#ABD'den "Jon Bolton'a suikast planlandı" iddiası #Son Haberler

#ABD'den "Jon Bolton'a suikast planlandı" iddiası #Güncel Haberler

#ABD039den #quotJon #Bolton039a #suikast #planlandıquot #iddiası
ABD'den "Jon Bolton'a suikast planlandı" iddiası-

ABD Hakkaniyet Bakanlığı, Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Jon Bolton’a bir İranlı’nın suikast için plan yaptığını bildirdi.

ABD'den 'Jon Bolton'a suikast planlandı' iddiası

ABD Hakkaniyet Bakanlığı, Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Jon Bolton hakkında garip bir iddia ortaya atıldı.

Eski Ulusal Güvenlik Danışmanını öldürme planı

Bakanlığın web sayfasındaki yazılı basın bildirisinde, “İran İslam Devrim Muhafız Kolordusu üyesi, eski Ulusal Güvenlik Danışmanını öldürme planıyla suçlanıyor. Sanık, muhtemelen Kasım Süleymani’nin Ocak 2020’de öldürülmesine misilleme olarak, cinayeti gerçekleştirecek kişileri kiralamak İçin Devrim Muhafızları adına çalıştı.” ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın devamında mahkeme belgelerine dayanarak, Ekim 2021’den itibaren, İran İslam Devrim Muhafızları adına çalışan 45 yaşındaki Shahram Poursafi isminde şahsın, Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ölümüne misilleme olarak, John Bolton’u öldürmeleri için başkent Washington civarındaki bazı bireylerle pazarlık etmiş olduğu bildirildi.

ABD den 'Jon Bolton a suikast planlandı' iddiası #1

Bolton’u öldürmek için 300 bin dolar teklif edildi

AA’nın ahberine bakılırsa, savcıların iddianamesinde, bununla birlikte Mehdi Rezayi olarak da tanınan İranlının, tutucu dış siyaset uzmanı ve İran mevzusunda aşırı tutucu olan Bolton’u Washington yada Maryland’de öldürecek birini kiralamak için 300 bin dolar teklif etmiş olduğu öne sürüldü.

Bakanlığın sayfasındaki bildiride FBI’ın Başkan Yardımcısı Larissa L. Knapp’in, “İran’ın tehdit olarak görmüş olduğu ABD’deki bireylere suikast düzenleme geçmişi var, sadece ABD Hükümetinin yurttaşlarımızın güvenliğini tehdit edenlerden hesap sorma mevzusunda daha uzun bir geçmişi var.” ifadesi yer aldı.

Bakanlık görevlileri, Washington’daki federal mahkemede oluşturulan kabahat duyurusunda adı geçen Poursafi’nin şu an ABD haricinde olduğu, yakalanması durumunda internasyonal bir katliam planına maddi destek sağlamaya çalışmaktan yargılanacağı bilgisini paylaştı.

ABD den 'Jon Bolton a suikast planlandı' iddiası #2

Trump’ın ulusal güvenlik danışmanıydı

ABD’nin 44’üncü Başkanı Barack Obama döneminde İran’la imzalanan nükleer anlaşmaya karşı çıkan Bolton, Trump’ın ulusal güvenlik danışmanlığını görevinden 17 ay içinde çekilme etmiş, hemen sonra vazife süresince tanık olduğu vakaları bir kitapta anlatmıştı.

Yarı resmi İranlı Talebe Haber Ajansına (ISNA) bakılırsa, 21 Nisan 2022’de, Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanı Tengsiri, Washington’un Tahran’a yaptırımları kaldırma ve bazı imtiyazlar karşılığında ABD saldırısında öldürülen Kasım Süleymani’nin öcünü almaktan vazgeçme teklifinde bulunduğunu sadece intikam planlarının kati bulunduğunu söylemişti.

ABD den 'Jon Bolton a suikast planlandı' iddiası #3

#ABD'den "Jon Bolton'a suikast planlandı" iddiası #Son Dakika Haber

#ABD'den "Jon Bolton'a suikast planlandı" iddiası #2022