#ABD'den Ukrayna'ya 1 milyar dolarlık daha silah yardımı #Son Haberler

#ABD'den Ukrayna'ya 1 milyar dolarlık daha tabanca yardımı #Güncel Haberler

#ABD039den #Ukrayna039ya #milyar #dolarlık #daha #tabanca #yardımı
ABD'den Ukrayna'ya 1 milyar dolarlık daha tabanca yardımı-

Rusya-Ukrayna savaşı 6’ncı ayında devam ediyor…

Savaşın başından bu yana Ukrayna’ya tabanca yardımı meydana getiren ABD’den bir yardım haberi daha geldi.

AA’nın haberine gore ABD Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken, Ukrayna için 1 milyar dolarlık tabanca ve mühimmatın ayrıldığını duyurdu.

“Ukrayna halkını desteklemeye devam edeceğiz”

Dışişleri Bakanlığı tarafınca meydana getirilen yazılı açıklamada Blinken’ın “Ukrayna’ya yönelik yırtıcı saldırının üstünden ortalama 6 ay geçmesine karşın Rusya, Ukrayna’nın kasaba ve köylerini yok etmeye devam ediyor. ABD Başkanı Joe Biden, ülkelerini Rus saldırganlığına karşı savunurken, gerektiği sürece Ukrayna halkını desteklemeye devam edeceğimizi açıkça belirtti.” ifadesi yer aldı.

ABD den Ukrayna ya 1 milyar dolarlık daha silah yardımı #1

Tek seferdeki en büyük tabanca yardımı paketi

Blinken, bu çabaların parçası olarak ABD Başkanının yetkisi doğrultusunda, Amerikan ordusundan Ukrayna için tek seferde yapılacak en büyük tabanca ve teçhizat yardımının gönderilmesine izin verdiğini beyan etti.

Dışişleri Bakanı açıklamada Ağustos 2021’den bu yana ABD’nin Ukrayna’ya 18 defada toplam 9,8 milyar dolarlık tabanca ve cephane sağladığını, son olarak yapılacak 1 milyar dolarlık yardımın ise tek seferdeki en büyük yardım paketi olacağını kaydetti.

ABD den Ukrayna ya 1 milyar dolarlık daha silah yardımı #2

“Ukrayna ile birlik içerisindeyiz”

Açıklamada Blinken’ın şu ifadeleri kullanıldı:

“ABD, Rusya’nın saldırganlığına karşı Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunmasını desteklemek için dirimsel güvenlik yardımı sağlamada 50’den fazla ülkeden bağlaşık ve ortakla beraber hareket ediyor.

Bu cenk uzadıkça, Ukrayna ordusunun ve halkının cesareti ve gücü daha da belirgin ve muhteşem hale geliyor. Beraber, Ukrayna ile yakın şekilde istişare etmeye ve cenk alanında fark yaratmak ve Ukrayna’nın görüşme masasındaki nihai konumunu güçlendirmek için dikkatlice ayarlanmış ilave mevcut sistemleri ve kabiliyetleri artırmaya devam edeceğiz. Ukrayna ile birlik içerisindeyiz.”

ABD den Ukrayna ya 1 milyar dolarlık daha silah yardımı #3

#ABD'den Ukrayna'ya 1 milyar dolarlık daha tabanca yardımı #Son Dakika Haber

#ABD'den Ukrayna'ya 1 milyar dolarlık daha tabanca yardımı #2022