#Aliya İzzetbegoviç'ten Müslüman gençlere tavsiyeler #Son Haberler

#Aliya İzzetbegoviç'ten Müslüman gençlere tavsiyeler #Güncel Haberler

#Aliya #İzzetbegoviç039ten #Müslüman #gençlere #tavsiyeler
Aliya İzzetbegoviç'ten Müslüman gençlere tavsiyeler-

Başta Bosna Hersek olmak suretiyle, dünya tarihinin en mühim isimlerinden kabul edilen Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç, müslüman gençlere bazı tavsiyelerde bulunuyor. Bu tavsiyeleri sizler için derledik.

Aliya İzzetbegoviç'ten Müslüman gençlere tavsiyeler

Yakın dünya geçmişine damga vuran Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç, batının fikri, kültürel ve siyasal hücumu karşısında, İslam dünyasının iyi mi bir tutum sergilemesi icap ettiğinin temsili oldu. Bosna’yı bosna meydana getiren ruh oldu. İşte Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in hafızalara kazınan tavsiyeleri!

Yürekli olun ve korkaklardan uzak durun

Bilin ki İslam, korkakların değil, yürekli ve atılgan olanların omzunda terfi edecektir.

İntikamı değil Adaleti arayın

Asla kimse intikam ardında koşmamalı, yalnız adaleti aramalıdır. Bu sebeple intikam sonu olmayan kötülüklerin de kapısını açar. Geçmişi ihmal etmeyin fakat onunla da yaşamayın.

Güç sizi değiştirmesin

Eğer bigün güç ve iktidar sahibi olursanız hal ve hareketlerinize dikkat edin. Kibirli olmayın, kendini beğenmişlik etmeyin.

Ahlâkınızı kaybetmeyin

Dünya üstündeki her kuvvet, sağlam bir ahlâkla adım atar. Her yenilgi de etik çölüşle adım atar. Her ne yapılmak isteniyorsa, bu ilkin insanların ruharında gerçekleştirilmelidir. Bu da ahlakla mümkündür. Din ahlâktır. Onu hayata geçirmek ise terbiyedir.

Aliya İzzetbegoviç ten Müslüman gençlere tavsiyeler #1

Tanrı’a teslim olun ve tevekkül edin

Bizim mücadelemizi insani ve makul kılan, ona sükûn ve refah damgasını vuran, her şeyin akıbetinin elimizde olmadığı kanaatidir. Bizlere ilişik olan, çaba etmek, uğraşmaktır. Netice ise Tanrı’ın elindedir. Teslimiyet, yaşamın çözülemezlik ve manasızlığından vakarlı tek çıkış yoludur.

Şunu asla ihmal etmeyin! Batı hiçbir vakit çağdaş olmamıştır ve bugünkü refahı, devam edegelen sömürgeciliği, döktüğü kan, akıttığı gözyaşı ve acılar üstüne kuruludur.

Bizim hedefimiz, Müslümanların islamlaşması, sloganımız ise, inanmak ve savaşım etmektir.

Aliya İzzetbegoviç ten Müslüman gençlere tavsiyeler #2

Kur’ân’ı yaşayın ve ölüme hazırlanın

Ihmal etmeyin! Yaşam inanan ve Salih ameller işleyenler haricinde asla kimsenin kazanamadığı bir oyundur. Kur’an edebiyat değil, hayattır; dolayısıyla O’na bir fikir seçimi değil, bir yaşama seçimi olarak bakılmalıdır. Kitaba uyun! Bu sebeple ikimiz de zalimlerden olursak savaşmanın hiçbir anlamı kalmaz. Kitaba uyacağız.

Tüm yücelik ve şükran Tanrı’a aittir ve insanların gerçek standardını sadece Tanrı tesbit edebilir. Bilin en fena kombinasyon boş bir ruh ve dolu bir midedir. Hayvanlar sadece aç olduğu yada bir tehditle karşı karşıya bulunmuş olduğu vakit; insanoğlu ise, tok ve kuvvetli olduğu vakit tehlikelidir. Siz devamlı ölüme hazırlanın! Bu sebeple ölmeye hazır olan insanoğlu ölmeye hazır olmayan insanlara galip gelirler.

#Aliya İzzetbegoviç'ten Müslüman gençlere tavsiyeler #Son Dakika Haber

#Aliya İzzetbegoviç'ten Müslüman gençlere tavsiyeler #2022