#9 günlük tatilin turizme etkisi #Son Haberler

#9 günlük tatilin turizme tesiri #Güncel Haberler

#günlük #tatilin #turizme #tesiri
9 günlük tatilin turizme etkisi-


9 günlük Kurban Bayramı tatilinde iç turizmde iç piyasada 3 milyona yaklaşan hareketlilik oldu, tesislerde yüzde 100’e yakın doluluk oranlarına ulaşıldı.


9 günlük tatilin turizme etkisi

Türkiye’de koronavirüs pandemisinden sonrasında yaz sezonunda hareketlilik sürüyor.

Bu hareketliliğe bayram tatilleri de katkı sağlıyor.

Dün biten 9 günlük Kurban Bayramı tatili ise beklenenin üstünde bir yoğunluğa nede oldu.

Türkiye genelikde yaz turizminden kültürel turizme, tabiat turizminde dini mekanların ziyaretine kadar tüm merkezler doldu taştı.

9 günlük dinlence bilançosu

İHA’nın haberine bakılırsa Türkiye Gezi Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ferit Turgut, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin sektöre tesiri ve güncel durum hakkında açıklamalarda bulunmuş oldu.

Turgut, sezona fena başlamalarına karşın, okulların dinlence olmasıyla beraber iç pazarda bir hareketliliğin başladığını kaydetti.

Her insanın genel anlamda 9 günlük Kurban Bayramı tatilini beklediğinin altını çizen Turgut, bayram tatiliyle beraber Akdeniz ve Ege bölgelerinin kıyı kesimlerinin yüzde 90’a varan doluluğa ulaştığını kaydetti.

9 günlük tatilin turizme tesiri VİDEO


9 günlük tatilin turizme etkisi #1

Tesisler yüzde 100’e yakın doldu

Bilhassa bayramın ikinci gününden sonrasında rezervasyonlarda son dakikaların geldiğine değinen Turgut, “Bunlarla beraber 9 günde güzel bir doluluğa ulaştık. Şu an genel anlamda ağırlıklı olarak deniz turizmi önde gidiyor. Bütçeye de bağlı olarak kültür turizmlerini tercih edenler de oldu.

Daha evvelde hizmet kalitesi yüksek olan tesisler yüzde 100’e yakın doluluğa ulaştı. Fiyatla rekabet eden, servisle oldukca fazla rekabet etmeyen tesisler de sonradan doldu. Onlar da yüzde 90 rakamına ulaştı” diye konuştu.

9 günlük tatilin turizme etkisi #2

“3 milyona yakın hareket”

Turgut, Türkiye genelinde ağırlıklı olarak Akdeniz ve Ege sahillerinde iç turizmde 3 milyona yakın kişinin gezi ettiğini kaydetti.

Yabancılarla Türklerin dinlence reaksiyonlarının değişik olduğuna değinen Ferit Turgut, “Yerli turistin son dakikacı olması hem avantaj hem dezavantaj. Yerli turistin bir tek dinlence bölgesinde ya da bayramlarda dinlence yapma şeklinde durumu var. O nedenle bunu kombine düşünmek lazım.

Bir ekip tüketici için yüksek fiyatlar olabiliyor fakat bayramdan sonrasında dinlence yapılabileceğinin iç piyasanın bilincinde olması lazım. Fahiş yada bayram fiyatlarından daha azca etkilensinler. Bizim için iç piyasa ciddi bir hareket” dedi.

9 günlük tatilin turizme etkisi #3

Eylül ayında hususi fiyatlar olabilir

Dinlence planı yapmayan tatilcilere de tavsiyelerde bulunan Turgut, “Erken rezervasyon avantajlar olan birçok yer var ve bunların takip edilmesi gerekir. 15 Ağustos’tan sonrasında sezonun hafiflediğini söyleyebiliriz. Bu zamanlarda daha uygun fiyatlar bulunabilir. Eylül ayında hususi fiyatlar olabilir. İnsanların birazcık da tatili bir yere bir döneme değil genişe yaymalıdır. Yoksa o dönemde bir fiyat yükselmesi oluyor” ifadelerine yer verdi.

9 günlük tatilin turizme etkisi #4

Almanya’nın çıkışı

Antalya’nın bu yılki gezgin beklentisinin 9 milyonun üstünde bulunduğunu aktaran Turgut, “Almanya eksilen Rus pazarına destek veriyor. Oldukca büyük bir sıçrama yok fakat güzel bir rakamı var. Buradaki ana noksan olan yüzde 50-60 pazarımızı oluşturan Rusya ve Ukrayna’nın olmaması ciddi bir yitik. Fakat sevindiren nokta başka pazarların yerine gelmesidir” dedi.

Turgut, Avrupa’nın kuzeyinde pandeminin hareketlenmeye başladığını ifade ederek, “Bu da bizim için bir dezavantaj olabilir. Hatırlatma dozu vatanımızda de yurt haricinde da açıldı. Aşı ile önümüzde fena bir senaryo olmayacaktır. Aşı bizlere destek olacaktır” dedi.

9 günlük tatilin turizme etkisi #5

#9 günlük tatilin turizme tesiri #Son Dakika Haber

#9 günlük tatilin turizme tesiri #2022