#ABD’deki işini bıraktı, dedesinden kalma topraklarda tarıma başladı #Son Haberler

#ABD’deki işini bıraktı, dedesinden kalma topraklarda tarıma başladı #Güncel Haberler

#ABDdeki #işini #bıraktı #dedesinden #kalma #topraklarda #tarıma #başladı
ABD’deki işini bıraktı, dedesinden kalma topraklarda tarıma başladı-

ABD’de kariyerini noktalayıp Burdur’da miras kalan topraklarda tarımcılık halletmeye süregelen Dr. Ece Aynur Onur, “Çiftçiliğin minimum kod yazılımı kadar prestijli bir meslek olacağına inanıyorum” dedi.

Burdur’da asker emeklisi bir babanın kızı olan 39 yaşındaki Dr. Ece Aynur Onur, 2006 senesinde ODTÜ Internasyonal İlişkiler Kısmı’nden mezun oldu ve 2008 senesinde Fulbright Bursu’nu kazanarak ABD Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Indiana Üniversitesi’nde askeri insanbilim alanında yüksek lisans ve doktora halletmeye başladı.

Daha sonrasında askeri antropolog Onur, dedesinin vefatı üstüne Türkiye’ye döndü.

Yaşamını değiştirecek bir karar aldı

Burdur’un Kayalı köyündeki dedesinden miras kalan toprakları ziyaret eden Ece Aynur Onur, köyde kimsenin kalmadığını, okulun kapandığını ve bölgenin kuraklık yaşadığını görünce yaşamını aniden değiştirecek sonucu aldı.

ABD’deki işini bıraktı, dedesinden kalma topraklarda tarıma başladı

Ziraat halletmeye başladı

39 yaşındaki Onur, 9 senelik ABD macerasını ve kariyerini sonlandırıp, dedesinden miras kalan topraklarda susuz ziraat halletmeye başladı.

Can suyu vererek lavanta, ada çayı, kekik, biberiye ve papatya şeklinde bitkileri susuz tarımla yetiştirmeyi başaran harp uzmanı, her sabah evinden yazmasıyla çıkıyor, traktörüne binip tarlasını sürmeye gidiyor.

ABD’deki işini bıraktı, dedesinden kalma topraklarda tarıma başladı #1

25 hanıma istihdam sağlıyor

Elinde çapayla ürünleri ekim ve hasada hazırlayan Onur, 25 kadının da çiftliğinde istihdamını sağlıyor.

2019 yılından bu yana çiftçilik yaptığını belirten Dr. Ece Aynur Onur, köyün terkedilmiş olmasının kendisini oldukça sarstığını söylemiş oldu.

Kendisi şeklinde kardeşinin de işini bırakıp ata topraklarına dönme sonucu aldığını aktaran Onur, “Hem bölgeyi kalkındırmak adına hem de dedemizin toprağına sahiplenmek adına geri dönüş yaptık.” dedi.

ABD’deki işini bıraktı, dedesinden kalma topraklarda tarıma başladı #2

“Kurtuluş Savaşı’nı iyi mi kazma kürekle kazandıysak ziraat savaşını da çapa ve orakla kazanacağız”

İndiana Üniversitesi’nde askeri ve Orta Doğu antropolojisi, toplumsal cinsiyet, medikal insanbilim, tüketim kültürü, kırsal alan ve bayanların kalkınması şeklinde dersler verdiğini özetleyen Dr. Ece Aynur Onur, bir harp uzmanı olarak yaşanmış olan enerji, ruhsal propaganda, biyolojik savaşların peşinden gelecek yüzyılın da su ve besin savaşlarına sahne olacağını düşündüğünü dile getirdi.

Askeri antropolog Onur, “Hem besin hem susuz ziraat anlamında en ön cephede savaştığımı düşünüyorum. Bu da bir harp, vatan savunması. Kurtuluş Savaşı’nı iyi mi kazma kürekle kazandıysak, bu savaşı da çapa ve orakla kazanacağız diye düşünüyorum.” ifadelerine yer verdi.

ABD’deki işini bıraktı, dedesinden kalma topraklarda tarıma başladı #3

‘ABD’deki o yaşam ve kariyer bırakılıp çiftçilik yapılır mı?’ dediler

Almış olduğu karara ilk başta ailesi ve çevresinin negatif tepki verdiğini aktaran Ece Aynur Onur, “Akrabalarım de dahil olmak suretiyle ‘ABD’deki o yaşam ve kariyer bırakılıp çiftçilik yapılır mı?’ şeklinde negatif tepki gösterdiler. Fakat şimdi akrabalarım ve çevrem başta olmak suretiyle oldukça büyük destek alıyorum.

Üniversitedeki hocalarım oldukça takdir ediyorlar. Esasen akademinin ve antropolog olmanın en mühim özelliklerinden biri, ürettiğiniz bilgiyi gerçek hayatta topluma uygulayabilmek. Ben de bunu en iyi şekilde yaptığıma inanıyorum.” diye konuştu.

ABD’deki işini bıraktı, dedesinden kalma topraklarda tarıma başladı #4

“Çiftçiliğin minimum kod yazılımı kadar prestijli bir meslek olacağına inanıyorum”

Bölgedeki kuraklığı görünce susuz tarıma yöneldiğini ve bu mevzuda ciddi araştırmalar yaptıklarını söyleyen Ece Aynur Onur, çiftçiliğin gelecek yıllarda en prestijli mesleklerden birisi olacağına işaret etti.

İHA’nın haberine nazaran; çiftçilere ve girişimcilere seslenen harp uzmanı, “Toplumumuzda köylülüğün birazcık geri kaldığına yönelik bir inanç var. Ya da çiftçilik itibarsız bir meslek şeklinde görünüyor fakat gelecek yıllarda çiftçiliğin minimum kod yazılımı kadar prestijli bir meslek olacağına inanıyorum.

3 senedir kırsalda yaşayan biri olarak, kırsalda hakikaten özgürlük var ve burada nefes aldığınızı hissediyorsunuz. Doğayla bir araya geldiğiniz süre hem ruhsal hem bedensel olarak gençleşiyorsunuz.

Halkımıza buradan çağrım, toprağınızı, köyünüzü, ülkenizi terk etmeyin. Siz toprağa ne verirseniz, toprak onu size mislisiyle geri verecek.” şeklinde konuştu.

ABD’deki işini bıraktı, dedesinden kalma topraklarda tarıma başladı #5

“ABD bir antropolog yitirdi, ülkemiz üretime sevdalı bir ziraatçi kazanmıştır”

Öte taraftan Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Twitter hesabından Dr. Ece Aynur Onur’un videosunu paylaştı.

Onur’la gurur duyduğunu söyleyen Vahit Kirişçi, “Ece kardeşim, seninle gurur duydum. ABD bir antropolog yitirdi, ülkemiz üretime sevdalı bir ziraatçi kazanmıştır.” ifadelerini kullandı.

ABD’deki işini bıraktı, dedesinden kalma topraklarda tarıma başladı #6

ABD’deki işini bıraktı, dedesinden kalma topraklarda tarıma başladı #7

ABD’deki işini bıraktı, dedesinden kalma topraklarda tarıma başladı #8

ABD’deki işini bıraktı, dedesinden kalma topraklarda tarıma başladı #9

ABD’deki işini bıraktı, dedesinden kalma topraklarda tarıma başladı #10

ABD’deki işini bıraktı, dedesinden kalma topraklarda tarıma başladı #11

ABD’deki işini bıraktı, dedesinden kalma topraklarda tarıma başladı #12

ABD’deki işini bıraktı, dedesinden kalma topraklarda tarıma başladı #13

ABD’deki işini bıraktı, dedesinden kalma topraklarda tarıma başladı #14

ABD’deki işini bıraktı, dedesinden kalma topraklarda tarıma başladı #15

#ABD’deki işini bıraktı, dedesinden kalma topraklarda tarıma başladı #Son Dakika Haber

#ABD’deki işini bıraktı, dedesinden kalma topraklarda tarıma başladı #2022