#ABD'de, maymun çiçeği virüsünden dolayı acil durum ilan edildi #Son Haberler

#ABD'de, maymun çiçeği virüsünden dolayı acil durum diye deklare edildi #Güncel Haberler

#ABD039de #maymun #çiçeği #virüsünden #dolayı #acil #durum #duyuru #edildi
ABD'de, maymun çiçeği virüsünden dolayı acil durum duyuru edildi-

Hızla yayılan virüs sebebiyle, ABD’nin New York eyaleti ve San Francisco kentinde acil durum duyuru edilmiş olduğu duyuruldu.

ABD'de, maymun çiçeği virüsünden dolayı acil durum ilan edildi

Avrupa’da hızla yayılan ve ABD’de de görülen maymun çiçeğine yönelik endişeler giderek artıyor…

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), maymun çiçeği salgını sebebiyle acil durum duyuru etti. ABD’den de mevzuya ilişkin yeni bir adım geldi.

AA’nın haberine nazaran; vakaların en sık görüldüğü New York eyaleti ve San Francisco kentinde acil durum diye deklare edildi.

Vakaların yüzde 40’ı San Francisco’da

Ülkede teşhis edilen ortalama 5 bin vakanın yüzde 40’ına San Francisco’nun bağlı olduğu Kaliforniya eyaletinde rastlandı.

Vakalar 1 haftada 2 katına çıktı

San Francisco Belediye Başkanı London Breed, yapmış olduğu açıklamada kentteki vakaların neredeyse 1 haftada 2 katına çıkarak 261’e ulaştığını belirterek, bu mevzuda lüzumlu önlemlerin alınması adına acil durum duyuru ettiklerini kaydetti.

New York Valisi Kathy Hochul da eyalette artan vakalara işaret ederek, bilhassa testlerin ve aşıların hızlandırılması adına bu şekilde bir adım attıklarını bildirdi.

ABD de, maymun çiçeği virüsünden dolayı acil durum ilan edildi #1

Maymun çiçeği virüsü

Endemik bir virüsün niçin olduğu ender hastalıklardan biri olarak malum maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak suretiyle 2’ye ayrılıyor.

Çoğu zaman hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

DSÖ, 23 Temmuz’da başta Avrupa olmak suretiyle dünyada yayılmayı sürdüren maymun çiçeği salgınını Internasyonal Halk Sağlığı Acil Durumu (PHEIC) duyuru etmişti. DSÖ’nün 27 Temmuz’da yapmış olduğu açıklamada, 78 ülkeden 18 binin üstünde vakanın doğruladığı, vakaların yüzde 70’ini Avrupa bölgesi, yüzde 25’ini de ABD bölgesinin oluşturduğu bildirilmişti.

#ABD'de, maymun çiçeği virüsünden dolayı acil durum diye deklare edildi #Son Dakika Haber

#ABD'de, maymun çiçeği virüsünden dolayı acil durum diye deklare edildi #2022

Başa dön tuşu