#Adana'da Anavarza Antik Kenti'nde gladyatör mezarları keşfedildi #Son Haberler

#Adana'da Anavarza Antik Kenti'nde gladyatör mezarları ortaya çıkarıldı #Güncel Haberler

#Adana039da #Anavarza #Antik #Kenti039nde #gladyatör #mezarları #ortaya çıkarıldı
Adana'da Anavarza Antik Kenti'nde gladyatör mezarları keşfedildi-

Helenistik, Roma, Bizans, Sasani ve Osmanlı dönemlerinin izlerini taşıyan Anavarza Antik Kenti’nde meydana getirilen kazı çalışmalarında gladyatör mezarlarına rastlanıldı.

Adana'da Anavarza Antik Kenti'nde gladyatör mezarları keşfedildi

Adana’da bulunan Anavarza Antik Kenti tarihte “Yenilmez kent” adıyla tanınıyor.

Antik dünyanın ilk çift şeritli yolunun yanı sıra görkemli kapısı ve surlarıyla öne çıkan Anavarza’da sürem kazılarıyla tarihe ışık tutulmaya çalışılıyor.

Kazı emek harcamaları devam ediyor

Ortalama 2 bin senelik geçmişe haiz Anavarza Antik Kenti’nde sürem kazılarını, Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Fatih Gülşen başkanlığında, Kültür ve Gezim Bakanlığı ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü nezaretinde 24 işçi, 2 uzman kazıbilimci ve 30 kişilik bilim ekibi sürdürüyor.

Adana da Anavarza Antik Kenti nde gladyatör mezarları keşfedildi #1

Gladyatör mezarlarının izlerine rastlandı

Romalıların 3. yüzyılda Perslere karşı kazanılmış olduğu zaferin anısına inşa ettirilen “Zafer Takı” olarak adlandırılan kapısı, çift şeritli yolu ve surlarıyla dikkati çeken antik kentte sürem kazılarına, amfi tiyatro bölümünde devam ediliyor.

Amfi tiyatrodaki kazılarda, eski Roma’da arenada birbirleriyle yada yırtıcı hayvanlarla dövüşen gladyatör mezarlarının izlerine ulaşıldı.

Adana da Anavarza Antik Kenti nde gladyatör mezarları keşfedildi #2

“Muhtemelen gladyatörlerin iskeletlerine de ulaşılacağız”

Kazı Başkanı Fatih Gülşen, sürem kazılarının antik kentin en cenup ucunda bulunun amfi tiyatroda devam ettiğini söylemiş oldu.

AA’nın haberine gore, Anavarza’da ortaya çıkartılan amfi tiyatronun gladyatör karşılaşmalarına da ev sahipliği yaptığını belirten Gülşen, şöyleki konuştu:

“Kazı çalışmalarının hız kazanmasıyla amfi tiyatroda yeni bulgulara ulaştık. Kentin en cenup kayalıklarının ucunda oldukça da büyük boyutlu 63 metre çapında bir amfi tiyatro binamız var. Aralıksız sürdürülen bu çalışmalarda haliyle birçok yeni yapı da ortaya çıkartılabilmekte. Bu yeni yapılardan bir tanesi de gladyatörlerin dövüş alanı olarak vasıflandırılan bir amfi tiyatro binasıdır. Burada bir tek gladyatör dövüşleri değil, bununla birlikte su sporları, oyunlar ve festivallerin düzenlendiğini de biliyoruz. Oldukça nadide örneklerden bir tanesidir. O dönemde tiyatrolarda komedya ve tragedyalar benzer biçimde yazınsal eserler sergileniyor, Anavarza’da bulunan ve Anadolu’da bir tek dört tane örneği bulunan amfi tiyatrolarda gladyatör dövüşleri yapılmıştır. Aslına bakarsak Anadolu kimliğine ve kültürüne uymamakla birlikte, birazcık daha Roma kültürünü yansıtan bir özelliktir. Şu demek oluyor ki burada gladyatörlerin bulunduğunu ve bu yapıda gladyatör savaşçılarının bizzat savaştıklarını biliyoruz. Amfi tiyatro ve çevresinde birçok gladyatörün mezarlarına rastlamaya başladık. Muhtemelen tiyatroyla birlikte nekropol alanında meydana getirilen çalışmalarda gladyatörlerin iskeletlerine de ulaşılacağız.”

Gülşen, alanda kazı çalışmaların devam ettiğini ve bölgenin evveliyatına ışık tutacak yeni bilgilere ulaşmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Adana da Anavarza Antik Kenti nde gladyatör mezarları keşfedildi #3

Anavarza’nın zamanı kitaplaştırıldı

Fatih Gülşen, Adana Valiliği öncülüğünde Anavarza Antik Kenti’nin zamanı özelliklerini ve yapısını özetleyen kitabın tamamlandığını kaydederek, “Anavarza adını taşıyan dört ciltlik bir bilimsel kitap ortaya çıkartılmış oldu. Internasyonal bir yayınevi tarafınca kitap basıldı. Kitap 95 araştırmacı eşliğinde 68 bilimsel yazının toplanmasıyla 4 cilt olarak hazırlandı. Anavarza’nın coğrafyasından tutun da arkeolojisine, tarihinden ziraatına, aklınıza gelebilecek bu kentle ilgili tüm emek harcamalar bu kitapta toplanmış vaziyette.” ifadelerini kullandı.

Adana da Anavarza Antik Kenti nde gladyatör mezarları keşfedildi #4

#Adana'da Anavarza Antik Kenti'nde gladyatör mezarları ortaya çıkarıldı #Son Dakika Haber

#Adana'da Anavarza Antik Kenti'nde gladyatör mezarları ortaya çıkarıldı #2022