#8 milyon Ukraynalı, ülkesini terk ederek AB ülkelerine gitti #Son Haberler

#8 milyon Ukraynalı, ülkesini terk ederek AB ülkelerine gitti #Güncel Haberler

#milyon #Ukraynalı #ülkesini #terk #ederek #ülkelerine #gitti
8 milyon Ukraynalı, ülkesini terk ederek AB ülkelerine gitti-

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun içişlerinden görevli üyesi Ylva Johansson, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana 8 milyon Ukraynalının AB ülkelerine gittiğini bildirdi.

8 milyon Ukraynalı, ülkesini terk ederek AB ülkelerine gitti

Rusya-Ukrayna arasındaki harp, şubat ayından bu yana devam ederken milyonlarca Ukraynalı ülkesini terk etti…

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun içişlerinden görevli üyesi Ylva Johansson, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e ziyaretinde Ukrayna İçişleri Bakanı Denis Monastırskiy ile düzenlemiş olduğu ortak basın toplantısında Ukraynalı sığınmacılarla ilgili data verdi.

8 milyon Ukraynalı AB ülkelerine gitti

Savaşın başlamasından itibaren AB ülkelerine sığınan Ukraynalı sayısının 8 milyon bulunduğunu kaydeden Johansson, bu sayının averaj bir AB ülkesinin nüfusu kadar bulunduğunu beyan etti.

Johansson, 4 milyon Ukraynalının AB’nin uyguladığı ve ikamet, emek verme, eğitim benzer biçimde imkanları elde eden geçici koruması için müracaat yaptığını ve kaydedildiğini belirtti.

8 milyon Ukraynalı, ülkesini terk ederek AB ülkelerine gitti  #1

Bir kısmı Ukrayna’ya geri döndü

AA’da yer edinen habere nazaran, Ukraynalıların bir kısmının ülkelerine döndüğünü söyleyen Johansson, Ukraynalı sığınmacıların ülkeleri ve sığındıkları AB ülkesi içinde da gezi edebileceğini altını çizdi.

“Ukrayna’ya dönenler yine AB’ye gelebilir”

Johansson, “Ukraynalı sığınmacılar, yakınlarını görmek yada başka şeyler için devamlı kısa süreli olarak ülkelerine gidebilir ve sonrasında AB ülkelerine geri dönebilir. Bunu yaptıklarında tekrardan geçici korumaya başvurmak zorunda değiller.” dedi.

Ukrayna’ya kalıcı olarak dönmek isteyenlere destek olacaklarını, bu kişilerin geçici korumadan çıkmaları icap ettiğini kaydeden Johansson, Ukraynalılara hitaben “Fakat ülkeniz savaştaysa kalıcı teriminin nasıl sonuçlanacağını kimse bilmesi imkansız. Gerektiğinde devamlı AB ülkelerine dönebilir, bir kez daha kaçmanız gerekirse tekrardan geçici korumaya kayıt yaptırabilirsiniz.” diye konuştu.

8 milyon Ukraynalı, ülkesini terk ederek AB ülkelerine gitti  #2

8 milyon Ukraynalı, ülkesini terk ederek AB ülkelerine gitti  #3

#8 milyon Ukraynalı, ülkesini terk ederek AB ülkelerine gitti #Son Dakika Haber

#8 milyon Ukraynalı, ülkesini terk ederek AB ülkelerine gitti #2022