dairesi buna karşı iyi mi bir ödeme meydana getirecek onu da bilmiyoruz. Sahibi de, aracın plakası da belli değil.” diye konuştu.

Antalya da hacizli araçları geri alma kurnazlığı ortaya çıktı #1

“Aracı parçaladıktan sonrasında bir yere park ediyorlar ve kendilerini suç duyurusu ediyorlar”

Bazı vatandaşların hacizli araçlarını en düşük zararla yine geri alabilmek için tüm iç aksanlarını söküp polise şüpheli vasıta suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen Topçu, “Yurttaş aracını kendisi söküyor ve aksanlarını bir yerde muhafaza ediyor. Aracı parçaladıktan sonrasında bir yere park ediyorlar ve kendilerini suç duyurusu ediyorlar. Uzun süre terk edilmiş vasıta bulunduğunu söylüyorlar. Polis gittiği süre aracın şasesinden soruşturma bulunduğunu belirleyip yediemin depolarına teslim ediyor. Arkasından yine ihaleye girip ucuza alarak muhafaza etmiş olduğu aksanları takarak aracını kullanıyor.” dedi.

Antalya’da hacizli araçları geri alma kurnazlığı ortaya çıktı VİDEO

“6 senedir işlem yapılmayan vasıta var”

Topçu, İcra İflas Kanunu’nda düzenlemeler yapılması icap ettiğini, yönetmeliklerde aksaklıklar bulunduğunu belirterek, “Burada 2017 senesinde otoparka bağlanan vasıta var ve o yıldan bu güne kadar hiçbir işlem yapılmamış. Alacaklı olan, aracın bağlanmasını isteyen şahıs, aracın satılıp parasına kavuşmasını istememiş. 6 senedir burada bu vasıta hiçbir işlem yapılmadan bekliyor. 50-55 tane üstünde haciz dosyası var. Vasıta sahibinin bunu çıkarması mümkün değil. Bence satılıp hem borçlunun borcundan düşülmesi lazım, hem de alacaklı kişinin alacağına ulaşması lazım. Yönetmeliğe uyulup 2017 senesinde satılması gerekiyordu. O zamanki kıymeti ile şu anki kıymeti içinde korkulu bir fark var. Bu icra batkı kanundaki aksaklıklardan kaynaklanıyor.” ifadelerini kullandı.

Antalya da hacizli araçları geri alma kurnazlığı ortaya çıktı #2

Antalya da hacizli araçları geri alma kurnazlığı ortaya çıktı #3

Antalya da hacizli araçları geri alma kurnazlığı ortaya çıktı #4

Antalya da hacizli araçları geri alma kurnazlığı ortaya çıktı #5

#Antalya'da hacizli araçları geri alma kurnazlığı ortaya çıktı #Son Dakika Haber

#Antalya'da hacizli araçları geri alma kurnazlığı ortaya çıktı #2022

Başa dön tuşu