#Adana'da lise öğrencileri TEKNOFEST için İHA tasarladı #Son Haberler

#Adana'da lise öğrencileri TEKNOFEST için İHA tasarladı #Güncel Haberler

#Adana039da #lise #öğrencileri #TEKNOFEST #için #İHA #tasarladı
Adana'da lise öğrencileri TEKNOFEST için İHA tasarladı-

Adana’da ürettikleri İHA ile “TEKNOFEST Liseler Arası İHA Yarışması”nda yarışıp birinci olmayı hedefleyen lise talebesi kızlar, yaptıkları İHA’ya güveniyor.

Adana'da lise öğrencileri TEKNOFEST için İHA tasarladı

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST ) kapsamında öğretmenlerinin danışmanlığında bir araya gelen, Hümeyra Ökten Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde okuyan 7 talebe, sekiz aylık çalışmayla İHA tasarladı.

Öğrencilerin “Orion” adını verdiği hem otonom hem de manuel olarak uçabilen İHA, 200 metre irtifaya kadar çıkabiliyor.

TEKNOFEST’te birinci olmak istiyorlar

AA’nın haberine nazaran, projeden görevli bilişim teknolojileri öğretmeni Ahmet Güler koordinesinde yarışma şartlarına uygun şekilde öğrencilerin tasarladığı İHA, kavramsal tasarım raporu ve detaylı tasarım videosu aşamalarını da geçti.

Öğrenciler, tasarladıkları insansız hava aracıyla 9-14 Ağustos’ta Afyonkarahisar’da düzenlenecek TEKNOFEST’te birinci olmayı hedefliyor.

Projeden Görevli Danışman Ahmet Güler, AA muhabirine, okullarında 7 öğrenciyle 8 aylık bir emek verme sonucunda insansız hava aracı tasarladıklarını söylemiş oldu.

Adana da lise öğrencileri TEKNOFEST için İHA tasarladı #1

“200 metre irtifaya çıkabiliyor ve otonom uçabiliyor”

Öğrencilerin dinlence günlerinde bile bir araya gelmiş olarak projeyi geliştirmeye çalıştığını özetleyen Güler, şöyleki devam etti:

“Ekibimiz mekanik, tasarım ve yazılım ekibinden oluşuyor. Hafifçe ve dayanıklı olması sebebiyle tercih ettiğimiz XPS köpükle uçağı hazırladık. Karbon fiber borularla uçağımızın kanat ve beden kısımlarını güçlendirdik. Uçağımızın 5 kilometre menzili var. 200 metre irtifaya çıkabiliyor ve otonom uçabiliyor. Bilgisayar üstünden belirlediğimiz rotayı GPS üstünden takip edip uçuşunu gerçekleştiriyor. Belirlenen noktalara taşımış olduğu cephaneleri atabiliyor. İnsansız hava aracımız hem otonom hem de manuel kullanım özelliğine haiz. Finalist durumdayız, hedefimiz TEKNOFEST’te birinci olmak. Kızların neler yapabileceğini burada göstermiş olduk.”

Adana da lise öğrencileri TEKNOFEST için İHA tasarladı #2

“Güzel bir başarıya imza attık”

Güler, projenin öğrencilerin kişisel gelişimine de mühim katkılar sağladığını, ufkunu açtığını belirtti.

Öğrencilerin projeyle insansız hava araçlarının iyi mi çalıştığını ve kodlandığını da öğrendiğini aktaran Güler, “TEKNOFEST yarışmasının bizlere sunmuş olduğu imkanla normalde müfredatta olmayan bir alanda emek verme yaptık ve güzel bir başarıya imza attık.” dedi.

Ekip kaptanı Kübra Kocadağ da bazen projenin yapımı esnasında zorlandıklarını söyledi.

Uzun ve sıkıntılı bir sürecin arkasından keyifle emek harcayarak projelerini ortaya çıkardıklarını aktaran Kocadağ, insansız hava araçlarıyla TEKNOFEST’ten başarıyla dönmek istediklerini belirtti.

Adana da lise öğrencileri TEKNOFEST için İHA tasarladı #3

“Projeye güveniyoruz”

Takımın pilotu Zeynep Istek Gün ise projede insansız hava aracının hafifçe ve dayanıklı olmasına dikkat ettiklerini belirterek, “Yaptığımız projenin tasarımına ekip olarak oldukça güveniyoruz. TEKNOFEST’te bir başarı hedefliyoruz. Herhangi bir başarı olsa da olmasa da biz bu uçağı tasarım ve mekanik olarak geliştirmek istiyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Adana da lise öğrencileri TEKNOFEST için İHA tasarladı #4

Adana da lise öğrencileri TEKNOFEST için İHA tasarladı #5

#Adana'da lise öğrencileri TEKNOFEST için İHA tasarladı #Son Dakika Haber

#Adana'da lise öğrencileri TEKNOFEST için İHA tasarladı #2022