#Almanya'da enerji krizi endişesi: Elektrikli ısıtıcı satışları arttı #Son Haberler

#Almanya'da enerji krizi endişesi: Elektrikli ısıtıcı satışları arttı #Güncel Haberler

#Almanya039da #enerji #krizi #endişesi #Elektrikli #ısıtıcı #satışları #arttı
Almanya'da enerji krizi endişesi: Elektrikli ısıtıcı satışları arttı-

Ihtimaller içinde bir enerji krizi endişesiyle, ülkede elektrikli ısıtıcı satışları büyük oranda arttı. 2022’nin ilk 6 ayında, 600 bin elektrikli ısıtıcı satıldı.

Almanya'da enerji krizi endişesi: Elektrikli ısıtıcı satışları arttı

Almanya’da kış aylarında yaşanması beklenen enerji krizi, vatandaşları şimdiden endişelendirdi. Ülkedeki elektrikli ısıtıcılar, adeta yok sattı.

Piyasa araştırma şirketi GFK’den alınan verilere nazaran, 2022’nin ilk altı ayında 600 bin elektrikli ısıtıcı satıldı.

Satışların, geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 35 arttığına dikkat çekildi.

“Büyük bir problem”

AA’nın haberine nazaran; Berlin’de elektrikli ürünler satan Eisen Doring mağazasının sahibi Frank Doring, son iki ayda elektrikli ısıtıcıların satılmasında büyük artış yaşandığını ve ellerindeki ısıtıcıların tükendiğini belirterek, “Tedarikçilerin ne vakit yeni ısıtıcı getireceği hakkında yorum yapamam. Zira hepsi çoktan tükendi. Bu büyük bir problem.

“Zira her şey tamamen tükendi”

Isıtıcılar kim bilir eylül, ekim ya da kasımda gelir. Hiçbir şirket teslimatın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini söylemesi imkansız. Zira her şey tamamen tükendi. En büyük problem da bu. Hepimiz elektrikli ısıtıcı almak istiyor bundan dolayı gaz yoksa ev soğuk anlama gelir.” dedi.

Almanya da enerji krizi endişesi: Elektrikli ısıtıcı satışları arttı #1

“Bir ihtimal ileride sıcak suyla duş alamayacağız”

Elektrikli ısıtıcı arayan müşterilerden Petra, Alman hükümetinin enerji tüketiminin azaltılmasını istemesinden sonrasında, gaz tedarikinin azalması ya da fiyatının daha da artması durumunda daha oldukça elektriğe bel bağlamak zorunda kalmaktan kaygı duyduğunu belirtti.

Petra, “Korkum şu ki problemler yaşanacak. Isıtıcım eğer olmazsa ve biri sıhhat sorunları yaşarsa, en azından sıcak bir banyo gerekecek. Bir ihtimal ileride sıcak suyla duş alamayacağız. İşte bu yüzden acilen bir elektrikli ısıtıcıya ihtiyacım var.” diye konuştu.

Almanya da enerji krizi endişesi: Elektrikli ısıtıcı satışları arttı #2

“Her insanın bunu almaya parası yok”

Almanya’da talebe olan Jason da elektrikli ısıtıcı alıp almayacağı sorulduğunda, “Her insanın bunu almaya parası yok. Fakat paranız var ise, alın.” dedi.

“Doğalgazda yüzde 30 eksiğimiz olacak”

Rus gazını Avrupa’ya taşıyan mühim hatlardan olan Şimal Akım doğalgaz boru hattı üstünden gaz sevkiyatının teknik nedenlerden dolayı azaltılması üstüne, petrol ve doğalgaz uzmanı Thomas O’Donnell, “Bu kış muhtemelen doğalgazda yüzde 30 eksiğimiz olacak. Bu da her insanın gaza ulaşamayacağı ve karneyle dağıtım olacağı anlamına geliyor. Tüketiciler tesirini hissedecek. Halihazırda Berlin’de ya da Almanya’da termostatların 22 santigrat dereceden 17’ye, bir ihtimal daha düşük bir dereceye indirilmesi gerektiği söylendi.” dedi.

#Almanya'da enerji krizi endişesi: Elektrikli ısıtıcı satışları arttı #Son Dakika Haber

#Almanya'da enerji krizi endişesi: Elektrikli ısıtıcı satışları arttı #2022