#Annalena Baerbock, Yunanistan ve Türkiye'yi ziyaret edecek #Son Haberler

#Annalena Baerbock, Yunanistan ve Türkiye'yi ziyaret edecek #Güncel Haberler

#Annalena #Baerbock #Yunanistan #Türkiye039yi #ziyaret #edecek
Annalena Baerbock, Yunanistan ve Türkiye'yi ziyaret edecek-

Baerbock’un durağı ilkin Atina, arkasından İstanbul ve Ankara olacak. Alman Bakan, Suriye’ye operasyon mevzusunda Türkiye ile değişik düşündüklerini söylemiş oldu.

Annalena Baerbock, Yunanistan ve Türkiye'yi ziyaret edecek

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Türkiye ve Yunanistan’a resmi ziyaret gerçekleştirecek.

Ilkin Yunanistan’da mevkidaşı Nikos Dendias ve Başbakan Kiryakos Miçotakis ile bir araya gelecek olan Baerbock, sonrasında başkent Ankara’ya hareket etmeden ilkin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İstanbul’da görüşecek.

Baerbock’un Türkiye ziyareti

Alman basınından ntv, Baerbock’un, Yunanistan ve Türkiye’ye yapacağı üç günlük ziyarette fazlaca sayıda kırılgan mevzuyu ele almayı planladığını duyurdu.

“Baerbock, Türkiye’de net bir üslupla konuşmak istiyor” başlıklı haberde, “Bilhassa İstanbul ve Ankara ziyaretleri diplomatik bir gerginliğe dönüşebilir.” denildi.

Suriye’ye operasyon rahatsızlığı

Ankara’nın Rusya ile Ukrayna arasındaki arabuluculuk çabalarını takdir eden Baerbock, öteki taraftan iki ülke içinde “temel farklılıkların olduğu” mevzuları da ele alacağını altını çizdi.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik ihtimaller içinde askeri operasyonunun bunlardan biri olduğu belirtilerek, Baerbock’un, “Burada da yollarımızın yine birleşmesini sağlamalıyız.” sözü aktarıldı.

“Türkiye olmazsa olmaz bir ortak”

Baerbock, “Türkiye olmazsa olmaz bir ortak ve başka hiçbir ülkenin olmadığı kadar bizlere bağlı. Milyonlarca insanoğlunun kalbi iki ülkede atıyor. Bu yüzden politik olarak daha çok uzaklaşmamamız benim için mühim.” ifadelerini kullandı.

Annalena Baerbock, Yunanistan ve Türkiye yi ziyaret edecek #1

Doğu Akdeniz meselesi

Doğu Akdeniz’deki doğalgaz yatakları mevzusunda Türkiye ile Yunanistan içinde anlaşmazlıkların yaşandığı anımsatılarak, Alman Bakan’ın, “Problemler, gerilimleri tırmandırarak değil, görüşmeler yöntemiyle çözülmeli.” söylediği açıklandı.

Annalena Baerbock, bugün başlamış olacak ziyaretinden ilkin yapmış olduğu açıklamada, bilhassa “Rusya’nın Batı ittifakını bölmeye çalmış olduğu bu zor zamanlarda, iki NATO ortağına ziyaretin mühim” bulunduğunu sözlerine ekledi.

Annalena Baerbock, Yunanistan ve Türkiye yi ziyaret edecek #2
Annalena Baerbock, Yunanistan ve Türkiye yi ziyaret edecek #3

#Annalena Baerbock, Yunanistan ve Türkiye'yi ziyaret edecek #Son Dakika Haber

#Annalena Baerbock, Yunanistan ve Türkiye'yi ziyaret edecek #2022

Başa dön tuşu