#AB'den Ukrayna'ya 500 milyon euroluk askeri yardım #Son Haberler

#AB'den Ukrayna'ya 500 milyon euroluk askeri yardım #Güncel Haberler

#AB039den #Ukrayna039ya #milyon #euroluk #askeri #yardım
AB'den Ukrayna'ya 500 milyon euroluk askeri yardım-


Avrupa Birliği, Ukrayna’ya ek 500 milyon avroluk askeri yardım meydana getirecek.


AB'den Ukrayna'ya 500 milyon euroluk askeri yardım

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB dışişleri bakanları toplantısı sonrasında yapmış olduğu açıklamada, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dymtro Kuleba’nın, AB bakanlarını Ukrayna’daki son durumla ilgili video konuşma yöntemiyle bilgilendirdiğini söylemiş oldu.

“Oy birliği ile mutabık kaldık”

Durumun daha kötüye gittiğini öğrendiğini aktaran Borrell, “Bakanlar, Ukrayna’nın yanında dimdik durmaya devam etme ve Ukrayna’ya özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinde tüm desteğimizi verme gereği mevzusunda oy birliğiyle anlaştılar.” dedi.

AB den Ukrayna ya 500 milyon euroluk askeri yardım #1

Toplam askeri yardım 2.5 milyar euroya çıkacak

Ukrayna’nın daha çok silaha ihtiyacı bulunduğunu belirten Borrell, AB’nin toplam askeri yardımını 2,5 milyar euroya çıkaracak ek 500 milyon avroluk yardım mevzusunda anlaşıldığını, gelecek günlerde ilgili kararın alınacağını bildirdi.

Borrell, Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların “işe yaradığını” ifade ederek, “Rus ekonomisi fena etkileniyor. Savaşı bir gecede bitiremezler fakat yaptırımlar, Rusya’ya fazlaca fazla ekonomik sorun çıkaracak.” diye konuştu.

Ukrayna’yı AB’ye aday ülke olarak bu yolda da destekleyeceklerini söyleyen Borrell, yaz tatili arasından sonrasında Ortaklık Konseyinin toplanacağını kaydetti.

#AB'den Ukrayna'ya 500 milyon euroluk askeri yardım #Son Dakika Haber

#AB'den Ukrayna'ya 500 milyon euroluk askeri yardım #2022