#ABD Senatosu’ndan çip üretimi için yasa tasarısına onay #Son Haberler

#ABD Senatosu’ndan çip üretimi için yasa tasarısına onay #Güncel Haberler

#ABD #Senatosundan #çip #üretimi #için #yasa #tasarısına #onay
ABD Senatosu’ndan çip üretimi için yasa tasarısına onay-

ABD Senatosu, çip üretimine daha çok destek vermek amacıyla 280 milyar dolarlık bütçeyi içeren yasa tasarısını onayladı.

ABD Senatosu’ndan çip üretimi için yasa tasarısına onay

Çin ile ABD arasındaki çip savaşı devam ederken ABD Senatosu’ndan beklenen haber geldi.

Senato, ABD’nin mahalli çip imalat endüstrisini desteklemek ve ülkenin küresel ekonomideki teknolojik üstünlüğünü korumayı amaçlayan bilimsel araştırmalara on milyarlarca dolar sağlamasını da kapsayan 280 milyar dolarlık bir yardımı içeren yasa tasarısını onayladı.

Biden’ın onayı gerekiyor

Bugün meydana getirilen oylamada, 33’e karşı 64 oy çoğunluğu ile Senatoda onaylanan kararın peşinden tasarının bir sonraki süreçte ilkin Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda ve sonrasında ABD Bakanı Joe Biden tarafınca onaylanması gerekiyor.

Bağımlılık azaltılacak

Yasa tasarısıyla, ABD’nin askeri donanım ve öteki endüstrilerinde, Çin ve öteki küresel güçler tarafınca üretilen çiplere olan bağımlılığının azaltılması hedefleniyor.

Mahalli yarı iletken üretiminin artırılmasına yönelik hazırlanan yasa tasarısı ile üretimde aksamaya yol açan çip kıtlığının hafifletileceği öngörülüyor.

Toplamda 280 milyar dolarlık bütçe ayrılmasının planlandığı tasarı, yarı iletken üretimi için ABD’de çip üreten şirketlere 52 milyar dolar, Ulusal Bilim Vakfı’na (NSF) 81 milyar dolar desteğin sağlanmasının yanı sıra, yarı iletken fabrikalarının kurulumunu teşvik etmek suretiyle yüzde 25’lik vergi indirimini içeriyor.

ABD Senatosu’ndan çip üretimi için yasa tasarısına onay #1

“Zamanı ve mühim bir başarı”

Tasarı üstündeki müzakereleri yöneten Senato Çoğunluk Lideri Charles Schumer yapmış olduğu açıklamada, Senatonun kararını “zamanı ve mühim” bir başarı olarak nitelendirerek, “Gelecekte geriye dönerek baktığımızda, bunun ABD’nın dünyanın önde gelen ekonomik ve ulusal güvenlik gücü olarak kalma sorumluluğunu hakikaten algı etmiş olduğu bir süre bulunduğunu söyleyeceğiz” dedi.

Senato Tecim Komitesi’nin kıdemli üyesi Senatör Roger Wicker ise, tasarının ABD yarı iletken üretimini genişleteceğini, bilimsel araştırmalar için yeni fırsatlar oluşturacağını ve ülkenin Çin ile rekabet etme kabiliyetini artıracağını belirterek, “ABD ile Çin içinde, teknolojik üstünlük için rekabetten daha mühim bir şey yok” dedi.

ABD Senatosu’ndan çip üretimi için yasa tasarısına onay #2

“Tehlikeli sonuç teknolojiler için yabancı ülkelere bağımlı olmayacağız”

İHA’nın haberine nazaran, Çin’e karşı ABD’nin imalat ve teknolojik üstünlüğünü oluşturmayı amaçlayan tasarının Senatoda onaylanmasının peşinden izahat icra eden ABD Başkanı Joe Biden, tasarının “arabalardan bulaşık makinelerine kadar her şeyin fiyatlarını düşüreceğini ifade ederek, “Bu, daha esnek Amerikan tedarik zincirleri olacağı anlamına gelecek. Amerikan tüketicileri ve ulusal güvenlik için gerekseme duyduğumuz tehlikeli sonuç teknolojiler için yabancı ülkelere asla bağımlı olmayacağız” dedi.

ABD Senatosu’ndan çip üretimi için yasa tasarısına onay #3

#ABD Senatosu’ndan çip üretimi için yasa tasarısına onay #Son Dakika Haber

#ABD Senatosu’ndan çip üretimi için yasa tasarısına onay #2022

Başa dön tuşu