#ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin uçağı, Tayvan'a indi #Son Haberler

#ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin uçağı, Tayvan'a indi #Güncel Haberler

#ABD #Temsilciler #Meclisi #Başkanı #Pelosi039nin #uçağı #Tayvan039a #indi
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin uçağı, Tayvan'a indi-

ABD ve Çin içinde büyük gerilime yol açan ve tüm dikkatleri Pasifik kıyılarına çeviren Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti gerçekleşti.

Çin ve ABD arasındaki Tayvan krizi tırmanıyor.

Gerginliğin son sebebi ise ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti.

Uzak Doğu seyahatine çıkan Pelosi, Çin ile problemler yaşayan Tayvan’ı da ziyereti kapsamına aldı.

Bu adım Çin tarafında şiddetle kınanarak sert açıklamalar yapılmış oldu.

Dünya panikle izledi

Malezya’dan hareket eden Pelosi’nin uçağının Tayvan’a yönelmesi ile ise gerilim zirveye çıktı.

Uçuş takip sitesi Flight Radar-24’ün verilerine gore, Pelosi ve beraberindekileri taşıyan “Boeing C-40” tipi askeri tayyare, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’daki Sultan Abdülaziz Şah Havalimanı’ndan ayrıldıktan sonrasında şimal istikametinde Cenup Çin Denizi’ne ilerlemek yerine Endonezya’nın Borneo Adası üstünden doğuya, peşinden Filipinlerin doğu kıyısını takip ederek kuzeye hareket etti.

ABD ve Çin tarafı bölgedeki askeri varlıklarını alarma geçiridi.

Her iki taraf da ihtimaller içinde tehlikelere karşı askeri güçlerine ateş etme serbestisi verdiklerini duyurdu.

Nancy Pelosi nin uçağı, Tayvan a indi #1

Pelosi Tayvan’da

Binlerce kişiyi uçağın rotasını izlemeye kilitleyen gelişmenin sonunda karşılıklı sert ve tehditkar açıklamalar eşliğinde Pelosi’nin bulunmuş olduğu tayyare Taipei’deki Songşan Havaalanı’na indi.

Nancy Pelosi nin uçağı, Tayvan a indi #2

Çin’den ilk izahat: Ateşle oynayan kendini yakar

Pelosi’nin ülkeye gelişinin peşinden ilk izahat Çin’den geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamada,“Bu davranış, ateşle oynamak şeklinde, son aşama tehlikeli. Ateşle oynayan kendini yakar” ifadelerine yer verildi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin uçağı, Tayvan’a indi VİDEO

Pelosi’nin Uzak Doğu gezisi

Meclis Başkanı’nın resmi web sitesinde ziyaret programına ilişkin piyasaya çıkan açıklamada, Singapur, Malezya, Cenup Kore ve Japonya’yı kapsayan gezinin durakları içinde Tayvan’a yer verilmemişti.

ABD’den 29 Temmuz’da ayrılarak Hawaii’de mola veren Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kurultay heyeti, dün Singapur’da, bugün de Malezya’da temaslarda bulunmuştu.

Ziyarette Pelosi’ye, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Gregory Meeks, Gazi İşleri Komitesi Başkanı Mark Takano, Yollar ve Araçlar Komitesi Başkan Yardımcısı Suzan DelBene, İstihbarat Sürekli Hususi Komitesi üyesi Raja Krishnamoorthi ve Silahlı Kuvvetler Komitesi ile Dış İlişkiler Komitesi üyesi Andy Kim birlikte rol alıyor.

Tayvan’ı ziyaret edeceği iddiası gerilime sebep olmuştu

Pelosi’nin seyahat kapsamında Tayvan’ı ziyaret edeceğine ilişkin söylentiler, ABD-Çin ilişkilerinde gerilime sebep olmuştu.

Çin Müdafa Bakanlığı, geçen hafta içinde yapmış olduğu açıklamada, Pelosi’nin ziyaretinin gerçekleşmesi halinde askeri karşılık verebileceği uyarısında bulunmuş ve “Pelosi Tayvan’ı ziyaret ederse, Çin ordusu boş durmayacak.” ifadesini kullanmıştı.

Nancy Pelosi nin uçağı, Tayvan a indi #3

Karşılıklı sert açıklamalar

Çin Dışişleri Bakanlığı da ihtimaller içinde ziyaretle ilgili, “Her tür olasılığa hazırlıklıyız. Eğer ABD tarafı ziyarette ısrar ederse egemenliğimizi ve toprak bütünlüğümüzü korumak için kuvvetli ve kesin tedbirler alacağız.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Ihtimaller içinde ziyaret sebebiyle ABD ve Çin ordularının Tayvan civarlarındaki askeri hareketliliği artmıştı.

ABD donanmasının Pasifik’teki 7. filosuna bağlı vazife meydana getiren Ronald Reagan cenk gemisi, hafta başlangıcında harp filosuyla Singapur’dan ayrılarak kuzeydoğu yönünde Cenup Çin Denizi’ne doğru hareket etmişti.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu birliği da hafta sonunda Tayvan Adası’nın karşı kıyısındaki Fucien ve Cenup Çin Denizi kıyısındaki Guangdong eyaletlerinde tatbikatlar düzenlerken, bölgeler vapur trafiğine kapatılmıştı.

Nancy Pelosi nin uçağı, Tayvan a indi #4

Nisanda planlanan ziyaret iptal edilmişti

82 yaşındaki Pelosi’nin nisanda Tayvan’a yapmayı düşündüğü ziyaret, Kovid-19’a yakalandığı sebebi öne sürülerek iptal edilmişti.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, o günlerde Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaretinin “tek Çin” ilkesinin tanımladığı “kırmızı çizginin aşılması” anlamına geleceği uyarısında bulunmuştu.

Pelosi, 25 yıl aradan sonrasında Ada’yı ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı oldu. Daha ilkin 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı ziyaret etmişti.

Nancy Pelosi nin uçağı, Tayvan a indi #5

#ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin uçağı, Tayvan'a indi #Son Dakika Haber

#ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin uçağı, Tayvan'a indi #2022