#AB, ülkelerden doğalgazı yüzde 15 azaltmalarını istedi #Son Haberler

#AB, ülkelerden doğalgazı yüzde 15 azaltmalarını istedi #Güncel Haberler

#ülkelerden #doğalgazı #yüzde #azaltmalarını #istedi
AB, ülkelerden doğalgazı yüzde 15 azaltmalarını istedi-


AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, “Rusya bizlere şantaj yapıyor. Hazır olmalıyız” dedi.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Rusya’dan gaz tedarikinde tam kesinti yaşanması durumunda ortaya çıkabilecek tabloya ilişkin ihtimalleri değerlendirmeye devam ediyor.

Birlik ülkeleri, Rusya’nın saldırıları karşısında Ukrayna’ya verilen desteklere misilleme olarak Moskova’nın doğalgaz arzını daha da kısmasından kaygı ediyor.

Brüksel, gaz depolarını kış mevsimi gelmeden doldurmak için savaşım ediyor. Bu kapsamda gaz kullanımlarının belirli bir oranda azaltılması için acil durum planı hazırlandı.

AB ülkelerine davet: Gaz kullanımını yüzde 15 azaltın

Plana bakılırsa, AB ülkeleri, Rusya’nın arzı kesmesi halinde, “derin kesintiler” olmadan kış aylarını geçirmeyi hedefliyor.

Avrupa Komisyonu, tüm AB ülkelerine, 2016-2021 dönemindeki averaj tüketimlerine kıyasla, gaz kullanımını ağustos ayından mart ayına kadar yüzde 15 oranında azaltmaları için “gönüllü bir hedef “önerdi.

“Rusya bizlere şantaj yapıyor”

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’dan doğalgazın tamamen kesilmesine ilişkin ellerinde senaryonun mevcut bulunduğunu söylemiş oldu.

Gaz kullanımında azaltma talebiyle ilgili konuşan von der Leyen, “Rusya bizlere şantaj yaparken, Avrupa’nın hazır olması gerekiyor.” dedi.

“Beklersek daha pahalıya mal olur”

Öte taraftan AB yetkilileri, tepki vermek için Rusya’nın arzı kesmesini beklemek yerine, tüm ülkelerin derhal harekete geçmesini sağlamanın oldukça mühim bulunduğunu söylemiş oldu.

Reuters’ın haberine bakılırsa, adı açıklanmayan bir yetkili, “Beklersek daha pahalıya mal olur.” ifadesini kullandı.

AB, ülkelerden doğalgazı yüzde 15 azaltmalarını istedi #1

Avrupa halkı tasarrufa başladı

Güz ve bilhassa kış mevsimi öncesi alarm seviyesinin yükseltildiği kıtada halk, şimdiden tutum yapıyor.

Almanya’da meydana gelen ankette iştirakçilerin yüzde 49’u, kısa ya da soğuk suyla duş aldığını söylemiş oldu.

Anketten çıkan çarpıcı sonuçlar

DW’nin haberine bakılırsa, yüzde 53, uyku modundaki elektronik cihazların sayısını azalttığını belirtirken, yüzde 35, ısıtma cihazlarının verimliliğini denetim ettirdiğini, yüzde 10 ise daha azca film ve dizi izlediğini dile getirdi.

Ankete katılanların yüzde 18’i daha azca yiyecek pişirdiğini, yüzde 15’i ilerleyen dönemlerde enerji tüketimini azaltacağını, yüzde 9 ise enerji tasarrufuna gitmeyi planlamadığını söyledi.

AB, ülkelerden doğalgazı yüzde 15 azaltmalarını istedi #2

AB ülkelerinin onayı gerekiyor

Ayrıca düzenlemenin, AB ülkelerinin çoğunluğundan onay alması gerekiyor. AB ülkesi diplomatları, 26 Temmuz’da ülkelerin enerji bakanlarının acil toplantısında onaylanmak suretiyle teklifi cuma günü masaya yatıracak.

Polonya, Rusya’nın nisan ayında gaz arzını kesmesinin peşinden gaz deposu kapasitesinin yüzde 98’ini doldurdu. Macaristan’daki oran ise yüzde 47.

IMF: Avrupa ekonomileri resesyona sürüklenebilir

Internasyonal Para Fonu (IMF), geçen hafta, Rusya’dan doğalgaz kesintisinin Avrupa ekonomilerini resesyona sürükleyebileceği mevzusunda uyarmıştı.

Moskova, Ukrayna savaşından ilkin AB’nin gazının yüzde 40’ını sağlıyordu, sadece harp sonrası Avrupa’ya gaz akışı yüzde 30’un altına düştü.

#AB, ülkelerden doğalgazı yüzde 15 azaltmalarını istedi #Son Dakika Haber

#AB, ülkelerden doğalgazı yüzde 15 azaltmalarını istedi #2022